Statystyki odwiedzin

mod_vvisit_counterDzisiaj42
mod_vvisit_counterWczoraj21
mod_vvisit_counterTen tydzień42
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień153
mod_vvisit_counterTen miesiÄ…c2071
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiÄ…c6248
mod_vvisit_counterWszystkie274044

Informacje - lipiec 2023

Drukuj

Informacje - czerwiec 2023

Drukuj

Informacje - maj 2023

Drukuj

Informacje - kwiecień 2023

Drukuj

Informacje - marzec 2023

Drukuj

Sprawozdawczo - Wyborcze Międzyzakładowe Zebranie Delegatów Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania Ziemi Kościerskiej.

We wtorek, 28 marca 2023 r. o godz. 16.00 w Restauracji COFFEE TIME przy ul. Kaplicznej 19 w Kościerzynie odbyło się Sprawozdawczo - Wyborcze Międzyzakładowe Zebranie Delegatów Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania Ziemi Kościerskiej. Zebranie zaszczycił swoją obecnością Wojciech Książek, przewodniczący Sekcji Gdańskiej. Łącznie uczestniczyło ponad 20 osób, m.in. dwaj dyrektorzy szkół: Tomasz Dargacz (Kaliska) i Sławomir Grzyb (Wąglikowice). Wśród delegatów – Helena Kaszubowska-Nitz (Przewodnicząca Rady Miasta Kościerzyna) i wspomniany już T. Dargacz (Wiceprzewodniczący Rady Miasta Kościerzyna). W pierwszej części spotkania W. Książek wręczył Złotą Odznakę Elżbiecie Brzezińskiej i Srebrną Odznakę na ręce Łukasza Polaka (syna) dla śp. Krystyny Polak. Zebranie odbywało się bardzo sprawnie zgodnie z przyjętym porządkiem. Prowadził Wojciech Figiel z Liniewa, natomiast drukowanie karteczek przy pomocy drukarki podłączonej do laptopa, głosowanie tajne i liczenie głosów przebiegało rewelacyjnie perfekcyjnie pod kierunkiem Sławomira Figla, doskonałego informatyka, przewodniczącego Komisji Skrutacyjnej, wicedyrektora Zespołu Oświatowego w Liniewie (brata Wojciecha). Podjęto uchwałę (na wniosek W. Książka) o składkach emeryckich (na wniosek Z. J. Brzezińskiego, przewodniczącego Koła Emerytów) w wysokości nie mniej niż 5 zł lub więcej miesięcznie. Przewodniczącym na kadencję 2023 – 2028 został Michał Gurowski. Delegatami na WZD Sekcji wybrano M. Gurowskiego i W. Figla. E. Brzezińska podziękowała W. Książkowi za ogromną pracę na rzecz Związku oraz twórczy udział w posiedzeniu, wręczając znakomitemu Gościowi różę.

===============================================================================================

 

We wtorek, 7 marca Michał Gurowski oraz Zdzisław Jan Brzeziński uczestniczyli online z ramienia KM Kościerzyna w posiedzeniu Rady Sekcji.Informacje - luty 2023

Drukuj

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Koła Emerytów

Zebranie sprawozdawczo-wyborczym naszego Koła Emerytów odbyło się zgodnie z wcześniej ustalonym terminem, tj. w poniedziałek, 27 lutego 2023 r. w godzinach 16.00 – 19.00 w biurze przy ul. Traugutta 7 w Kościerzynie. O dacie posiedzenia wszyscy członkowie zostali poinformowani ponad dwa tygodnie wcześniej, a potem po raz drugi na kilka dni przed. Niniejsza informacja ma formę bardzo skrótowej relacji, ponieważ pełna dokumentacja jest do wglądu zainteresowanych w archiwum biura Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność". Po moich podwójnych zaproszeniach i nawet dodatkowych SMS-ach oraz zachętach telefonicznych skierowanych do członków KE, skutek był taki, że przybyło 9 osób przy aktualnym stanie 14 członków, więc mocne quorum. Tu małe wyjaśnienie odnośnie liczby osób aktualnie należących do Koła. Otóż zgodnie z sugestią pana Przewodniczącego emeryci, którzy od dwóch i więcej lat nie płacą składek członkowskich, zrezygnowali z przynależności związkowej i stąd mamy precyzyjne ustaloną ilość aktualnych członków. Zresztą o obowiązku uiszczania składek mówi też jasno Statut NSZZ "S", a statut jak Konstytucja, musi być bezwzględnie przestrzegany. Drugą przyczyną zmniejszenia liczebności jest nasze stopniowe odchodzenie do Wieczności.  Zebranie, po mojej kilka tygodni wcześniej skierowanej prośbie, bez najmniejszego sprzeciwu zgodził się prowadzić kierownik Oddziału NSZZ S, pan Józef Rymsza. Elżbieta i niżej podpisany przygotowali kawę, herbatę i słodkości do poczęstunku dla wszystkich obecnych, ale ponieważ zaczął się już okres Wielkiego Postu, więc część osób konsumowała zaledwie symbolicznie, wręcz mikroskopijnie mimo naszych intensywnych zachęt i na stole sporo pozostało. Łącznie z przewodniczącym zebrania było nas dokładnie dziesięcioro. Spotkanie przebiegło zgodnie z ustalonym od wieków porządkiem. Na początku uczciliśmy minutą ciszy członków naszego Koła, którzy odeszli do Wieczności:

- Albin Gulczyński

- Anna Bączyńska

- Krystyna Polak

- Stefan Kubowicz (nie był co prawda w naszym Kole, ale zasłużył na wspomnienie, bo miał ogromne zasługi dla Naszego Związku).

Nieco dłuższym punktem było sprawozdanie dotychczasowego przewodniczącego (piszącego te słowa) zawierające 6 stron informacji o minionym pięcioleciu działalności. Problem pojawił się przed wyborem przewodniczącego Koła, ponieważ dotychczasowy sprawował tę funkcję już przez dwie pełne kadencje. Tymczasem w państwie polskim aktualna ekipa rządząca słusznie promuje od kilku lat dwie kadencje i ani dnia dłużej. Poza tym przekonywałem zebranych, że lepiej, gdy przewodniczącą jest osoba zamieszkała na miejscu w Kościerzynie, a ja dojeżdżam z terenu. Mówiłem też o konieczności wzięcia pod uwagę wieku, bo nawet duchowni odchodzą w stan spoczynku po ukończeniu 75 lat (a ja skończyłem już 72 lata, więc do końca nowej kadencji 2023 – 2028 miałbym, w razie dożycia 78 lat. Uważam, że starcy nie powinni obejmować żadnych funkcji, co najwyżej honorowe. Wspomniałem oprócz tego, że sprawuję jeszcze cztery inne funkcje społeczne, w tym trzy na szczeblu wojewódzkim i jestem nimi obwieszony jak choinka, ale to nic nie dało. Już kilka miesięcy wcześniej namawiałem panią Marię Gliszczyńską-Moroz (jest najmłodszą emerytką w naszym Kole, bo ukończyła zaledwie 59 lat, urodzona tylko 2 lata wcześniej od Przewodniczącego naszej KM) do przejęcia pałeczki i powtórzyłem moje perswazje podczas zebrania. Obecni początkowo poparli mój pomysł, ale pani Maria kategorycznie odmówiła, zgodziła się kandydować tylko do funkcji wiceprzewodniczącej. Moje argumenty o mojej rezygnacji nie trafiły do przekonania i nie zostały przyjęte. Innych chętnych kandydatów nie było, więc w patowej sytuacji nie miałem wyjścia i musiałem ulec presji. Zostałem jedynym kandydatem do wyboru na przewodniczącego. W rezultacie tajnego głosowania zostali wybrani:

- Zdzisław Jan Brzeziński (przewodniczący Komisji Koła)

- Maria Gliszczyńska-Moroz (wiceprzewodnicząca Komisji Koła)

- Zofia Redzimska (członkini Komisji Koła)

Delegatami na Międzyzakładowe Zebranie Delegatów zostali wybrani (poniżej kolejność alfabetyczna):

- Elżbieta Brzezińska

- Zdzisław Jan Brzeziński

- Maria Gliszczyńska-Moroz

- Zofia Redzimska

Zmartwiła nas nieobecność zdrowych osób, przebywających akurat w Kościerzynie takich jak pan Andrzej i pani Halina, którzy raz na 5 lat z powodu zwyczajnego braku zapału nie zechcieli przybyć na zebranie. Z najwyższym szacunkiem i podziwem odnosimy się natomiast do pana Jana Wenckiego, który mimo ukończonych 84 lat życia oraz okropnych dolegliwości wielu chorób i żony Krystyny przebywającej w szpitalu nie tylko uczestniczył w zebraniu, ale od razu uiścił składkę roczną.

Notatkę zredagował i tutaj zamieścił wraz z dwiema pamiątkowymi fotkami Zdzisław Jan Brzeziński, nowo wybrany przewodniczący na kadencję 2023 - 2028.

===============================================================================================

Posiedzenie Rady Sekcji w Gdańsku

W lutowym posiedzeniu Rady Sekcji w Gdańsku z ramienia KM Kościerzyna uczestniczył Zdzisław Jan Brzeziński. Ważnym punktem obrad było omówienie przygotowań do przyspieszenia  wyborów w Kołach i Komisjach Międzyzakładowych, które można było przeprowadzać już od września ubiegłego roku. Niestety, część organizacji wykazuje pod tym względem niepokojące opóźnienia.

Komunikat

z obrad Rady Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania

NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku

7. 02. 2023 r. (stacjonarna)

ANDRZEJ POCZOBUT, POLAK HEROICZNIE NIEZŁOMNY, WIĘZIONY i TORTUROWANY PRZEZ DYKTATORA NA BIAŁORUSI ZA WALKĘ O PRZESTRZEGANIE PRAW CZŁOWIEKA

===============================================================================================

Informacje - styczeń 2023

Drukuj

POSIEDZENIE RADY SEKCJI ONLINE

We wtorek, 10 stycznia 2023 r. odbyło się posiedzenie zdalne Rady Sekcji pod przewodnictwem Wojciecha Książka. Komisję Międzyzakładową reprezentował Zdzisław Jan Brzeziński. Bardzo cenne były wyjaśnienia i wskazówki wybitnego znawcę prawa oświatowego, mecenasa Przemysława Sąpóra, który płynnie, precyzyjnie, jasno, piękną polszczyzną mówił o współpracy Związku z Organami Prowadzącymi. Współpraca ta często najeżona jest wieloma torami przeszkód, ze strony Organów właśnie. Zebrani zaakceptowali projekt stanowiska w sprawie płac (poniżej).

Informacje - grudzień 2022

Drukuj

Wszyscy członkowie, sympatycy NSZZ Solidarność oraz malkontenci i niedowiarkowie

mogą kontaktować się całodobowo pod telefonami:

600-403-890 Michał Gurowski (przewodniczący KM)

694-165-019 Zdzisław Brzeziński (członek prezydium KM)

=================================================================================================

Przedświąteczne spotkanie oświatowej „S”: o znaczeniu edukacji i solidarności

Na przedświątecznym, ostatnim  w tym roku, spotkaniu Rady Międzyregionalnej Sekcji OiW NSZZ  „S” w Gdańsku we wtorek, 6 grudnia br. nie obyło się bez życzeń i podsumowań. W Sali Akwen w budynku – siedzibie NSZZ „S”, było wspólne śpiewanie kolęd oraz były podziękowania za zaangażowanie organizacji związkowych i kół oświatowej „S” w dzieło Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność” w Gdańsku oraz w akcje humanitarne.

Sala, w której się spotykamy, była w mijającym roku niemym świadkiem wielu wydarzeń. Wiosną znalazło w niej schronienie 1200 kobiet i dzieci, przybyłych z Ukrainy ze strachu przed wojną. Udzieliliśmy im pomocy, za którą solidarnej oświacie dziękuje, za państwa zaangażowanie. W tej sali odbywały się koncerty patriotyczne w konkursie muzycznym zorganizowanym przez członków sekcji oświaty naszego Związku. Budynek rozbrzmiewał śpiewem dzieci i młodzieży. Tym też wpisujemy się w słowo „Solidarność”. Nie jest to puste słowo. Warto dbać o wartości, cenić je ponad wszystko, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna – mówił Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S”, dziękując wszystkim członkom oświatowej „S” za zaangażowanie i przekazując nadzieję, że oświata, wypełniając istotną dla państwa i społeczeństwa funkcję, będzie też godziwie wynagradzana. Krzysztof Dośla nawiązał też do 1980 roku i listopadowego strajku nauczycieli, pracowników ochrony zdrowia i ludzi kultury w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku. Owocem zawartych porozumień była m.in. Karta nauczyciela. Spotkanie sekcji poprowadził Wojciech Książek, przewodniczący MSOiW NSZZ „S”, który – mówiąc o etosie zawodu nauczyciela i szacunku dla tegoż, wskazał, że liczne postulaty z 1980 roku pozostają aktualne, wracają niczym „mantra”. Zwrócił też uwagę na skutki obostrzeń wprowadzonych wraz z pandemią: – Ograniczenia przebywania dzieci i młodzieży na świeżym powietrzu, brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielami i rówieśnikami, w to miejsce kontakt komputerowy, miał swoje trudno odwracalne skutki. Życzę zatem świata bez pandemii. Życzę świata bez wojen, niosących bezmiar nieszczęść. Dzisiaj, w Europie, mamy do czynienia z barbarzyństwem wywołującym niewyobrażalne cierpienia. Życzę też nam świata i gospodarki bez inflacji, która zjada pensje i oszczędności, dotyka nas wszystkich oraz by skończyła się konieczna od lat pogoń za nadgodzinami. Co ma robić nauczyciel, którego wynagrodzenie jest na poziomie dalekim od oczekiwań i od włożonej pracy? Brać nadgodziny – wyliczał życzenia na kolejny rok Wojciech Książek. Wśród gości oświatowej „S” była reprezentująca Małgorzatę Bielang, pomorską kurator oświaty dyrektor Wydziału Organizacji Jolanta Jankowska-Żmich, która przekazała życzenia oraz Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Sportu i Edukacji UMWP, życząc nauczycielom wytrwałości i omawiając przy okazji finansowanie zadań oświatowych oraz znaczenie środków finansowych w ramach funduszy europejskich z obszaru edukacji. Środki unijne mogą być wykorzystywane na działalność dydaktyczną i wychowawczą oraz na infrastrukturę edukacji. Barbara Dembek-Bochniak wizytator, przeprowadziła podczas spotkania szkolenie z nowych, obowiązujących od 1 września br., zasad awansu zawodowego nauczycieli. Zespół „Oktecik” ze Szkoły Podstawowej nr 52 w Gdańsku Wrzeszczu, pod kierunkiem Katarzyny Kierejszy, zaśpiewał, wspólnie z delegatami z oświatowej Rady, kolędy m.in. „Przybieżeli do Betlejem”, wprowadzając do „Akwenu” atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

KM z Kościerzyny reprezentowali Michał Gurowski i Zdzisław Jan Brzeziński.

Zespół „Oktecik” ze Szkoły Podstawowej nr 52 w Gdańsku Wrzeszczu, pod kierunkiem Katarzyny Kierejszy

Michał Gurowski (przewodniczący KM Kościerzyna)

Barbara Dembek-Bochniak wizytator, przeprowadziła podczas spotkania szkolenie z nowych, obowiązujących od 1 września br., zasad awansu zawodowego nauczycieli.

Zdzisław Jan Brzeziński (przewodniczący Komisji Rewizyjnej) otrzymuje od Anny Kocik dyplom z podziękowaniem za wspieranie Funduszu Stypendialnego.

Wszyscy darczyńcy otrzymali dyplomy z podziękowaniem za wspieranie finansowe Funduszu Stypendialnego.