Statystyki odwiedzin

mod_vvisit_counterDzisiaj75
mod_vvisit_counterWczoraj85
mod_vvisit_counterTen tydzień160
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień2236
mod_vvisit_counterTen miesiąc3161
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc653
mod_vvisit_counterWszystkie242547

Informacje - marzec 2021

Drukuj

Posiedzenie Rady Sekcji

We wtorek, 9 marca 2021 r. z inicjatywy Wojciecha Książka odbyła się wideokonferencja z posiedzenia Międzyregionalnej Rady Sekcji Oświaty Zarządu Regionu Gdańsk. Komisję Międzyzakładową z Kościerzyny reprezentował Zdzisław Jan Brzeziński, członek prezydium. To było już drugie spotkanie online Rady Sekcji zorganizowane przez W. Książka, ale pierwsze dla piszącego te słowa, człowieka już dość dojrzałego w latach, który musiał pokonać trudny dla niego tor najeżony kilkoma poważnymi przeszkodami. Aby skorzystać z dobrodziejstw cudownego wynalazku należało najpierw zainstalować w swoim laptopie aplikację Microsoft Teams, przyporządkować do określonego adresu e-mail, założyć konto, zalogować się i aktywować. Oprócz tego trzeba było uruchomić kamerę oraz głośniki. Podstawowym warunkiem dostępu jest zawsze prąd (bateria) i sprawny Internet. Autorowi niniejszej relacji udało się po kolei przebrnąć te wszystkie etapy, spełnić warunki i wziąć udział w zdalnej konferencji na żywo. Wszystko zadziałało jak należy. Na ekranie można było zobaczyć zabierających głos uczestników zebrania w liczbie 35 osób oraz wysłuchać ich wartościowych wypowiedzi. Posiedzeniu, jak zawsze przewodniczy? W. Książek, niedościgły wzór pracowitości i całodobowego zaangażowania w działania Związku.

Dosyć długie było wystąpienie pana Tomasza Gryczana, kompetentnego i merytorycznego specjalisty prawa oświatowego. Na nieskazitelnym wizerunku prawnika jest jednak malutka rysa. Otóż mecenas przemawiał chyba zbyt długo, co jest problemem w trakcie słuchania on-line. Zapewne wpłynęły na to trudne tematy, które omawia?, a były to m.in.: - Edukacja włączająca (w tym omówienie stanowiska KSOiW); - Rozporządzenie MEiN z 3 lutego 2021 r. - powierzanie stanowisk dyrektorom szkół (w tym omówienie opinii KSOiW); - Refundacja okularów (w tym przekazanie projektów wystąpienia); - Opiniowanie projektów organizacji szkół na rok szkolny 2021/2022 (wraz z przekazaniem informacji i szablonów pism). Więcej informacji znajduje się na stronie Sekcji: https://solidarnosc.gda.pl/oswiata/

Anna Kocik wypowiedziała się w sprawie składanych wniosków o odznaczenia. Poinformowała, że część formularzy jest wypełniona bez należytej staranności, występują braki formalne, m.in. wpis danych o dowodzie osobistym, co powoduje odrzucanie wniosków. Jednocześnie podziękowała Komisjom Zakładowym, które odpowiedziały pozytywnie na jej apel o uregulowanie zaległych składek. Wśród wymienionych znalazła się równie? nasza KM w Kościerzynie. Niestety, na żadne, wielokrotne monity w ogóle nie reaguje KM Kartuzy (Piotr Zielkie).

Przewodniczący poinformował, że Sekcja Międzyregionalna liczy dokładnie 3573 członków, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. Po masowej rezygnacji z przynależności do Związku w 2019 r., ostatnio daje się zauważyć w niektórych placówkach wzrost liczby członków. Najwięcej, bo aż 1300 osób, liczy KM w Gdańsku. Padła ciekawostka: w stanie nauczycielskim mężczyźni są w mniejszości, stanowiąc tylko 18%. Co do odznaczeń, NSZZ S wystąpiła o pośmiertne przyznanie Złotego Krzyża Zasługi zasłużonemu mecenasowi, śp. Bogumiła Soczyńskiemu, zmarłemu w 2020 r. Mówiąc o trudnym czasie ciągle trwającej pandemii, Przewodniczący wspomniał o stratach i olbrzymim spustoszeniu, które wywołuje u młodego pokolenia zdalne nauczanie. Poza tym bardzo źle wpływa na uczniów brak relacji rówieśniczych, zanika empatia, wzrasta zapotrzebowanie na pomoc pedagogów i psychologów. W najbliższych tygodniach ważnym zadaniem związkowców będzie opiniowanie projektów arkuszy organizacyjnych szkół na rok szkolny 2021/2022. Te projekty przewodniczący KM powinny otrzymać do wyrażenia opinii do Wielkiego Piątku, 2 kwietnia 2021 r. ZZ maj? czas na zaopiniowanie 10 dni roboczych - do 19 kwietnia br. Należy bezwzględnie korzystać z tego uprawnienia Związków Zawodowych zagwarantowanych ustawowo, bo w ten sposób można wpływać pozytywnie na zatrudnienie nauczycieli i pracowników oświaty. Od stycznia 2021 r. najniższe wynagrodzenie wynosi 2800 z? brutto, co powoduje, że wynosi prawie tyle samo co pensja nauczyciela kontraktowego. Ustalono, że najbliższe posiedzenie Rady Sekcji odbędzie się online po przerwie wielkanocnej, we wtorek, 13 kwietnia 2021 r.

===============================================================================================

Konkursy na stanowiska dyrektorów w Kościerzynie

W marcu 2021 r. zostały przeprowadzone konkursy na stanowiska dyrektorów czterech placówek oświatowych w Kościerzynie. W pracach komisji uczestniczyli przedstawiciele naszej Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" P.O.iW.Z.K.: Michał Gurowski (przewodniczący KM) i Wojciech Figiel (wiceprzewodniczący KM).

W środę, 3 marca 2021 r. z udziałem Wojciecha Figla rozstrzygnięto dwa konkursy: pierwszy dotyczył wyboru na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Nauczycieli Bohaterów Ziemi Kościerskiej, ul. Szkolna 1 w Kościerzynie. Do konkursu przystąpiła tylko jedna osoba, Gabriela Kreft, dotychczasowa dyrektor, która uzyskała akceptację komisji konkursowej. W drugim konkursie zadecydowano o wyborze szefa Szkoły Podstawowej Nr 6 im. ks. dr. Bernarda Sychty, ul. M. Skłodowskiej-Curie 19 w Kościerzynie. Do konkursu zgłosiła się tylko jedna osoba, Małgorzata Kreft, dotychczasowa dyrektor, która uzyskała aprobatę komisji.

W czwartek, 4 marca 2021 r. z udziałem Michała Gurowskiego przeprowadzono dwa konkursy: pierwszy na stanowisko dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki, ul. 8 Marca 1 w Kościerzynie. Do konkursu zgłosił się tylko jeden kandydat, Dariusz Kisielewski, dotychczasowy dyrektor, który uzyskał akceptację komisji konkursowej. Drugi konkurs dotyczył wyboru szefa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 2 im. ks. dra Leona Heykego, ul. Strzelecka 1 w Kościerzynie. Do konkursu przystąpił tylko jeden kandydat, Wiesław Trzebiatowski, dotychczasowy dyrektor, który również uzyskał aprobatę komisji.

Przypomnijmy, że konkursy na stanowiska dyrektorów szkół przypadają w niezwykle trudnych warunkach wciąż trwającej już przez cały rok pandemii koronawirusa COVID-19. W Polsce codziennie odnotowujemy kilkanaście tysięcy nowych zakażeń i wysoką liczbę zgonów. Nasze województwo pomorskie jest pod tym względem na czele listy zakażeń. Pod pewnymi względami sytuację można porównać do warunków wojennych. Przed dyrektorami szkół stoją wyjątkowe, wręcz kosmiczne wyzwania. Gratulujemy nowo wybranym szefom placówek oświatowych w Kościerzynie i życzymy pokonania piętrzących się trudności. Wszystkiego najlepszego!

Informacje - luty 2021

Drukuj

Szanowni Państwo,

w razie potrzeby kontaktu, proszę dzwoni? na nr 694-165-019 (telefon czynny całą dobę) lub pisać na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Można też kontaktować się z panem przewodniczącym MICHAŁEM GUROWSKIM, tel. 600-403-890, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Informacje - styczeń 2021

Drukuj
Spotkanie w szkole w Kaliskach Kościerskich

We wtorek 26 stycznia 2021 r. z inicjatywy dyr Tomasza Dargacza doszło do spotkania grupy pracowników Szkoły Podstawowej w Kaliskach Kościerskich przy ul. Szkolnej 7 ze Zdzisławem Janem Brzezińskim, członkiem prezydium KM NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania Ziemi Kościerskiej. Ze względu na panująca wciąż pandemię i obostrzenia sanitarne w spotkaniu mogła uczestniczyć niewielka grupa pracowników szkoły. Przypomnijmy, że od 18 stycznia 2021 r. tylko klasy I - III mają lekcje stacjonarne w szkole, a starsze klasy nadal realizują zajęcia zdalnie. Z. Brzeziński wręczył dyrektorowi szkoły (wieloletniemu członkowi NSZZ "Solidarność") okolicznościową szkatułkę z trzema pamiątkowymi znaczkami NSZZ "S". Zebrani otrzymali styczniowy "Magazyn Solidarność" oraz ulotki zawierająca ofertę wstąpienia w szeregi NSZZ "Solidarność". Gość opowiadał obecnym o działaniach NSZZ "S" w obronie swoich członków i zachęcał, aby rozważyli możliwość przystąpienia do Związku. Wskazywał na korzyści płynące z przynależności do organizacji związkowej, m.in. na zawsze dostępną pomoc zespołu wybitnych prawników, podał konkretne przykłady osób (pracowników oświaty), które uzyskały skuteczną pomoc mecenasa Przemysława Stąpora. Wspomniał również o organizowanych przez Komisję Międzyzakładową corocznych wrześniowych wycieczkach krajowych, paczkach świątecznych i spotkaniach integracyjnych. Spotkanie zostało odebrane przez dyr T. Dargacza i obecnych pozytywnie.


Na zdjęciach: 1) powyżej pan Tomasz Dargacz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kaliskach Kościerskich i Wiceprzewodniczący Rady Miasta Kościerzyna;
2) poniżej budynek Szkoły Podstawowej w Kaliskach Kościerskich przy ul. Szkolnej 7.

 

===============================================================================================

Pierwsze zebranie Rady Sekcji online

Pierwsze z powodu pandemii zebranie Rady Sekcji online zostało zorganizowane przez Wojciecha Książka we wtorek, 19 stycznia 2021 r.

 

Informacje - grudzień 2020

Drukuj

Podsumowanie roku 2020.

.

Informacje - listopad 2020

Drukuj

Szanowni Państwo,

w razie potrzeby kontaktu, proszę dzwonić na nr 694-165-019 (telefon czynny całą dobę) lub pisać na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Można też kontaktować się z panem przewodniczącym MICHAŁEM GUROWSKIM, tel. 600-403-890, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Informacje - październik 2020

Drukuj

Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

===============================================================================================

Poniżej ważne pismo pana Józefa Rymszy, kierownika Oddziału NSZZ "Solidarność" w Kościerzynie. Zachęcamy do lektury i realizacji.

.

Informacje - wrzesień 2020

Drukuj

Szanowni Państwo, w razie potrzeby kontaktu,

proszę dzwonić na nr 694-165-019 (telefon czynny całą dobę) lub pisać na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Można też kontaktować się z panem przewodniczącym MICHAŁEM GUROWSKIM, tel. 600-403-890,

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

===============================================================================================

Posiedzenie Rady Międzyregionalnej Sekcji

We wtorek, 8 wrze?nia 2020 r. odby?o si? posiedzenie Rady Mi?dzyregionalnej Sekcji O?wiaty i Wychowania NSZZ �Solidarno??� z siedzib? w Gda?sku. Komisj? Mi?dzyzak?adow? w Ko?cierzynie na posiedzeniu reprezentowa? Zdzis?aw Jan Brzezi?ski (przewodnicz?cy Komisji Rewizyjnej przy Sekcji). Uczestniczy?a te? kurator Ma?gorzata Bielang, osoba z klas?, kompetentna i merytoryczna. Na pytanie o mobbing w szko?ach, poinformowa?a, ?e tym si? nie zajmuje kuratorium, lecz inspekcja pracy.

Na posiedzeniu omawiano m.in.

1/ Dzia?ania Prezydium Sekcji w okresie od 16 czerwca 2020 roku � m. in.:

� udzia? w uroczysto?ci pogrzebowej mec. Bogumi?a Soczy?skiego w lipcu br. ?mier? zas?u?onego dla o?wiatowej Solidarno?ci prawnika uczczono minut? ciszy.

� stanowisko ws. sytuacji w o?wiacie przyj?te przed nowym rokiem szkolnym,

� udzia? w konferencjach dyrektor�w szk�? organizowanych przez Kuratorium O?wiaty w Gda?sku (wraz z podzi?kowaniem za reprezentowanie Sekcji

� odby?o si? ??cznie 15 konferencji),

� udzia? w obchodach 40-lecia NSZZ �Solidarno??� (wraz z podzi?kowaniem dla KM Gda?sk za z?o?enie kwiat�w przed tablic? na ul. Osiek, gdzie mie?ci?a si? pierwsza siedziba o?wiatowej �Solidarno?ci� oraz pomoc w organizacji obchod�w regionalnych),

� udzia? w komisjach awansowych, konkursach na dyrektor�w,

� udzia? w pracach komisji ds. nagr�d Pomorskiego Kuratora O?wiaty (wnioski zostan? przekazane do Kuratorium O?wiaty w Gda?sku),

� przygotowanie ?ycze?-podzi?kowa? na rok szkolny 2020/2021 cz?onkom NSZZ �Solidarno??� i wszystkim ludziom zwi?zanym z o?wiat? z pro?b? o ich udost?pnienie w szko?ach (s? do pobrania, jak i inne materia?y na str. Sekcji

2/ Spotkanie z pani? Ma?gorzat? Bielang � Pomorskim Kuratorem O?wiaty, podczas kt�rego m. in.:

� Przedstawione zosta?y wybrane problemy o?wiatowe u progu roku szkolnego 2020/2021 (w tym wynikaj?ce z sytuacji epidemicznej).

� Zapoznano si? z dzia?aniami Kuratorium w zakresie powo?ywania doradc�w metodycznych (nast?pi? wzrost os�b zatrudnionych na tym stanowisku z 3 do 44). Sekcja zadeklarowa?a pomoc w przekazie informacyjnym o mo?liwo?ci sk?adania dokument�w na stanowisko doradcy metodycznego. Wi?cej informacji o tym wa?nym dla Sekcji zadaniu znajduje si? na stronie Kuratorium O?wiaty w Gda?sku.

� Wskazywano na daleko id?ce zmiany w aneksach do arkuszy organizacji szk�? (np. redukcje godzin gimnastyki korekcyjnej, zaj?? opieku?czych w ?wietlicy, ??czenie klas). Postanowiono przypomnie? postulaty zmian w zakresie opiniowania arkuszy organizacyjnych zg?oszone przez Rad? Sekcji Gda?skiej do podj?cia przez w?adze KSOiW w rozmowach z MEN.

� Przypomniano, na podstawie problem�w p?acowych w gminie Szemud, sprawy wyp?aty za godziny ponadwymiarowe (pozwy o zap?at? zosta?y skierowane przez nauczycieli do S?du Pracy).

� Zaapelowano o jak najwcze?niejsze powiadamianie przez Kuratorium o terminach zebra? komisji awansowych i kierowanie pism bezpo?rednio na dan? KZ/KM.

� Zwr�cono uwag? na potrzeb? zmian w regulaminie opiniowania wniosk�w dot. nagr�d PKO wprowadzonym 16 czerwca 2020 roku, w celu ograniczenia brak�w formalnych w sk?adanych wnioskach oraz uwzgl?dnienia dokona? merytorycznych ka?dej grupy nauczycieli z r�?nych szk�? i plac�wek o?wiatowych (zmiany w arkuszu oceny merytorycznej),

� Przedstawiciele Sekcji podzi?kowali za zaproszenie do udzia?u w konferencjach dla dyrektor�w organizowanych przez Pomorskiego Kuratora O?wiaty.

� Kurator Ma?gorzata Bielang przekaza?a na pi?mie podzi?kowania Wojciechowi Ksi??kowi i Arturowi S. G�rskiemu � autorom publikacji: �Niepokorni nauczyciele. 40 lat o?wiatowej �Solidarno?ci� Ziemi Puckiej�.

3/ Przedstawiono wz�r �Ankiety� opracowanej przez Krajow? Sekcj? O?wiaty i Wychowania NSZZ �Solidarno??�. Decyzj? Rady postanowiono wys?a? zbiorczo wnioski z ankiety o podobnej tre?ci, kt�r? Sekcja Gda?ska opracowa?a w czerwcu br. i ju? wtedy wys?a?a do w?adz krajowych.

4/ Zapoznano si? z tre?ci? rozporz?dzenia MEN z 27 sierpnia 2020 r. ws. minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego, zak?adaj?cego wzrost wynagrodze? nauczycieli od 1 wrze?nia br. ?rednio o 6%. Przedstawiciele z Chojnic, z Kartuz poinformowali, ?e ?rodki z tego tytu?u ju? zosta?y wyp?acone.

5/ Podj?to problem szkolenia i egzaminu nauczycieli edukacji dla bezpiecze?stwa. Postanowiono wyst?pi? z pismem do:

� Krajowej Sekcji O?wiaty i Wychowania NSZZ �Solidarno?? o podj?cie teatru podczas rozm�w z Ministerstwem Edukacji Narodowej,

� Pomorskiego Urz?du Marsza?kowskiego o organizacj? szkole? w tym zakresie.

6/ W sprawach innych m. in.:

� poinformowano o rozstrzygni?ciach XVIII edycji Funduszu Stypendialnego NSZZ �S� (szczeg�?y, w tym fragmenty wyr�?nionych wypowiedzi stypendyst�w, zostan? przedstawione podczas kolejnej Rady Sekcji),

� podj?to spraw? organizacji uroczystej Rady Sekcji z okazji 40-lecia �S�, z uwagi na trwaj?cy kryzys epidemiczny zostanie zorganizowana w p�?niejszym terminie,

� poinformowano o kolejnej edycji konkursu �Nauczyciel Pomorza� organizowanego przez Pomorski Urz?d Marsza?kowski (cz?onkiem kapitu?y z ramienia Sekcji jest Anna Kocik),

� przekazano wiadomo?ci o pierwszej edycji konkursu �Belny Szk�lny� organizowanego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie (cz?onkiem kapitu?y jest Wojciech Ksi??ek),

� zapoznano si? ze sp?ywem sk?adek z KZ/KM do Sekcji � stan na koniec czerwca 2020 r.,

� poinformowano o zmianie na stanowisku Duszpasterza Nauczycieli i Wychowawc�w w Archidiecezji Gda?skiej (w miejsce ks. prof. Wojciecha Cichosza powo?ano ks. Krzysztofa Mudlaffa),

� poinformowano o udziale Sekcji w uroczystym otwarciu roku szkolnego w Powiatowym Zespole Szk�? w K?aninie 1 wrze?nia br., o wydanej publikacji, o ods?oni?ciu pami?tkowej tablicy po?wi?conej wyprowadzonemu ze szko?y 18 lutego 1982 r., skazanemu na 3 lata wi?zienia z powod�w politycznych, ?p. Piotrowi Wasilewskiemu (30 sierpnia br. w Gda?sku rodzina odebra?a nadany przez Prezydenta RP Krzy? Wolno?ci i Solidarno?ci). W publikacji przedstawiona jest te? Ewa Mu?a, nauczycielka z Ku?nicy, represjonowana w okresie PRL a tak?e historia o?wiatowej �Solidarno?ci� Ziemi Puckiej.

Informacje - sierpień 2020

Drukuj

POWRÓT DO SZKÓŁ OD WTORKU, 1-GO WRZEŚNIA 2020 R. ?

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski przyzna? podczas konferencji prasowej, ?e 1 wrze?nia 2020 roku rozpocznie si? normalnie rok szkolny pomimo panuj?cej pandemii koronawirusa a szko?y powinny wr�ci? do tradycyjnego sposobu nauczania.

Wi?kszo?? powiat�w w Polsce jest w standardowej sytuacji epidemicznej, kt�ra pozwala na to, aby dyrektorzy przygotowywali si? do powrotu tradycyjnych zaj?? w szko?ach. Jedynie kilku powiatach "?�?tych" i "czerwonych" mog? by? dodatkowe obostrzenia - poinformowa? szef MEN Dariusz Piontkowski.

===============================================================================================

W ?rod?, 12 sierpnia 2020 r. szef resortu edukacji przedstawi? 10 zasad dla ucznia, do kt�rych ka?dy powinien si? stosowa? od 1 wrze?nia 2020 r.:

HARMONOGRAM KONFERENCJI DYREKTOR�W INAUGURUJ?CYCH ROK SZKOLNY 2020/2021.

.