Statystyki odwiedzin

mod_vvisit_counterDzisiaj27
mod_vvisit_counterWczoraj35
mod_vvisit_counterTen tydzień119
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień2950
mod_vvisit_counterTen miesiÄ…c3733
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiÄ…c2669
mod_vvisit_counterWszystkie261327

Informacje - grudzień 2019 r.

Drukuj

Boże Narodzenie 2019

Składamy wszystkim Sympatykom i Członkom NSZZ „Solidarność”  oraz Współpracownikom życzenia radosnego przeżycia Wigilii oraz Świąt Bożego Narodzenia, a w Nowym 2020 Roku zdrowia oraz osobistej i zawodowej pomyślności.


===============================================================================================

Paczki świąteczne

Zgodnie z utrwaloną już wieloletnią tradycją nasza KM zorganizowała dla każdego członka NSZZ "Solidarność" paczkę świąteczną. Jak co roku, przygotowaniem upominków zajął się przewodniczący Michał Gurowski, który również wziął na swoje barki dystrybucję paczek w placówkach oświatowych. Do akcji włączył się wiceprzewodniczący Mieczysław Bielawa, który doręczył prezenty członkom NSZZ S w Szkole Podstawowej Nr 6 im. ks. dr. B. Sychty przy ul. M. Skłodowskiej - Curie 19 w Kościerzynie. Członek prezydium Zdzisław Jan Brzeziński dostarczył paczki do Szkoły Podstawowej im. kontradmirała Xawerego Czernickiego  Wielkim Podlesiu, do Zespołu Kształcenia - Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Wielkim Klinczu i do Zespołu Szkół - Szkoły Podstawowej im. gen. Józefa Wybickiego w Grabowie Kościerskim.

===============================================================================================

Odeszła śp. Anna Bączyńska (1936 - 2019)

Śp. Anna Bączyńska urodziła się 4 kwietnia 1936 r. Zmarła 17 grudnia 2019 r. w Kościerzynie. Większość pracy zawodowej poświęciła Szkole Podstawowej Nr 2 przy ul. Strzeleckiej 1 w Kościerzynie (obecna nazwa placówki: Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 2 w Kościerzynie). Zasłynęła jako osoba przygotowująca smaczne posiłki, zwłaszcza wyśmienite obiady dla uczniów. Od początku należała do NSZZ "Solidarność". Do końca uiszczała składki członkowskie. W ostatnich latach była aktywną członkinią naszego Koła Emerytów. Brała udział we wszystkich imprezach i wydarzeniach organizowanych przez Związek. Uczestniczyła w odbywających się w każdy ostatni poniedziałek miesiąca spotkaniach członków Koła Emerytów w naszym lokalu przy ul. Traugutta 7 w Kościerzynie. Uroczystości pogrzebowe miały miejsce w kościele Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Świętojańskiej 10 w Kościerzynie w poniedziałek, 23 grudnia 2019 r. Nasze Koło Emerytów na uroczystościach reprezentowała trzyosobowa delegacja ze sztandarem związkowym w składzie Krystyna Polak i Zofia Redzimska, które niosły sztandar aż na cmentarz oraz Helena Kaszubowska-Nitz (przewodnicząca Rady Miasta Kościerzyna).

===============================================================================================

Posiedzenie Prezydium

W środę, 5 grudnia 2019 r. z inicjatywy Michała Gurowskiego odbyło się posiedzenie Prezydium KM NSZZ "Solidarność" POiWZK. Tym razem miało ono miejsce w gościnnym obiekcie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Słonecznej 1 w Kościerzynie. W naradzie oprócz przewodniczącego uczestniczyli Wojciech Figiel (zastępca), Maria Gliszczyńska-Moroz i Zdzisław Jan Brzeziński (członkowie prezydium). Przewodniczący poinformował o rezygnacji z przynależności do naszej KM NSZZ S 54 osób od początku 2019 r., co zostało spowodowane szkodliwą polityką władz centralnych KSOiW, a zwłaszcza Ryszarda Proksy podczas fali strajkowej w placówkach oświatowych. Ostatnio jednak dało się zauważyć ponowne zainteresowanie działaniami Związku - o czym świadczy chęć wstąpienia do naszej KM NSZZ "Solidarność" dwóch osób. W toku zebrania omówiono sprawy bieżące, m.in. przygotowanie paczek świątecznych i przyznanie zapomóg losowych.

===============================================================================================

Posiedzenie Rady Sekcji w Gdańsku

We wtorek, 3 grudnia 2019 r. odbyło się posiedzenie Rada Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku. Z ramienia KM Kościerzyna w naradzie uczestniczył Zdzisław Jan Brzeziński (członek Prezydium). W trakcie obrad m. in.:

1. Podsumowano Wojewódzki Konkurs Muzyczny „Polska - moje miejsce, mój kraj”, laureatom wręczono stypendia NSZZ „Solidarność”, nagrody i dyplomy.

2. Przedstawiono informacje z prac Prezydium Sekcji.

3. Wysłuchano informacji o trudnej sytuacji dwutygodnika „Przeglądu Oświatowego” (red. naczelny Jerzy Ewertowski).

4. Zapoznano się ze stanem negocjacji KSOiW NSZZ „Solidarność” z MEN ws. zmiany systemu finansowania oświaty, w tym wynagradzania pracowników oświaty, przedstawionej przez Jerzego Ewertowskiego – członka Prezydium KSOiW (informacja w Komunikacie Prezydium KSOiW zamieszczonym na str. www.solidarnosc.org.pl/oswiata). W dyskusji zwracano uwagę na:

a) znaczenie corocznej tzw. indeksacji płac (np. w odniesieniu do przeciętnego wynagrodzenie w gospodarce narodowej),

b) problem zbyt niskich nakładów na oświatę (wyliczenie realnego koszyka usług oświatowych gwarantowanych przez państwo. Podawano, że realny koszt wydatków na oświatę to ok. 58 mld zł, z czego tylko ok. 44 mld zł pokrywa tzw. subwencja oświatowa),

c) potrzebę podwyżek wynagrodzenia nauczycieli w 2020 roku,

d) zagrożenia, które niosą ew. działania na rzecz obligatoryjnej zmiany pensum,

e) znaczenie zawarcia strategicznej umowy edukacyjnej (poprzedzonej dialogiem z partnerami społecznymi).

5. Wybrane problemy prawne przedstawił mec. Tomasz Gryczan (na problemy zgłoszone przez Sekcję Gdańską do władz KSOiW pismem z dn. 23. 10. 2019 r. będą odpowiedzi). Przekazano ANKIETĘ do wypełnienia przez KM dotycząca realizacji „Porozumienia” z 7 kwietnia br. w punkcie dotyczącym dodatku za wychowawstwo w przedszkolach (łącznie nauczycieli przedszkoli jest ok. 58 tys.). Nie wszystkie organy prowadzące godzą się na kwotę 300 zł także dla nauczycieli-wychowawców przedszkoli. Ale np. w Urzędzie Marszałkowskim jest to kwota – 400 zł.

6. Przedstawiono informację o konkursie na Pomorskiego Kuratora Oświaty, który wygrała pani Małgorzata Bielang.

7. Przyjęto Apel ws. współdziałania w przygotowaniu konferencji nt. sytuacji BIBLIOTEKARZY SZKOLNYCH, która ma się odbyć 11 lutego 2020 r. w Gdańsku. Zaproszeniami będą dysponowały poszczególne Komisje Międzyzakładowe/Zakładowe wchodzące w skład Sekcji. Jak piszemy w Apelu: „Widzimy aktualność problemów, w tym konieczność:

a) standaryzacji zatrudnienia w bibliotekach,

b) zmniejszenia obciążeń pracami fizyczno-technicznymi,

c) odejścia od traktowania bibliotek jako przysłowiowej poczekalni dla klas”.

8. Komisja Rewizyjna (przewodniczący Zdzisław Jan Brzeziński) przedstawiła informacje o wynikach dwóch kontroli działalności Sekcji w zakresie finansowym oraz obecności członków na posiedzeniach Rady Sekcji.

9. Przedstawiono informacje dotyczące:

a) uroczystości grudniowych (zaproszenie, komunikat),

b) zmian na str. internetowej Sekcji (w tym Apel o przekazywanie materiałów dotyczących historii danych KZ/KM),

c) legitymacji elektronicznych (aktualizacje do 15 lutego 2020 roku).

Najbliższe posiedzenie Rady Sekcji odbędzie się we wtorek, 7 stycznia 2020 r.

Informacje - listopad 2019 r.

Drukuj

Małgorzata Bielang, nowym Pomorskim Kuratorem Oświaty


Małgorzata Bielang, jeszcze jako Pomorski Wicekurator Oświaty w dniu 13 listopada 2018 r. wręczyła Medale Komisji Edukacji Narodowej trójce działaczy związkowych. Na zdjęciu pani Kurator po lewej stronie, obok niej Zdzisław Jan Brzeziński, członek Prezydium KM Kościerzyna. .

Informacje - październik 2019 r.

Drukuj

PROMETHEUS - biuletyn Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania informuje.

===============================================================================================

 

===============================================================================================

Posiedzenie Rady Sekcji w Gdańsku, 8 października 2019 r.

We wtorek, 8 października 2019 r. odbyła się Rada Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku. W trakcie obrad m. in.:

1/ Minutą ciszy uczczono pamięć Stefana Kubowicza – wieloletniego  przewodniczącego KSOiW NSZZ „S” oraz marszałka seniora – Kornela Morawieckiego.

2/ Przedstawiono informacje z prac Prezydium Sekcji, w tym udziale w kapitule konkursu „Nauczyciel Pomorza”, komisji ds. nagród Marszałka Województwa Pomorskiego, o Funduszu stypendialnym NSZZ „Solidarność” – w tym wręczenie podziękowań darczyńcom.

3/ Omówiono problemy prawne, w tym:

- Opinie ws. pensum nauczycieli praktycznej nauki zawodu (gdy zwiększenie z 18 do 20 godz.) a uchwały JST w ciągu roku szkolnego,

- Opinie ws. zatrudniania nauczycieli na czas określony do końca zajęć szkolnych, a nie do 31 sierpnia danego roku,

- Opinie ws. dodatku za wychowawstwo (300 zł) dla nauczycieli przedszkoli.

4/ W dyskusji KZ/KM zgłosiły następujące problemy do podjęcia (część z nich – z uwagi na ogólny wymiar – we współpracy z Krajową Sekcją Oświaty i Wychowania NSZZ „S”):

- Przygotowanie opinii ws. zapłaty nadgodzin (nie 3,6 godz.) m. in. za czas rekolekcji, początek roku szkolnego),

- Przygotowanie opinii ws. uśredniania godzin w szkołach ponadpodstawowych (klasy maturalne, gdy praktyki zawodowe), ale także w szkołach podstawowych – jeden etat, a różny wymiar godzin),

- Przygotowanie opinii ws. awansu zawodowego (staż na nauczyciela mianowanego),

- Projekt pisma KM do JST – jakie uprawnienia ZZ – apel o przestrzeganie.

5/ Przedstawiono materiały przekazane przez Radę i Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” – w tym dotyczące realizacji Porozumienia z 7 kwietnia br. (m. in. nowego systemu wynagrodzeń nauczycieli oraz problemu biurokracji).

6/ Odbyła się dyskusja na temat bieżącej sytuacji w oświacie.

7/ Przedstawiono informacje o konkursie muzycznym „Polska, moje miejsce, mój kraj” (finał odbędzie się 5 listopada br. w siedzibie „S” w Gdańsku, początek przesłuchań – godz. 9.15).

8/ Postanowiono wystąpić w pismem do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (za pośrednictwem władz krajowych „S” oświatowej) ws. zmian trybu pracy komisji w konkursach na dyrektorów.

9/ Przedstawiono problemy z aktualizacją strony internetowej naszej Sekcji (będzie „nowa”) a także przekazano informację o zmienionych zasadach przesyłania materiałów z Sekcji Gdańskiej (ogólne informacje, życzenia – na wszystkie adresy będące w bazie Sekcji – czyli te, które zamieszczamy także na stronie internetowej, zaś materiały wewnątrzzwiązkowe, opinie prawne – do członków Rady Sekcji oraz na adresy mailowe podane przez przewodniczących danej KZ/KM). Przesyłki z Sekcji mogą być też wysyłane z baz adresowych danej KZ/KM.

10/ Przedstawiono ważną odpowiedź prawną z MEN na wystąpienie Krajowej Sekcji ws. bezpieczeństwa w szkołach, organizowania zajęć przez osoby, które nie są nauczycielami. Materiały będą wysyłane do wiadomości KZ/KM.

11/ Przypomniano, że są do odbioru w Sekcji Biuletyny na rok szkolny 2019/2020. Dobrze, by dysponowały nimi wszystkie Koła „S” w szkołach.

12. Przedstawiono ofertę szkoleń Społecznych Inspektorów Pracy w roku 2019/2020 (odbywają się raz w miesiącu w siedzibie „S” z udziałem Inspektorów OIP w Gdańsku). Istnieje także możliwość zamówienia szkolenia SiP na wniosek np. organów prowadzących szkoły i placówki oświatowe.

Przedstawiono także życzenia i podziękowania pracownikom oświaty z okazji Dnia Edukacji Narodowej (będą rozesłane mailowo).

Następne posiedzenie Rady Sekcji odbędzie się we wtorek, 3 grudnia 2019 r.

Informacje - wrzesień 2019 r.

Drukuj

Zmarł ś+p Stefan Kubowicz (1947 - 2019)

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w czwartek, 26 września 2019 r. w wieku 72 lat zmarł ś+p Stefan Kubowicz.

 

===============================================================================================

Wycieczka do Gdańska

W sobotę, 21 września 2019 r. udaliśmy się autokarem na naszą coroczną wycieczkę, tym razem z godnie z wolą członków NSZZ "Solidarność", wybraliśmy Gdańsk. Na trasie dołączył pan przewodniczący Michał Gurowski z najmłodszym uczestnikiem wyjazdu. Program rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem Janem Reznerem przy Bramie Wyżynnej pod napisem IUSTITIA ET PIETAS DUO SUNT REGNORUM OMNIUM FUNDAMENTA (Sprawiedliwość i pobożność obie są fundamentami wszystkich królestw). Pod jego kierunkiem szliśmy Traktem Królewskim, skręcliliśmy do Bazyliki Mariackiej, pomodliliśmy się przy urnie śp. Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, który zginął tragicznie w tym roku. Zatrzymaliśmy się przy obrazie Hansa Memlinga, również przy sarkofagu marszałka senatu Macieja Płażyńskiego. Spacerowaliśmy ulicą Mariacką z przedprożami, najpiękniejszą z ulic Gdańska. Potem przy Żurawiu wzdłuż Motławy doszliśmy do Muzeum II Wojny Światowej. Tam zatrzymaliśmy się przy pomniku herosa wszech czasów, rotmistrza Witolda Pileckiego, który dobrowolnie przedostał się do KL Auschwitz. Zwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej. Przy historycznej Sali BHP zrobiliśmy nam zdjęcie pamiątkowe. W Europejskim Centrum Solidarności na najwyższym piętrze – dachu oglądaliśmy panoramę Gdańska. Przystanęliśmy przy pomniku Poległych Stoczniowców. Spacerowaliśmy do Baru Familijnego Kos przy ul. Tkackiej 21/26, gdzie skonsumowaliśmy smaczny obiad. Czas wolny spędziliśmy w Forum Gdańsk. Wycieczkę zorganizowali i pilotowali Elżbieta i Zdzisław Jan Brzezińscy.

 

===============================================================================================

Posiedzenie Rady Sekcji w Gdańsku

We wtorek, 10 września 2019 r. odbyła się Rada Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku. KM Kościerzyna była reprezentowana przez Zdzisława Jana Brzezińskiego, członka Prezydium.

W trakcie obrad m. in.:
1/ Pani Małgorzata Bielang – p.o. Pomorskiego Kuratora Oświaty przedstawiła główne zmiany prawne obowiązujące w roku szkolnym 2019/2020, w tym zmiany art. 34a ustawy Karta Nauczyciela o dodatku za wychowawstwo – min. 300 zł. W dyskusji sporo uwag poświęcono zmianom w awansie zawodowym nauczycieli. Postanowiono podczas kolejnych Rad podjąć odrębnie tematy z zakresu: awansu zawodowego, komisji dyscyplinarnych, rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Prezentowane materiały zostaną umieszczone na stronie Kuratorium Oświaty w Gdańsku.
2/ Mec. Tomasz Gryczan przedstawił zmiany prawne w ustawie Karta nauczyciela (nowelizacja z 13 czerwca 2019 r.). Odniósł się także do spraw regulaminów wynagradzania wyjaśniając różnicę między opinią, a uzgodnieniem, a także omówił czas konsultacji (30 dni – zgodnie z art. 19 i 30 ustawy o związkach zawodowych).
3/ Przedstawiono informację o realizacji uchwały Rady z 9 kwietnia br. ws. zwołania nadzwyczajnego Walnego Zebrania Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” (odbyło się 24 czerwca br. w Warszawie),
4/ Przedstawiono treść Biuletynu Sekcji nr 21, który jest do odbioru w Sekcji – do przekazania w kołach „S”, do szkół. Jest też w wersji elektronicznej (do ew. wydruku) na stronie internetowej Sekcji.
5/ Przedstawiono wyniki rozmów z Departamentem Edukacji i Sportu Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. W projekcie zmian regulaminu wynagradzania jest zgoda, by wychowawstwo w wysokości 300 zł obejmowała wszystkie typy szkół, także przedszkola. Sekcja złożyła także pismo ws. podwyżek dla pracowników administracji i obsługi szkół (więcej w załączonej notatce ze spotkania oraz piśmie do Marszałka Województwa Pomorskiego).
6/ Poinformowano o przygotowaniach do organizacji Konkursu Muzycznego „Polska – moje miejsce, mój kraj”. Przekazano regulamin i kartę zgłoszeniową – dokumenty znajdują się także do pobrania na str. internetowej Sekcji (zgłoszenia – do 30 września br., finał 5 lub 12 listopada br.).
7/ Przedstawiono informacje o pracach:
- Komisji Nagród i Odznaczeń przy Pomorskim Kuratorze Oświaty,
- Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Wojewodzie Pomorskim.
8/ Przekazano:
- Opinię prawną – zapomogi losowe a podatek,
- Wystąpienie o zmianę oddelegowań związkowych (przykład).
Następne posiedzenie Rady Sekcji odbędzie się 8 października 2019 r.

Informacje - sierpień 2019 r.

Drukuj

Informacje o wydarzeniach sierpniowych

 

Gratulujemy pani Monice Kończyk, byłej działaczce NSZZ "Solidarność", kolejnego awansu. Ciekawe, czy nadal opłaca składki członkowskie?

W najbliższym czasie zamieścimy więcej informacji o wydarzeniach sierpniowych.

Informacje - lipiec 2019 r.

Drukuj

Albin Gulczyński (1934 - 2019). Semper fidelis. Zawsze wierny.

Albin Gulczyński urodził się 9 kwietnia 1934 r. w Małkach pod Brodnicą. Gdy miał 3 lata, umarł mu ojciec. W 1942 r., w trudnych warunkach bytowych zaczął uczęszczać do niemieckiej szkoły, gdzie naukę mógł pobierać jedynie 2 razy w tygodniu. W powojennej rzeczywistości rozpoczął dalszą naukę w klasie czwartej dopiero w roku 1946. W 1947 r. rodzina przeniosła się do Lęborka, gdzie kontynuował naukę w szkole powszechnej, a następnie w liceum ogólnokształcącym, zdając w roku 1953 egzamin dojrzałości. Już w 1952 r. podjął swoją pierwszą pracę w Szkole Podstawowej w Kieleńskiej Hucie, następnie był nauczycielem w szkołach podstawowych w Łebnie i Lęborku. Po zdaniu matury zaczął studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku na kierunku fizyka, a ukończył w roku 1960 i skierowany został do pracy w Starogardzie Gdańskim, gdzie próbowano na nim wymusić wstąpienie do PZPR. Jako że było to wbrew jego poglądom politycznym i ideowym, na skierowanie nie odpowiedział i udał się do Kościerzyny, gdzie mógł podjąć pracę bez konieczności bycia członkiem partii. Od 1 września 1960 został etatowym nauczycielem fizyki w Liceum Ogólnokształcącym w Kościerzynie. Na przestrzeni lat kształcił i wychowywał wiele roczników młodzieży; Jego obowiązkowość, bezinteresowność, umiejętność zrozumiałego wykładania skomplikowanej często materii fizycznej, a przede wszystkim głęboki szacunek dla drugiego człowieka i skromność znalazły szerokie uznanie społeczności szkolnej. W 1972 r. powołano go na stanowisko profesora szkoły średniej. Przez cały okres pracy był niezłomny w swych opozycyjnych poglądach. W 1980 r. włączył się w działalność NSZZ „Solidarność”. Zawsze wyróżniał się wysoką aktywnością, czego wyrazem było m.in. opłacanie składek członkowskich do ostatnich miesięcy życia. Wśród pozostawionych dokumentów jest jego legitymacja Związku Solidarność, którą z pieczołowitością przechowywał. Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, na wniosek Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. W latach 1988 - 1990 uczestniczył z ogromnym zaangażowaniem w budowaniu wolnej Polski w ramach Komitetu Obywatelskiego w Kościerzynie. W 1991 r. pożegnał się z Liceum, pozostając nadal aktywnym uczestnikiem życia społecznego Miasta Kościerzyny. To tutaj od roku 1990 przez dwie kadencje pełnił funkcję radnego miasta, z oddaniem reprezentując interesy mieszkańców swej przybranej ojczyzny. Miasta, w którym dane mu było pracować, założyć rodzinę i zapisać się w pamięci potomnych. Nadal był czynnym i ofiarnym działaczem Związku. Po 2002 r. został laureatem Złotej Odznaki Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Dla najbliższych zapisał się jako oddany mąż, kochany tata, cierpliwy dziadek, dla uczniów jako skuteczny i sprawiedliwy nauczyciel, dla wszystkich jako dobry człowiek. Odszedł w dniu 31 lipca 2019 r., przeżywszy 85 lat, Człowiek Prawy i Szlachetny o niezłomnych zasadach, Wierny Przyjaciel i Kolega, ceniony Nauczyciel i Wychowawca młodych pokoleń, zasłużony działacz społeczny, Człowiek, który tworzył „Solidarność” i pozostał wierny Jej ideałom. Może stanowić wzorzec postępowania dla współczesnego pokolenia Polaków.

Zebrał Zdzisław Jan Brzeziński, przewodniczący Koła Emerytów NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania Ziemi Kościerskiej

PS. Dziękuję pani Izoldzie Gulczyńskiej-Zalewskiej za udostępnienie materiałów z archiwum rodzinnego.

 

W uroczystościach pogrzebowych w poczcie sztandarowym uczestniczyła trzyosobowa delegacja naszej KM w składzie: Michał Gurowski (przewodniczący) oraz Celina Drozdowska i Andrzej Stoppa.

Celina Drozdowska o śp. Albinie Gulczyńskim (przemówienie wygłoszone podczas uroczystości pogrzebowych, 5 sierpnia 2019 r.)

Panie Albinie, Żegna Cię sztandar „Solidarności” i wszyscy jej członkowie. Do NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty w Kościerzynie wstąpiłeś jako jeden z pierwszych w 1980 r. Na Twoją solidarność w całym Twoim życiu mogli liczyć wszyscy wyznający podobne wartości. Na wniosek związku „Solidarność” odznaczony zostałeś Medalem Komisji Edukacji Narodowej za swoją wieloletnią wzorową pracę jako nauczyciel fizyki w kościerskim Liceum Ogólnokształcącym. Znaliśmy się kilkadziesiąt lat po linii związkowej, zawodowej, pracy w samorządzie miejskim i prywatnie. Dla Ciebie „Bóg, honor, ojczyzna” były nie tylko hasłami historycznymi, lecz wartościami, którymi kierowałeś się w życiu. Byłeś człowiekiem szlachetnym, skromnym nie zabiegającym o zaszczyty. Z szacunkiem i godnością odnosiłeś się do wszystkich ludzi, a szczególnie do uczniów, których uczyłeś i wychowałeś tysiące. Gabrysiu, Kordianie, Ewelino, Izoldo i pozostała Rodzino, macie prawo być dumni z takiego męża, ojca i krewnego. Dla takich ludzi jak Ty, bramy niebios są szeroko otwarte. Panie Albinie, wspieraj z góry Twoją rodzinę, aby łatwiej przetrwała ten trudny czas. Śpij w spokoju.

W sobotnim ogólnowojewódzkim wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" (3 sierpnia 2019 r.) ukazał się, widoczny powyżej, nekrolog śp. Albina Gulczyńskiego.

 

===============================================================================================

Konkursy na dyrektorów szkół i placówek oświatowych w lipcu 2019

4 lipca 2019 r. (czwartek)

-  konkurs na kandydata na dyrektora Zespołu Szkół w Skorzewie (z ramienia KM w pracach komisji uczestniczył Zdzisław Jan Brzeziński)

– konkurs na kandydata na dyrektora Szkoły Podstawowej w Kaliskach (z ramienia KM w pracach komisji uczestniczył Michał Gurowski)

5 lipca 2019 r. (piątek)

- o godz.  08.30 – Konkurs na kandydata na dyrektora Zespołu Kształcenia w Wielkim Klinczu (z ramienia KM w pracach komisji uczestniczył Zdzisław Jan Brzeziński)

- o godz.  11.00 – Konkurs na kandydata na dyrektora Szkoły Podstawowej w Wielkim Podlesiu (z ramienia KM w pracach komisji uczestniczył Zdzisław Jan Brzeziński)

Komisja zaakceptowała kandydatów na dyrektorów wyżej wymienionych  szkół. W rezultacie wszystkie konkursy zostały rozstrzygnięte pozytywnie. W trzech placówkach szefami będą dotychczasowi dyrektorzy. W Kaliskach natomiast funkcję kierowniczą sprawować będzie Tomasz Dargacz (członek NSZZ S, wiceprzewodniczący Rady Miasta Kościerzyna).

Konkurs na kandydata na dyrektora Szkoły Podstawowej w Niedamowie nie odbył się ze względu na brak ofert.

(Uzupełnienie relacji o konkursach już wkrótce)

Informacje - czerwiec 2019 r.

Drukuj

Zniżki na ubezpieczenia w PZU dla członków Solidarności

Członkowie Solidarności mogą liczyć na 10 proc. zniżki na ubezpieczenia w PZU. Wszystko dzięki programowi "Klub PZU Pomoc dla NSZZ Solidarność". Porozumienie w tej sprawie podpisali 28 czerwca Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ "S", Paweł Surówka, prezes PZU oraz Michał Krupiński, prezes Banku Pekao S. A.

Warunkiem przystąpienia do Klubu PZU Pomoc dla NSZZ Solidarność jest wypełnienie formularza dostępnego na stronie:

https://klubpzupomoc.pzu.pl/nszz-solidarnosc .

Po dokonaniu aktywacji w Klubie każdy otrzyma kartę uprawniającą do 10 proc. zniżki przy zakupie niżej wskazanych ubezpieczeń. Wystarczy wypełnić formularz przystąpienia do Klubu PZU dla NSZZ Solidarność, a następnie udać się do agenta PZU SA i przed zawarciem umowy ubezpieczenia podać numer PESEL lub numer otrzymanej karty. Agent sprawdzi uprawnienia do zniżki. Po pozytywnej weryfikacji udzieli zniżki. O czym należy pamiętać? Zniżka dotyczy wyłącznie umów z rocznym okresem ubezpieczenia; właściciel karty musi występować w umowie jako ubezpieczony; zniżka musi być zgodna z regulacjami dotyczącymi składki minimalnej; z tytułu posiadania Karty PZU Pomoc przysługuje tylko jedna zniżka w ramach jednej umowy ubezpieczenia. Na jakie ubezpieczenia przysługuje zniżka? PZU Auto: AC, OC, NNW, NNW Max; PZU Dom; PZU NNW; PZU Gospodarstwo Rolne: Obowiązkowe ubezpieczenie budynków, OC Rolnika, Mienie ruchome, NNW Rolnika; Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej osób fizycznych w życiu prywatnym, a także Ubezpieczenie PZU Bezpieczny Rowerzysta. Dodatkową ofertę dla członków Klubu PZU Pomoc NSZZ Solidarność przygotował także Bank Pekao S.A. Warunkiem skorzystania z niej, jest przedstawienie legitymacji NSZZ Solidarność w placówce Banku Pekao SA. Zakłada ona chociażby darmowe: prowadzenie rachunku płatniczego, obsługę karty debetowej, czy wypłaty z obcych bankomatów przez 24 miesiące od daty zawarcia umowy o kartę. Bank Pekao S.A. przygotował także ofertę specjalną dla organizacji działających w ramach NSZZ Solidarność.

===============================================================================================

Próba odwołania Ryszarda Proksy

W poniedziałek, 24 czerwca 2009 r. w Warszawie doszło do skutku nadzwyczajne Walne Zebranie Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Podjęto próbę odwołania Ryszarda Proksy, przewodniczącego KSOiW, będącego jednocześnie powiatowym radnym PIS-u (Ostrowiec Świętokrzyski). R. Proksa w niedzielę, 7 kwietnia 2019 r. podpisał haniebne porozumienie z rządem, które w formie protestu spowodowało lawinę wystąpień nauczycieli z NSZZ "Solidarność". Przewodniczący ma poparcie Piotra Dudy, szefa NSZZ S i delegatów większości sekcji regionalnych, dlatego zamiar odwołania go z funkcji zakończył się status quo (niezmienionym stanem rzeczy), chociaż zwycięstwo było bliskie - za odwołaniem R. Proksy było 51 osób, przeciw 55. Naszą Sekcję reprezentowało 10 delegatów. R. Proksa nie martwi się spowodowanym przez niego ogromnym osłabieniem Związku, określając tych co wystąpili z NSZZ S pogardliwym mianem "lewactwa". Dla niego ważniejsze od dobra Związku i pracowników oświaty jest zachowanie stołka przewodniczącego. Szkoda!

===============================================================================================

Posiedzenie Rady Sekcji w Gdańsku

We wtorek, 11 czerwca 2019 r. odbyło się ostatnie przed wakacjami posiedzenie Rady Międzyregionalnej Sekcji Oświaty Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku. Z KM Kościerzyna na zebranie przybyli Michał Gurowski i Zdzisław Jan brzeziński. Naradę jak zwykle prowadził przewodniczący Wojciech Książek. W trakcie obrad m. in.:

- Przedstawiono informację o realizacji uchwały Rady z 9 kwietnia br. ws. zwołania nadzwyczajnego Walnego Zebrania Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” (odbędzie się w poniedziałek, 24 czerwca br. w Warszawie). Chodzi o podjęcie próby odwołania Ryszarda Proksy, przewodniczącego KSOiW, będącego jednocześnie powiatowym radnym PIS-u (Ostrowiec Świętokrzyski). R. Proksa w niedzielę, 7 kwietnia 2019 r. podpisał haniebne porozumienie z rządem, które spowodowało lawinę wystąpień nauczycieli z NSZZ "Solidarność". Przewodniczący ma poparcie Piotra Dudy, szefa NSZZ S i delegatów większości sekcji regionalnych, dlatego zamiar odwołania go z funkcji może zakończyć się status quo (niezmienionym stanem rzeczy). Naszą Sekcję reprezentuje 10 delegatów.

- Przedstawiciele Organizacji Związkowych przekazali informacje –wnioski wynikające z zawieszonej akcji protestacyjnej (sporów zbiorowych). Zwracano uwagę na różne podejście do potrąceń za czas strajku (w tym m. in. problem dodatków za wysługę lat, dodatku wiejskiego, dodatków funkcyjnych). Mecenas Tomasz Gryczan przedstawił opinię prawną w tym zakresie (uznającą że w/w dodatki były potrącane niesłusznie), która zostanie przesłana do organizacji związkowych.

-Poinformowano o projekcie zmian w ustawie Karta nauczyciela, który jako druk poselski trafił do Sejmu RP (zawiera m. in. zapisy dotyczące zmian w awansie i ocenie pracy nauczyciela, które strona rządowa zadeklarowała w Porozumieniu z 7 kwietnia br.),

- Przekazano materiały związane z naliczaniem funduszu socjalnego oraz wysokością świadczenia urlopowego, które w 2019 r. wynosi 1.229,30 zł

- Omówiono projekt opinii „S” w sprawie zmiany pensum nauczycieli oddziałów zerówkowych. Sekcja popiera rozwiązanie, iż powinno ono wynosić 22 godz. tygodniowo, niezależnie, czy więcej w oddziale jest dzieci pięcio-, czy sześcioletnich).

- Powtórnie zgłoszono problemy, które pojawiają się przy naliczaniu pensum łączonego, np. nauczyciela: 12/18, z częścią etatu w świetlicy szkolnej: 10/26, czy biblioteki szkolnej: 10/30. Zapis ustawowy w tym zakresie jest interpretowany niekorzystnie dla nauczycieli.

===============================================================================================

Nowy minister MEN, czyli z deszczu pod rynnę

Dariusz Piontkowski (ur. 17 grudnia 1964 w Sielcu) – polski polityk, samorządowiec, nauczyciel, były marszałek województwa podlaskiego, poseł na Sejm VII i VIII kadencji. Z wykształcenia magister historii. Ukończył m.in. w 1988 studia na Wydziale Humanistycznym Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Pracował jako nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Białymstoku. Był oskarżony o przywłaszczenie w 2008 funkcji publicznej, co było związane z podpisywaniem dokumentów jako marszałek województwa po głosowaniu nad jego odwołaniem i powołaniem następcy. We wtorek, 4 czerwca 2019 prezydent RP Andrzej Duda powołał Dariusza Piontkowskiego w skład rządu Mateusza Morawieckiego na urząd ministra edukacji narodowej. Zastąpił na tym stanowisku Annę Zalewską, która została wybrana do Parlamentu Europejskiego.

===============================================================================================

ODPIS NA ZAKŁADOWY FUNDUSZ ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH W 2019 R.

===============================================================================================

===============================================================================================

Jakie podwyżki w niedzielę, 7 kwietnia 2019 r. podpisał NSZZ S ?

===============================================================================================

Informacje - maj 2019 r.

Drukuj

Anna Zalewska wyjeżdża do Brukseli,

tymczasem jej reforma edukacji doczekała się właśnie miażdżącej recenzji NIK. Pani Minister zostawia za sobą system oświaty przeorany na skalę niespotykaną od dwóch dekad i nauczycieli sfrustrowanych bardziej niż kiedykolwiek w III RP. To miękkie lądowanie minister jest puentą smutną: zamiast karnego mandatu za ponad trzy lata działań na szkodę szkół szefowa resortu edukacji dostaje nagrodę.

Zawieszenie strajku w szkołach

W poniedziałek, 29 kwietnia 2019 r. szkoły wznowiły pracę. Strajk został zawieszony przez Sławomira Broniarza, prezesa ZNP do września 2019 r.)

.