Statystyki odwiedzin

mod_vvisit_counterDzisiaj31
mod_vvisit_counterWczoraj19
mod_vvisit_counterTen tydzień1495
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień2462
mod_vvisit_counterTen miesiÄ…c3957
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiÄ…c4389
mod_vvisit_counterWszystkie269682

Informacje - czerwiec 2021

Drukuj

Konkursy na dyrektorów szkół w trzech placówkach oświatowych Gminy Kościerzyna

W środę, 16 czerwca 2021 r. zostały przeprowadzone konkursy na dyrektorów szkół w Łubianie, Wąglikowicach i Wielkim Klinczu (tu kandydowała nowa osoba, dotychczasowa wicedyrektor Iwona Kuśmierczuk). Z ramienia KM NSZZ S w komisji pracował Wojciech Figiel. W Zespole Kształcenia w Łubianie przy ul. Szkolnej 1  jedynym kandydatem był dotychczasowy dyrektor Mirosław Pepliński, który uzyskał akceptacje komisji konkursowej. Również w Zespole Szkół w Wąglikowicach przy ul. Kościerskiej 8 kandydował tylko poprzedni dyrektor Sławomir Grzyb i to on otrzymał aprobatę komisji. W Zespole Kształcenia w Wielkim Klinczu przy ul. Szkolnej 22 konkurs wygrała jedyna kandydatura. Od 1 września 2021 r. placówką będzie kierować Iwona Kuśmierczuk. Dotychczasowy dyrektor Wojciech Drzewiński przechodzi na emeryturę. W imieniu Prezydium KM NSZZ „Solidarność” wyrażamy dyr Wojciechowi Drzewińskiemu szacunek za ogrom często niedocenianej pracy. Składamy serdeczne podziękowania za wysiłek wkładany w pracę na rzecz jak najlepszego kształcenia i wychowania powierzonych uczniów, za wytrwałość, za międzyludzką solidarność. Staramy się podejmować różne działania w celu poprawy warunków pracy i płacy nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Ten mijający rok szkolny wymagał dużego poświęcania, stąd tym bardziej życzymy Państwu Dyrektorom zaczerpnięcia głębszego oddechu wakacyjnego i bezpiecznego powrotu do przedszkoli, szkół i placówek oświatowych 1 września 2021 r. Oby już bez przeszkód w systemie stacjonarnym.

Informacje - maj 2021

Drukuj

Konkurs na dyrektora PZS Nr 2 w Kościerzynie

W czwartek, 27 maja 2021 r. został przeprowadzony konkurs na stanowisko dyrektora Powiatowego Zespołu Szkół Nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Józefa Wybickiego 1 w Kościerzynie. Kandydowała tylko jedna osoba, dotychczasowy dyrektor Krzysztof Sowa, który uzyskał akceptację Komisji Konkursowej. Z ramienia związków zawodowych w pracach komisji udział wzięli: Michał Gurowski (przewodniczący KM NSZZ "Solidarność) i Tomasz Derra (przewodniczący Zarządu Oddziału ZNP). Gratulujemy nowo wybranemu szefowi PZS Nr 2 im. KEN w Kościerzynie i życzymy pokonania potencjalnych  problemów. Wszystkiego najlepszego!

Informacje - kwiecień 2021

Drukuj

We wtorek, 20 kwietnia 2021 r. miały miejsce zdalne obrady Rady Sekcji. Poniżej komunikat z obrad.

W marcu 2021 r. Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ogłosił konkursy dla kandydatów na stanowiska dyrektorów szkół artystycznych i placówek. Ogłoszenie dotyczyło również Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Mazurka Dąbrowskiego przy ul. Dworcowej 12 w Kościerzynie. Z ramienia NSZZ "Solidarność" - Rady Sekcji w pracy Komisji ma uczestniczyć pani Ewa Rocławska, znana wokalistka i wybitna nauczycielka muzyki.

Przepraszamy obserwatorów naszej strony za wcześniejszą pomyłkę dotyczącą konkursu. Źródło naszych informacji okazało się tym razem niedokładne. Konkurs jeszcze się nie odbył. Najprawdopodobniej zostanie przeprowadzony w czerwcu albo lipcu 2021 r., o czym nie omieszkamy Państwa poinformować.

Informacje - marzec 2021

Drukuj

Posiedzenie Rady Sekcji

We wtorek, 9 marca 2021 r. z inicjatywy Wojciecha Książka odbyła się wideokonferencja z posiedzenia Międzyregionalnej Rady Sekcji Oświaty Zarządu Regionu Gdańsk. Komisję Międzyzakładową z Kościerzyny reprezentował Zdzisław Jan Brzeziński, członek prezydium. To było już drugie spotkanie online Rady Sekcji zorganizowane przez W. Książka, ale pierwsze dla piszącego te słowa, człowieka już dość dojrzałego w latach, który musiał pokonać trudny dla niego tor najeżony kilkoma poważnymi przeszkodami. Aby skorzystać z dobrodziejstw cudownego wynalazku należało najpierw zainstalować w swoim laptopie aplikację Microsoft Teams, przyporządkować do określonego adresu e-mail, założyć konto, zalogować się i aktywować. Oprócz tego trzeba było uruchomić kamerę oraz głośniki. Podstawowym warunkiem dostępu jest zawsze prąd (bateria) i sprawny Internet. Autorowi niniejszej relacji udało się po kolei przebrnąć te wszystkie etapy, spełnić warunki i wziąć udział w zdalnej konferencji na żywo. Wszystko zadziałało jak należy. Na ekranie można było zobaczyć zabierających głos uczestników zebrania w liczbie 35 osób oraz wysłuchać ich wartościowych wypowiedzi. Posiedzeniu, jak zawsze przewodniczy? W. Książek, niedościgły wzór pracowitości i całodobowego zaangażowania w działania Związku.

Dosyć długie było wystąpienie pana Tomasza Gryczana, kompetentnego i merytorycznego specjalisty prawa oświatowego. Na nieskazitelnym wizerunku prawnika jest jednak malutka rysa. Otóż mecenas przemawiał chyba zbyt długo, co jest problemem w trakcie słuchania on-line. Zapewne wpłynęły na to trudne tematy, które omawia?, a były to m.in.: - Edukacja włączająca (w tym omówienie stanowiska KSOiW); - Rozporządzenie MEiN z 3 lutego 2021 r. - powierzanie stanowisk dyrektorom szkół (w tym omówienie opinii KSOiW); - Refundacja okularów (w tym przekazanie projektów wystąpienia); - Opiniowanie projektów organizacji szkół na rok szkolny 2021/2022 (wraz z przekazaniem informacji i szablonów pism). Więcej informacji znajduje się na stronie Sekcji: https://solidarnosc.gda.pl/oswiata/

Anna Kocik wypowiedziała się w sprawie składanych wniosków o odznaczenia. Poinformowała, że część formularzy jest wypełniona bez należytej staranności, występują braki formalne, m.in. wpis danych o dowodzie osobistym, co powoduje odrzucanie wniosków. Jednocześnie podziękowała Komisjom Zakładowym, które odpowiedziały pozytywnie na jej apel o uregulowanie zaległych składek. Wśród wymienionych znalazła się równie? nasza KM w Kościerzynie. Niestety, na żadne, wielokrotne monity w ogóle nie reaguje KM Kartuzy (Piotr Zielkie).

Przewodniczący poinformował, że Sekcja Międzyregionalna liczy dokładnie 3573 członków, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. Po masowej rezygnacji z przynależności do Związku w 2019 r., ostatnio daje się zauważyć w niektórych placówkach wzrost liczby członków. Najwięcej, bo aż 1300 osób, liczy KM w Gdańsku. Padła ciekawostka: w stanie nauczycielskim mężczyźni są w mniejszości, stanowiąc tylko 18%. Co do odznaczeń, NSZZ S wystąpiła o pośmiertne przyznanie Złotego Krzyża Zasługi zasłużonemu mecenasowi, śp. Bogumiła Soczyńskiemu, zmarłemu w 2020 r. Mówiąc o trudnym czasie ciągle trwającej pandemii, Przewodniczący wspomniał o stratach i olbrzymim spustoszeniu, które wywołuje u młodego pokolenia zdalne nauczanie. Poza tym bardzo źle wpływa na uczniów brak relacji rówieśniczych, zanika empatia, wzrasta zapotrzebowanie na pomoc pedagogów i psychologów. W najbliższych tygodniach ważnym zadaniem związkowców będzie opiniowanie projektów arkuszy organizacyjnych szkół na rok szkolny 2021/2022. Te projekty przewodniczący KM powinny otrzymać do wyrażenia opinii do Wielkiego Piątku, 2 kwietnia 2021 r. ZZ maj? czas na zaopiniowanie 10 dni roboczych - do 19 kwietnia br. Należy bezwzględnie korzystać z tego uprawnienia Związków Zawodowych zagwarantowanych ustawowo, bo w ten sposób można wpływać pozytywnie na zatrudnienie nauczycieli i pracowników oświaty. Od stycznia 2021 r. najniższe wynagrodzenie wynosi 2800 z? brutto, co powoduje, że wynosi prawie tyle samo co pensja nauczyciela kontraktowego. Ustalono, że najbliższe posiedzenie Rady Sekcji odbędzie się online po przerwie wielkanocnej, we wtorek, 13 kwietnia 2021 r.

===============================================================================================

Konkursy na stanowiska dyrektorów w Kościerzynie

W marcu 2021 r. zostały przeprowadzone konkursy na stanowiska dyrektorów czterech placówek oświatowych w Kościerzynie. W pracach komisji uczestniczyli przedstawiciele naszej Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" P.O.iW.Z.K.: Michał Gurowski (przewodniczący KM) i Wojciech Figiel (wiceprzewodniczący KM).

W środę, 3 marca 2021 r. z udziałem Wojciecha Figla rozstrzygnięto dwa konkursy: pierwszy dotyczył wyboru na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Nauczycieli Bohaterów Ziemi Kościerskiej, ul. Szkolna 1 w Kościerzynie. Do konkursu przystąpiła tylko jedna osoba, Gabriela Kreft, dotychczasowa dyrektor, która uzyskała akceptację komisji konkursowej. W drugim konkursie zadecydowano o wyborze szefa Szkoły Podstawowej Nr 6 im. ks. dr. Bernarda Sychty, ul. M. Skłodowskiej-Curie 19 w Kościerzynie. Do konkursu zgłosiła się tylko jedna osoba, Małgorzata Kreft, dotychczasowa dyrektor, która uzyskała aprobatę komisji.

W czwartek, 4 marca 2021 r. z udziałem Michała Gurowskiego przeprowadzono dwa konkursy: pierwszy na stanowisko dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki, ul. 8 Marca 1 w Kościerzynie. Do konkursu zgłosił się tylko jeden kandydat, Dariusz Kisielewski, dotychczasowy dyrektor, który uzyskał akceptację komisji konkursowej. Drugi konkurs dotyczył wyboru szefa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 2 im. ks. dra Leona Heykego, ul. Strzelecka 1 w Kościerzynie. Do konkursu przystąpił tylko jeden kandydat, Wiesław Trzebiatowski, dotychczasowy dyrektor, który również uzyskał aprobatę komisji.

Przypomnijmy, że konkursy na stanowiska dyrektorów szkół przypadają w niezwykle trudnych warunkach wciąż trwającej już przez cały rok pandemii koronawirusa COVID-19. W Polsce codziennie odnotowujemy kilkanaście tysięcy nowych zakażeń i wysoką liczbę zgonów. Nasze województwo pomorskie jest pod tym względem na czele listy zakażeń. Pod pewnymi względami sytuację można porównać do warunków wojennych. Przed dyrektorami szkół stoją wyjątkowe, wręcz kosmiczne wyzwania. Gratulujemy nowo wybranym szefom placówek oświatowych w Kościerzynie i życzymy pokonania piętrzących się trudności. Wszystkiego najlepszego!

Informacje - luty 2021

Drukuj

Szanowni Państwo,

w razie potrzeby kontaktu, proszÄ™ dzwoni? na nr 694-165-019 (telefon czynny caÅ‚Ä… dobÄ™) lub pisać na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Można też kontaktować siÄ™ z panem przewodniczÄ…cym MICHAŁEM GUROWSKIM, tel. 600-403-890, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Informacje - styczeń 2021

Drukuj
Spotkanie w szkole w Kaliskach Kościerskich

We wtorek 26 stycznia 2021 r. z inicjatywy dyr Tomasza Dargacza doszło do spotkania grupy pracowników Szkoły Podstawowej w Kaliskach Kościerskich przy ul. Szkolnej 7 ze Zdzisławem Janem Brzezińskim, członkiem prezydium KM NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania Ziemi Kościerskiej. Ze względu na panująca wciąż pandemię i obostrzenia sanitarne w spotkaniu mogła uczestniczyć niewielka grupa pracowników szkoły. Przypomnijmy, że od 18 stycznia 2021 r. tylko klasy I - III mają lekcje stacjonarne w szkole, a starsze klasy nadal realizują zajęcia zdalnie. Z. Brzeziński wręczył dyrektorowi szkoły (wieloletniemu członkowi NSZZ "Solidarność") okolicznościową szkatułkę z trzema pamiątkowymi znaczkami NSZZ "S". Zebrani otrzymali styczniowy "Magazyn Solidarność" oraz ulotki zawierająca ofertę wstąpienia w szeregi NSZZ "Solidarność". Gość opowiadał obecnym o działaniach NSZZ "S" w obronie swoich członków i zachęcał, aby rozważyli możliwość przystąpienia do Związku. Wskazywał na korzyści płynące z przynależności do organizacji związkowej, m.in. na zawsze dostępną pomoc zespołu wybitnych prawników, podał konkretne przykłady osób (pracowników oświaty), które uzyskały skuteczną pomoc mecenasa Przemysława Stąpora. Wspomniał również o organizowanych przez Komisję Międzyzakładową corocznych wrześniowych wycieczkach krajowych, paczkach świątecznych i spotkaniach integracyjnych. Spotkanie zostało odebrane przez dyr T. Dargacza i obecnych pozytywnie.


Na zdjęciach: 1) powyżej pan Tomasz Dargacz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kaliskach Kościerskich i Wiceprzewodniczący Rady Miasta Kościerzyna;
2) poniżej budynek Szkoły Podstawowej w Kaliskach Kościerskich przy ul. Szkolnej 7.

 

===============================================================================================

Pierwsze zebranie Rady Sekcji online

Pierwsze z powodu pandemii zebranie Rady Sekcji online zostało zorganizowane przez Wojciecha Książka we wtorek, 19 stycznia 2021 r.

 

Informacje - grudzień 2020

Drukuj

Podsumowanie roku 2020.

.

Informacje - listopad 2020

Drukuj

Szanowni Państwo,

w razie potrzeby kontaktu, proszÄ™ dzwonić na nr 694-165-019 (telefon czynny caÅ‚Ä… dobÄ™) lub pisać na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Można też kontaktować siÄ™ z panem przewodniczÄ…cym MICHAŁEM GUROWSKIM, tel. 600-403-890, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.