Statystyki odwiedzin

mod_vvisit_counterDzisiaj41
mod_vvisit_counterWczoraj19
mod_vvisit_counterTen tydzień1505
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień2462
mod_vvisit_counterTen miesiÄ…c3967
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiÄ…c4389
mod_vvisit_counterWszystkie269692

Informacje - październik 2018 r.

Drukuj

===============================================================================================

===============================================================================================

Wybory samorządowe (niedziela, 21 października 2018 r.)

Niektórzy członkowie naszej KM NSZZ Solidarność POiWZK kandydowali do rad samorządów różnych szczebli. Kilku spośród nich (pięć osób) uzyskało mandat radnego na pięć najbliższych lat (2018 - 2023). Oto zwycięzcy tegorocznych wyborów w kolejności alfabetycznej:

1) GRZEGORZ ADAM CZAJKOWSKI - Kościerzyna (43 lata) - KWW Wspólny Powiat Kościerski - 1.103 głosów (11,04%) - wybrany do Rady Powiatu Kościerskiego. Jest członkiem NSZZ Solidarność w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Kościerzynie im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Józefa Wybickiego 1 w Kościerzynie.

2) TOMASZ DARGACZ - Kościerzyna (47 lat) - KW Prawo i Sprawiedliwość - 336 głosów (9,86%) - wybrany radnym do Rady Miasta Kościerzyna.

3) HELENA KASZUBOWSKA-NITZ, Kościerzyna (65 lat) - KWW Moje Miasto - 223 głosów (6,54%) - wybrana do Rady Miasta Kościerzyna. Należy do NSZZ Solidarność od 1980 r.

4) KAZIMIERZ STOLTMANN - Kościerzyna (57 lat) - KWW Razem dla Kościerzyny - 122 głosy (3,48%) - wybrany do Rady Miasta Kościerzyna. Należy do Koła NSZZ Solidarność w Powiatowym Zespole Szkół nr 3 w Kościerzynie im. Aleksandra Majkowskiego przy ul. Kartuskiej 48. Wieloletni i zasłużony działacz naszego Związku.

5) ROMAN WIECKI - Grabowo Kościerskie (52 lata) - KWW "Samorządna Gmina Nowa Karczma" - 116 głosów (50,43%) - wybrany do Rady Gminy Nowa Karczma. Od kilku kadencji pełni funkcję przewodniczącego Komisji Koła NSZZ Solidarność przy Zespole Szkół w Grabowie Kościerskim.

Wszystkim zdobywcom mandatów radnych składamy serdeczne gratulacje i życzymy skutecznej obrony pracowników oświaty w polityce samorządowej.

===============================================================================================

Dzień Edukacji Narodowej 2018

 

===============================================================================================

Posiedzenie Rady Sekcji w Gdańsku

We wtorek, 9 października 2018 r. odbyło się kolejne comiesięczne zebranie Rady Sekcji. Opiniowanie projektów organizacji pracy szkół to niezwykle ważna sprawa, o której obligatoryjność nasz Związek upominał się od lat. Opiniowanie arkuszy organizacyjnych (Pismo do KSOiW w tej sprawie), godziny karciane nadal udręką w formie przymusowego wolontariatu w wielu szkołach - te i inne aktualne problemy były przedmiotem dyskusji na posiedzeniu Rady Sekcji w Gdańsku pod przewodnictwem Wojciecha Książka. Z ramienia KM Kościerzyna w obradach uczestniczył Zdzisław Jan Brzeziński (członek prezydium naszej KM i przewodniczący KR Rady Sekcji).

Informacje - wrzesień 2018 r.

Drukuj

Relacja z wycieczki do Darłowa

W sobotę, 15 września 2018 r. uczestniczyliśmy w wycieczce do Darłowa. Wyjechaliśmy o 6.30 z ul. Traugutta 7 autokarem (łącznie 49 turystów + 1 kierowca = 50 osób) do Darłowa przez Bytów i Sławno. Nasza wycieczka nigdy wcześniej nie liczyła takiej licznej grupy. Większość uczestników stanowiły osoby w średnim wieku, ale byli też emeryci i dzieci. W wyjeździe wziął udział przewodniczący naszej KM - Michał Gurowski. Swoją obecnością uświetniła też nasz wyjazd Celina Drozdowska, wyjątkowo zasłużona działaczka NSZZ Solidarność od 1980 r., historyczna postać Ziemi Kościerskiej. Najmłodszy turysta, Leonard, miał zaledwie 2,5 lat i przez cały czas zachowywał się absolutnie wzorowo. To samo można powiedzieć o jego wzorowej siostrze Martynie Po 9.15 przybyliśmy na parking w Darłowie i spotkaliśmy się z przewodnikiem Arkadiuszem Sipem. Darłowo liczy 14 tys. mieszkańców. Przewodnik towarzyszył nam do 15.00. Oprowadzał po Darłówku blisko morza. 12.20 – 12.45 – Rejs tramwajem wodnym po rzece Wieprzy do centrum Darłowa bardzo blisko restauracji Karczma Rzymska przy ul. Powstańców Warszawskich 26. 13.00 – Smaczny obiad w tej jadłodajni plus kawa dla chętnych. Po obiedzie zwiedzaliśmy Zamek Książąt Pomorskich, Kościół Mariacki [tam mauzoleum Eryka I (1382 – 1459), władcy krajów skandynawskich], Rynek. Po 15.00 wróciliśmy autokarem do Darłówka, gdzie mieliśmy ponad godzinę czasu wolnego. Mieliśmy piękną, słoneczną pogodę. O 17.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Kościerzyny przez Sławno i Bytów. Około 19.30 szczęśliwie dojechaliśmy do Kościerzyny. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że wycieczka była bardzo udana. Przewodniczący podziękował Elżbiecie i Zdzisławowi Brzezińskim za zorganizowanie i realizację rewelacyjnej pod każdym względem ekskursji. (Uwaga! Więcej zdjęć z naszej wycieczki można obejrzeć w zakładce Galeria.)

===============================================================================================

Oświata protestuje!

W sobotę, 15 września 2018 r. nauczyciele z oświatowej „S” organizują pikietę przed MEN przeciwko niskim wynagrodzeniom, wydłużeniu ścieżki awansu zawodowego, wprowadzeniu nowych przepisów związanych z oceną ich pracy. Będzie to pierwszy uliczny protest „S” przeciwko działaniom minister edukacji Anny Zalewskiej. Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „S” przekształca się w Komitet Protestacyjny. 3 września br. zaczął się ostatni rok szkolny gimnazjalistów, a edukację rozpoczęli uczniowie klas ósmych (8-letnia podstawówka działała w latach 1965-2000), ale nie maleje frustracja nauczycieli, gdyż poziom wynagrodzeń w oświacie prowadzi do pauperyzacji zawodu i selekcji negatywnej, która odbija się na poziomie edukacji. – Stanowczo zbyt długo milczeliśmy. Wprowadzano drastyczne zmiany w naszym układzie zbiorowym pracy, w Karcie nauczyciela. Opowiadanie o podwyżce w ciągu trzech lat do tysiąca złotych, to propaganda. Przed wojną nauczyciel to była figura. Dzisiaj trudno o specjalistów. Brakuje wizji, a wielkie zmiany w ustroju szkolnym zrobiono zbyt pośpiesznie – twierdzi Wojciech Książek, przewodniczący Rady MSOiW NSZZ „S”.

Warto przypomnieć, że Walne Zebranie Delegatów KSOiW NSZZ Solidarność już 18 maja 2018 r. w Ostrowiu Świętokrzyskim zwróciło się do Premiera RP o odwołanie Anny Zalewskiej z funkcji ministra edukacji narodowej.

 

 

Związkowcy wystosowali cztery postulaty. Żądają: 1. Wzrostu wynagrodzeń zasadniczych dla nauczycieli w wysokości 15 proc. od 1 stycznia 2019 roku; 2. Zmiany systemu wynagradzania i systemu finansowania zadań oświatowych; 3. Usunięcia niekorzystnych przepisów dotyczących oceny pracy nauczycieli i awansu zawodowego; 4. Likwidacji godzin karcianych.

=============================================================================================== Posiedzenie Rady Sekcji w Gdańsku

We wtorek, 11 września 2018 r. w Gdańsku odbyło się posiedzenie Międzyregionalnej Rady Sekcji Oświaty i Wychowania. W zebraniu uczestniczyli: Michał Gurowski (przewodniczący KM w Kościerzynie) i Zdzisław Jan Brzeziński (przewodniczący Komisji Rewizyjnej Sekcji w Gdańsku). W porządku Rady Sekcji był m.in. wybór członków Prezydium Sekcji. W tym celu została wybrana komisja skrutacyjna (na zdjęciu poniżej po prawej) w składzie: Piotr Gwit (przewodniczący), Elżbieta Bugajna (sekretarz) i Zdzisław Jan Brzeziński (członek). W rezultacie demokratycznych tajnych wyborów do prezydium Sekcji weszli: Bożena Brauer i Maciej Werra. Hanna Minkiewicz poinformowała o nagrodach Pomorskiego Kuratora Oświaty. Wpłynęło 377 wniosków. Odrzucono 300, a pozytywnie rozpatrzono 77 podań. Kwota nagrody wynosi 4000,00 PLN brutto. Wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych oraz nagród Ministra Edukacji Narodowej i Pomorskiego Kuratora Oświaty wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom oświaty województwa pomorskiego odbędzie się w piątek, 12 października 2018 r. w Muzeum II Wojny Światowej; Gdańsk, Plac Władysława Bartoszewskiego 1.

Informacje - sierpień 2018 r.

Drukuj

ZUS informuje

===============================================================================================

Burza w Szkole Podstawowe Nr 6 im. ks. dr B. Sychty w Kościerzynie

W Szkole Podstawowe Nr 6 Nr 6 im. ks. dr B. Sychty, największej placówce oświatowej w Kościerzynie, jest zatrudnionych 88 nauczycieli. Na środowej (29 sierpnia 2018) sesji Rady Miasta pojawiła się ponad 30-osobowa grupa nauczycieli SP Nr 6. Nie zgadzają się oni na zmianę dyrektora placówki. Do tej pory funkcję tę pełniła Grażyna Nykiel, podczas czerwcowego konkursu ta kandydatura została jednak odrzucona z powodów formalnych. Konkursu nie rozstrzygnięto, bo pozostali kandydaci nie otrzymali wymaganej ilości głosów komisji. Od września przez dwa lata szkołą ma kierować nowa osoba - Małgorzata Kreft (na zdjęciu poniżej), która do tej pory była dyrektorem szkoły w Staniszewie w powiecie kartuskim. Przedstawiciele kadry "Szóstki" stanęli murem za dotychczasową dyrektor i postulują o przeprowadzenie kolejnego konkursu. Burmistrz Michał Majewski (na zdjęciu powyżej) nie widzi takiej możliwości. Na sesji był obecny Michał Gurowski, przewodniczący KM NSZZ „Solidarność”. Bardzo kompetentną, merytoryczną i wyważoną wypowiedź zaprezentowała pani Alicja Hołdys, nauczycielka Szkoły Podstawowej Nr 6 im. ks. dr B. Sychty w Kościerzynie, członkini NSZZ „Solidarność” od 1980 r.

=====================================================

Wystąpienie pani Alicji Hołdys, nauczycielki Szkoły Podstawowej Nr 6 im. ks. dr B. Sychty w Kościerzynie z 38-letnim stażem:

"Panie Burmistrzu, Szanowna Pani Przewodnicząca, Szanowni Państwo Radni… Bardzo serdecznie witam Państwa radnych w imieniu grona pedagogicznego Szkoły Podstawowej nr 6. W skrócie pragniemy przedstawić Państwu okoliczności i nasze wątpliwości związane z konkursem na dyrektora Szkoły Podstawowej nr 6. Konkurs na stanowisko Dyrektora SP nr 6 został ogłoszony 27.04.2018 r., natomiast posiedzenie Komisji Konkursowej zaplanowano na 28.06.2018r., a więc 2 miesiące później. Pani dyrektor Grażyna Nykiel złożyła wymaganą dokumentację w terminie. Oprócz Pani G. Nykiel dokumentację złożyły jeszcze 3 osoby. W dziwnych okolicznościach został odwołany dotychczasowy skład do ko-misji konkursowej z ramienia organu prowadzącego. Od wielu lat wszystkie konkursy na stanowiska dyrektorów przygotowywała i prowadziła jako przewodnicząca Alicja Kirstein, dyrektor BOPO (Biuro Obsługi Placówek Oświatowych), a pozostałymi członkami byli pracownicy BOPO, którzy na co dzień mają do czynienia z edukacją i znają procedury. 28. czerwca br. w wyniku analizy formalnej dokumentacji kandydatów okazało się, że Pani Grażyna popełniła w jednym z oświadczeń pomyłkę i uchwałą komisji nie została dopuszczona do wysłuchania koncepcji funkcjonowania i rozwoju szkoły. Tego typu pomyłki zdarzają się, mogła być ona wyjaśniona, sprostowana. W wyniku głosowania nie dokonano wyboru kandydata, żaden nie uzyskał wymaganej ilości głosów. W związku z tym konkurs nie został rozstrzygnięty. W podobnym przypadku, w ubiegłym roku, w konkursie na stanowisko dy-rektora przedszkola samorządowego, Burmistrz ogłosił natychmiast drugi konkurs. Oczywiste byłoby także powierzyć dotychczasowej pani dyrektor sprawowanie tej funkcji, która przez ostatnie 10 lat należycie wywiązywała się ze swoich obowiązków, za co otrzymała wyróżniającą ocenę pracy wystawioną przez Kuratorium i obecnego Burmistrza. Taką ocenę otrzymała również wcześniej. Po nierozstrzygniętym konkursie Burmistrz przez cały okres wakacji zwodził grono pedagogiczne i P. Dyrektor nadzieją, że ogłosi nowy konkurs, albo powierzy to stanowisko. Rozmawiał także z wicedyrektorami, aby im powierzyć pełnienie obowiązków. Grono pedagogiczne, zaniepokojone tą dziwną sytuacją, wystosowało wówczas pierwsze pismo do Burmistrza z prośbą o powierzenie stanowiska dyrektora obecnej Pani Dyrektor uzasadniając swoją prośbę wieloma argumentami. Tymczasem na koniec lipca okazało się, że już w maju, czyli jeszcze przed konkursem, Burmistrz zaplanował, że dyrektorem szkoły będzie osoba z innego powiatu, Pani Małgorzata Kreft. Świadczy o tym pismo z dnia 26 maja br., które wpłynęło do szkoły dnia 27 lipca, o zamiarze powierzenia stanowiska dyrektora właśnie tej Pani na rok, tj. od 1.09.2018 r. do 31.08.2019 r. Zgodnie z art. 63 ust.12 ustawy Prawo oświatowe Rada Pedagogiczna zaopiniowała negatywnie zamiar powierzenia stanowiska dyrektora szkoły Pani Małgorzacie Kreft. Pani Kreft była wieloletnim dyrektorem w szkole wiejskiej w Staniszewie, ale w tym roku nie wygrała konkursu na jej dyrektora, a za swoją dotychczasową pracę na stanowisku dyrektora Szkoły Podstawowej w Staniszewie otrzymała ocenę dobrą. Powołana nowa dyrektor bez konkursu ma objąć stanowisko, co jest najgorszą praktyką, zwłaszcza, że poddała się procedurze konkursowej i nie otrzymała wymaganej licz-by głosów. Pani Małgorzata Kreft to osoba z zewnątrz, "przywieziona w teczce". Nie jest i nie była pracownikiem szkoły, jest to osoba spoza naszego miasta i na dodatek spoza naszego powiatu. Nie zna szkoły, szkolnych tradycji, nie zna potrzeb naszej miejskiej i szkolnej społeczności, uczniów, rodziców, pracowników. Czy naprawdę trzeba to stanowisko powierzać osobie spoza naszego miasta, czy spośród dużej liczby nauczycieli z terenu Kościerzyny, pewnie jest ich około tysiąca, nie ma odpowiedniej osoby, która mogłaby pełnić te obowiązki? Rok szkolny 2018/2019 będzie rokiem niezwykle trudnym, to drugi rok reformy. Od 1 września obowiązują nowe zasady oceniania pracy nauczycieli. W pierwszej kolejności, w ciągu 2 lat, mają być ocenieni nauczyciele dyplomowani, jest ich w naszej szkole około sześćdziesięciu. Osobie obcej trudno będzie rzetelnie i obiektywnie ocenić pracę nauczycieli, ponieważ nie posiada żadnej wiedzy o pracy żadnego z nas.

Ponadto w tym roku szkolnym do egzaminów przystąpią uczniowie klas VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum, łącznie około 200 uczniów. W związku z tym organizacja egzaminów w naszej szkole będzie dużym wyzwaniem, a Pani Kreft oznajmiła jasno, że nie powoła na razie wicedyrektorów. Obecni wicedyrektorzy mają umowy na tym stanowisku do 31.08.2018 r. Okoliczności przeprowadzonego konkursu, nieogłoszenie drugiego konkursu oraz propozycja objęcia stanowiska przez P. Kreft spowodowały napiętą, nerwową atmosferę wśród pracowników. Taka atmosfera nie będzie sprzyjała właściwej organizacji pracy w nowym roku szkolnym. We wszystkich rozmowach w okresie wakacyjnym, jakie odbyły się z dyrektorem, wicedyrektorami, gronem pedagogicznym, związkami zawodowymi, rodzicami Burmistrz chwalił Panią Grażynę, mówił, że nie ma nikogo lepszego na to stanowisko, że jest osobą najlepiej przygotowaną merytorycznie. We wtorek, 28 sierpnia br. dowiedzieliśmy się, że Burmistrz zmienił decyzję i zamierza powierzyć stanowisko dyrektora SP nr 6 Pani Kreft na 2 lata, a nie jak napisał w piśmie do Rady Pedagogicznej na rok, od 1.09.2018 r. do 31.08.2019 r. A czemu nie od razu na 5 lat? Stąd chyba wniosek, że Pani Kreft nie jest najlepszym kandydatem. Nie możemy się z tą sytuacją pogodzić i dopuścić do tego, aby bardzo dobrze funkcjonująca, największa w mie-ście, nowoczesna szkoła, z ogromnym dorobkiem dydaktycznym zdobytym przez wiele lat przez uczniów szkoły, była kierowana przez kogoś kto jej w ogóle nie zna. Gdyby był to ktoś wybitny, kto ma ciekawy dorobek, ktoś o wiele lepszy od obecnej dyrektor, to zrozumielibyśmy. Przecież do obecnej Pani dyrektor Pan Burmistrz nie ma żadnych zastrzeżeń. Grono pedagogiczne i pracownicy niepedagogiczni czują się zaniepokojeni i zawiedzeni decyzją Burmistrza o zamiarze powierzenia stanowiska dyrektora osobie przypadkowej, nie rozumieją takiej formy współpracy Pana Burmistrza ze szkołą. Pan Burmistrz nie liczy się z nikim, z niczyją opinią, ani nauczycieli, ani rodziców, ani związków zawodowych. Miasto, szkoły, przedszkola, urzędy nie są przecież prywatną własnością Burmistrza. Burmistrz reprezentuje miasto i jego mieszkańców, a zatem powinien to robić zgodnie z prawem i etycznie, wsłuchiwać się w głosy mieszkańców. Nikomu nie wolno przeprowadzać eksperymentów na szkole - żywym organizmie, na dzieciach i ich rodzicach, prowadzić politycznych czy prywatnych rozgrywek. My jako grono pedagogiczne wiemy, że Pan o naszej pracy nic nie wie, nie interesuje się Pan oświatą. Nie odwiedzał Pan szkoły, tak jak Pana poprzednicy, nie powołał Pan swojego zastępcy, który zajmowałby się oświatą, sportem, kulturą. Wygląda na to, że wyrażając się niepochlebnie o nauczycielach (docierały do nas takie informacje) chce Pan obrazić nie tylko nauczycieli naszej szkoły, ale także całe środowisko nauczycielskie naszego miasta. W związku z zaistniałą sytuacją zwracamy się do Państwa Radnych o pomoc w rozwiązaniu tej trudnej dla nas, naszych uczniów i całej naszej szkoły sprawy i podjęcie stosownej decyzji rozwiązującej nasz problem. Liczymy na zrozumienie."

Nie tak dawno o Kościerzynie usłyszała cała Polska za sprawą skorumpowanego sędziego Janusza K., ale był to rozgłos negatywny. Teraz, "dzięki" niedobrej decyzji Pana Burmistrza zła sława naszego Miasta zostanie w naszym kraju odświeżona i ugruntowana. Panie Burmistrzu, niech Pan anuluje błędną decyzję powierzenia funkcji dyrektora osobie przywiezionej w teczce z innego powiatu i ogłosi konkurs. Niech Pan przeprosi nauczycieli, pracowników, uczniów i rodziców za szkodliwe rozwiązanie, zbędne zamieszanie, stres, krzywdę i niepotrzebne cierpienia niewinnych osób. Cenzurowanie, zastraszanie, szykanowanie pracowników, jakie Pan aktualnie stosuje, należało do niechlubnych praktyk minionego okresu komunistycznego. Jeszcze jest czas na naprawę fałszywego kroku. Zawsze warto być przyzwoitym! (Zdzisław Jan Brzeziński, członek prezydium KM NSZZ "Solidarność P.O. i W.Z.K." w Kościerzynie, tel. 694-165-019)

===============================================================================================

38. Rocznica Porozumień Sierpniowych

Historyczne Porozumienie w Gdańsku – 31 sierpnia 1980 r. zostało sygnowane przez Lecha Wałęsę – w sali BHP Stoczni Gdańskiej im. Lenina, słynnym wielkim długopisem (z ramienia rządu przez Mieczysława Jagielskiego).

=====================================================

Ludzie w Polsce odchodzą od Kościoła i od NSZZ "Solidarność" m.in. przez takich hierarchów jak generał dywizji Sławoj Leszek Głódź, który ze świątyni czyni trybunę politycznej propagandy. Wielka szkoda, że wspólnota katolicka zamienia się w dział PR partii i rządu. Ostatnie kuriozum w rodzaju "zaślubin Kościoła z TVP", które abp Głodź urządził w 38-smą rocznicę porozumień sierpniowych w Gdańsku może okazać się gwoździem do trumny pysznego metropolity.

=====================================================

===============================================================================================

Posiedzenie Prezydium Komisji Międzyzakładowej

We wtorek, 28 sierpnia 2018 r. z inicjatywy Michała Gurowskiego, przewodniczącego KM w związku z mającym się wkrótce rozpocząć nowym rokiem szkolnym odbyło się posiedzenie Prezydium Komisji Międzyzakładowej. Przewodniczący omówił wyniki konkursów na dyrektorów szkół. Przypomniał również o wykonaniu ogromnej pracy związanej z opiniowaniem przez Związek projektów arkuszy organizacyjnych wszystkich bez wyjątku placówek oświatowych w mieście i gminach całego powiatu kościerskiego. Zdarzały się nawet sytuacje, że z powodu nawału prac przewodniczący zajmował się opiniowaniem arkuszy po południu w mieszkaniu prywatnym. Prezydium KM przyjęło uchwałę o przekazaniu wsparcia finansowego w kwocie 250 zł na Akcję Zeszyt, którą od wielu lat prowadzi Tomasz Dargacz, członek NSZZ "Solidarność".

===============================================================================================

Spotkanie z pierwszym Przewodniczącym NSZZ "Solidarność"

We wtorek, 21 sierpnia 2018 r. dwoje członków Związku od 1980 r. (Elżbieta i Zdzisław Brzezińscy) zostali przyjęci przez Lecha Wałęsa w jego biurze, mieszczącym się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Lech Wałęsa urodził się 29 września 1943 r. W 1981 r. został wybrany najpierw na przewodniczącego zarządu Regionu Gdańskiego, a następnie – na pierwszym Krajowym Zjeździe Delegatów w Gdańsku – na pierwszego przewodniczącego NSZZ „S”, Komitet Noblowski ogłosił decyzję o przyznaniu mu Pokojowej Nagrody Nobla 5 października 1983 r. Był jednym z czołowych opozycjonistów w okresie PRL oraz pierwszym prezydentem RP wybranym w wyborach powszechnych (1990 - 1995). Tygodnik „Time” uznał go za Człowieka Roku 1981 oraz za jednego ze 100 najważniejszych ludzi stulecia (1999). Elżbieta i Zdzisław Brzezińscy podziękowali Wielkiemu Nobliście za to, że wraz z innymi opozycjonistami takim jak m.in. Władysław Bartoszewski i Tadeusz Mazowiecki, przyczynił się do pokojowego obalenia ustroju komunistycznego w Polsce.

===============================================================================================

Zapraszamy na wycieczkę

W sobotę, 15 września br. planujemy 1-dniową wycieczkę do Darłowa nad Morzem Bałtyckim, około 130 km od Kościerzyny. Program obejmuje: zwiedzanie zamku książąt pomorskich i zabytków miasta, spacer po mieście, obiad, rejs statkiem. Wyjazd z Kościerzyny o godz. 6.30. Powrót około 20.00. Organizatorami, podobnie jak w latach poprzednich, są Elżbieta i Zdzisław Brzezińscy, członkowie oświatowej NSZZ "Solidarność". Mamy nadzieję, że nasze plany wycieczkowe zostaną zrealizowane. Prosimy o jak najszybsze zgłoszenia pod telefonami: 600-403-890 (przewodniczący KM); 694-165-019 (członek prezydium).

===============================================================================================

Spotkanie Pomorskiego Kuratora Oświaty z Dyrektorami szkół/placówek w Kościerzynie

W czwartek, 23 sierpnia 2018 r. w Sali Widowiskowej im. Lubomira Szopińskiego (kino REMUS) miało miejsce ważne spotkanie dyrektorów szkół i placówek z rejonu nadzoru pedagogicznego Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie, obejmującej aż cztery powiaty: chojnicki, kartuski, kościerski i człuchowski. Konferencję prowadziła dr Monika Kończyk, Pomorski Kurator Oświaty, która powitała zaproszonych gości, m.in. Piotra Karczewskiego i Dariusza Męczykowskiego – radnych Sejmiku Województwa Pomorskiego oraz Wojciecha Książka, przewodniczącego Sekcji Oświaty NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego. Podziękowała obecnemu na spotkaniu burmistrzowi Michałowi Majewskiemu za gościnne przyjęcie. O wadze Konferencji świadczy wysoka frekwencja – uczestniczyło w niej prawie 250 dyrektorów.

Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku, poinformowała m.in. o pierwszym po reformie egzaminie ośmioklasisty, który odbędzie się w przyszłym roku: z języka polskiego (15 kwietnia 2019 r.), matematyki (16 kwietnia 2019 r.) i języka obcego nowożytnego (17 kwietnia 2019 r.). Zaapelowała do szefów szkół o zachęcanie nauczycieli do jak najszybszego uzyskiwania uprawnień egzaminatorskich, ponieważ uprawnienia do egzaminu szóstoklasisty już utraciły swą ważność. Istnieje poważne zagrożenie brakiem egzaminatorów klas ósmych w kwietniu przyszłego roku. Należy zgłaszać kandydatów we wrześniu br., bo szkolenia rozpoczynają się już od października.

Pani Kurator przedstawiła cały wachlarz projektów rozporządzeń Ministerstwa Edukacji Narodowej, które mają wejść w życie w najbliższym czasie, m.in. dotyczące opieki zdrowotnej nad uczniami, w tym opieki stomatologicznej. Rozporządzenie precyzuje nawet taki szczegół, jak podawanie przez nauczyciela w szkole insuliny uczniowi choremu na cukrzycę.

Kolejna prelegentka, Dorota Dunst, dyrektor V L.O. im. płk St. Dąbka w Gdyni, omówiła szczegółowo nowe zapisy prawne dotyczące oceny pracy nauczyciela, które wchodzą w życie od 1 września 2018 r. Ocena będzie dokonywana obligatoryjnie co 3 lata pracy w szkole według 23 kryteriów. Dotychczas zdarzało się, że „szkolny” nie był oceniany przez 20 lat. Pedagog może uzyskać ocenę: wyróżniającą, bardzo dobrą, dobrą lub negatywną. Rozszerzono zakres obowiązków nauczyciela o dodatkową powinność doskonalenia zawodowego, zgodnie z potrzebami szkoły. Oceny pracy nauczycieli dyplomowanych (a takich jest najwięcej) po raz pierwszy na nowych zasadach dokonuje się do 30 czerwca 2020 r. Regulamin określający wskaźniki oceny pracy ustala dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej oraz zakładowych organizacji związkowych.

Joanna Sawczyn, dyrektor Delegatury w Kościerzynie przedstawiła wnioski z nadzoru pedagogicznego. W województwie pomorskim przeprowadzono 358 kontroli planowych. Priorytetem jest zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki. Kuratorium zwraca baczną uwagę na uczniów z niepełnosprawnościami. Tacy uczniowie są objęci Indywidualnym Programem Edukacyjno-Terapeutycznym (IPET). W czasie Konferencji Pani Kurator zabierała głos kilka razy. Mówiąc o zorganizowanym wypoczynku wakacyjnym podkreśliła, że województwo pomorskie zajmuje pod tym względem pierwsze miejsce w ogólnopolskim rankingu. Przypomniała również, że z programu Dobry Start (300 zł dla każdego ucznia) można skorzystać do 20 listopada 2018 r. Zwróciła uwagę na akcję Narodowego Czytania przypadającą w sobotę, 8 września 2018 r. Tegoroczną lekturą wybraną przez Parę Prezydencką jest Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.

Na zakończenie Konferencji wystąpił Wojciech Książek, przewodniczący Sekcji Oświaty NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego, który wcześniej wraz z Marią Gliszczyńską-Moroz, Michałem Gurowskim, Zdzisławem Brzezińskim wręczył wszystkim dyrektorom świeżo wydany, szesnastostronicowy „Biuletyn” z ważnymi informacjami oświatowymi.

===============================================================================================

Informacje - lipiec 2018 r.

Drukuj

W lipcu wszyscy spokojnie i bez zakłóceń spędzaliśmy wakacje przy dobrej, słonecznej pogodzie.

===============================================================================================

We wtorek, 10 lipca 2018 r. odbyło się posiedzenie komisji konkursowej do wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Kornem. Z ramienia naszej KM w pracach dwunastoosobowej komisji konkursowej uczestniczył Zdzisław Jan Brzeziński (członek prezydium KM). Jedynym kandydatem była Beata Murglin, dotychczasowa wieloletnia szefowa placówki i ona też uzyskała pełną akceptację komisji konkursowej.

Informacje - czerwiec 2018 r.

Drukuj

Konkursy

Pod koniec czerwca 2018 r. w Kościerzynie odbyły się dwa konkursy na dyrektorów szkół, ale nie zostały rozstrzygnięte. Informację o konkursach zamieścił "Gryf Kościerski" w piątek, 20 lipca 2018 r. W pracach komisji konkursowych uczestniczyli przedstawiciele obu związków zawodowych.

Michał Majewski, burmistrz Kościerzyny zamiast powtórzenia konkursów dokonał aktu powierzenia funkcji dyrektora na okres 10 miesięcy. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 3 przy ul. Mestwina II 3 od 1 września 2018 r. funkcję szefa placówki będzie pełnić Jarosław Breza, dotychczasowy nauczyciel wychowania fizycznego w tej szkole. W Szkole Podstawowej Nr 6 im. ks. dr B. Sychty stanowisko dyrektora zostało powierzone Małgorzacie Kreft, która poprzednio przez wiele lat sprawowała tę funkcję w Szkole Podstawowej im. gen. Józefa Wybickiego w Staniszewie (gmina Kartuzy).

===============================================================================================

Wybory Kierownika Oddziału NSZZ „Solidarność” w Kościerzynie

W środę, 20 czerwca 2018 r. w Kościerzynie odbyło się posiedzenie Rady Oddziału. Głównym tematem zebrania był wybór Kierownika Oddziału na kadencję 2018 – 2022. Spotkanie zorganizował i starannie przygotował Józef Rymsza, zasłużony działacz związkowy i dotychczasowy wieloletni kierownik Oddziału Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” w Kościerzynie. Frekwencja dopisała. W posiedzeniu uczestniczyli reprezentanci siedmiu największych KZ i KM rejonu kościerskiego: Zakładów Porcelany Stołowej „Lubiana” SA w Łubianie, NZOZ i Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej SA w Starogardzie Gdańskim, Pracowników Oświaty i Wychowania Ziemi Kościerskiej, Miejskiego Przedsiębiorstwa Infrastruktury „KOS-EKO” w Kościerzynie, Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich i Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kościerzynie. W posiedzeniu wziął udział także Roman Kuzimski, zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w Gdańsku. J. Rymsza przedstawił sprawozdanie z działalności Oddziału w ostatniej kadencji. W dyskusji poruszono m.in. zagadnienie utrzymania dotychczasowego stanu liczbowego organizacji związkowych i pozyskiwania nowych członków. Mimo wysiłków kierownika, w ostatnim okresie doszło do rozwiązania KZ w Zakładzie Budowlanym. Trwają również prace nad utrzymaniem stanu związkowego w Państwowej Straży Pożarnej, o czym mówił członek KZ, Radosław Zwara. Do funkcji szefa Oddziału kandydowały dwie osoby: Waldemar Hetmański (KM Muzeum KPE) i dotychczasowy kierownik. R. Kuzimski poinformował kandydatów, że z początkiem nowej kadencji, w Oddziale kościerskim nastąpi redukcja pełnego etatu do połowy. W tej sytuacji W. Hetmański wycofał swoją kandydaturę. W tajnym głosowaniu zdecydowane poparcie uzyskał Józef Rymsza, który będzie pełnił funkcję kierownika Oddziału Z.R. Gdańskiego NSZZ „Solidarność” w Kościerzynie przez najbliższe cztery lata. Gratulujemy panu Józefowi wyboru i życzymy sukcesów w dalszej działalności związkowej.

Zdzisław Brzeziński (uczestnik posiedzenia, członek prezydium KZ POiWZK)

Informacje - maj 2018 r.

Drukuj

WALNE ZEBRANIE DELEGATÓW KRAJOWEJ SEKCJI OŚWIATY I WYCHOWANIA NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”

W dniach 17-18 maja 2018 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyło się Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. W zebraniu uczestniczyło m. in. dziesięciu delegatów na Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność z woj. pomorskiego”: Bożena Brauer - KM Gdańsk, Elżbieta Bugajna – KM Goręczyno, Paweł Flejszar - KM Pruszcz Gd., Piotr Gwit – KM Gdańsk, Zdzisława Hacia - KM Gdynia, Renata Kamińska - KM Gdańsk, Anna Kocik - KM Gdańsk, Wojciech Książek - KM Puck, Maciej Werra - KM Chojnice, Ewa Rocławska – KM Wejherowo. Podczas WZD m. in.: Wręczono Krzyż Oficerski kol. Krzysztofowi Jędrzejczykowi. Statuetki „Zasłużony dla Oświaty” otrzymali m. in. kol. Krystyna Bojahr i mec. Bogumił Soczyński. Gratulujemy!

Dokonano wyboru przewodniczącego Sekcji. Kandydował dotychczasowy przewodniczący kol. Ryszard Proksa oraz kol. Jarosław Lange (delegat z Poznania, przewodniczący Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ „S”, który ogłosił decyzję o kandydowaniu 7 maja br.) Przewodniczącym został wybrany kol. RYSZARD PROKSA stosunkiem głosów 65 do 51. Dokonano wyboru Rady Sekcji (50 osób). Z terenu działania Sekcji Gdańskiej kandydowała kol. Zdzisława Hacia (została wybrana w I turze) oraz kol. Agnieszka Szwejkowska-Kulpa (jest zastępcą przewodniczącego KM Gdynia, nie jest delegatem. Kandydowała z tzw. listy poparcia – trzeba wówczas zebrać 25% podpisów delegatów. Została wybrana w III turze). Wybrano również 5-osobową Komisję Rewizyjną. W dwóch turach dokonano wyboru 49 delegatów na Kongres Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ „Solidarność”. Wśród przyjętych dokumentów było kilka, które przyjęło i zgłosiło WZD Sekcji Gdańskiej. To m. in: Stanowisko ws. potrzeby znaczącego wzrostu płac nauczycieli – w tej kadencji parlamentarnej. Stanowisko ws. sytuacji pracowników niepedagogicznych, Stanowisko ws. tzw. godzin niepłatnych i do dyspozycji dyrektora. Stanowisko ws. oceny pracy nauczyciela. Stanowisko ws. awansu zawodowego nauczycieli. Stanowisko ws. zmian w prawie związkowym: spór zbiorowy, kompetencje KZ/KM. Poprawki do uchwały programowej. Przedstawiciele Sekcji Gdańskiej zaapelowali, by Rada KSOiW podjęła problemy zawarte w: Apel ws. sytuacji nauczycieli łączących etat w kilku szkołach. Stanowisko ws. poprawy sytuacji bibliotekarzy szkolnych. Przyjęto także stanowisko ws. szkolnictwa zawodowego, ws. wychowawców placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej i inne. Jest wśród nich także stanowisko-apel do Premiera RP o odwołanie Minister Edukacji Narodowej – ANNY ZALEWSKIEJ. Całość dokumentów znajduje się na stronie KSOiW: www.solidarnosc.org.pl/oswiata Poniżej Stanowisko w sprawie odwołania Anny Zalewskiej z funkcji ministra edukacji narodowej.

===============================================================================================

Uroczystości Święta Trzeciego Maja w Kościerzynie

W czwartek, 3 maja 2018 r. mieszkańcy powiatu kościerskiego, miasta i gminy uczciły 227-dmą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Święto Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Uroczystości odbyły się pod pomnikiem Józefa Wybickiego oraz na placu Jana Pawła II. Trzeci maja to szczególna data w kalendarzu Polaków. Tego dnia w całym kraju uroczyście obchodzona jest rocznica uchwalenia Konstytucji z 1791 r. - pierwszej w Europie i drugiej na świecie. Nie inaczej było w Kościerzynie. Jak co roku, uroczyste gminno-powiatowe obchody w dniu 3 maja rozpoczęły się złożeniem pamiątkowych wiązanek przed pomnikiem Józefa Wybickiego. Stamtąd poczty sztandarowe w towarzystwie orkiestry Begama i mieszkańców miasta barwnym korowodem przemaszerowali na pobliski plac Jana Pawła II, gdzie wzięli udział w uroczystej mszy św. Wspaniałe apolityczne kazanie religijne wygłosił ks. proboszcz parafii Trójcy Św. ks. Antoni Bączkowski, charyzmatyczny Kapłan z prawdziwym powołaniem, za co zebrał zasłużone oklaski. W naszym poczcie sztandarowym uczestniczyły Krystyna Freda i Elżbieta Brzezińska. Sztandar niósł Zdzisław Jan Brzeziński. Wiązankę kwiatów składał Józef Rymsza, kierownik Oddziału Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Kościerzynie. Towarzyszyli mu Michał Gurowski, (przewodniczący naszej KM) i Waldemar Hetmański (delegat NSZZ S). Po uroczystościach Józef Rymsza podziękował pocztowi sztandarowemu, podkreślając, że emeryci uratowali honor kościerskiej KM POiW. Faktem jest, że większość członków S mieszka w Kościerzynie, uczestniczy w nabożeństwach, ale do pocztu sztandarowego nikt się nie garnie. Podobnie było tym razem – to członkowie Związku z terenu podjęli się tego zaszczytnego zadania.

Informacje - kwiecień 2018 r.

Drukuj

Walne Zebranie Delegatów w Gdańsku

W dniach 17 i 24 kwietnia 2018 r. w Gdańsku odbyło się Walne Zebranie Delegatów Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” (110 delegatów). KM Kościerzyna reprezentowali Michał Gurowski (przewodniczący), Wojciech Figiel i Zdzisław Jan Brzeziński. - Powołano Międzyregionalną Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku (weszły także organizacje związkowe „S” z Kwidzyna, Sztumu, Nowego Dworu Gdańskiego.

- Przedstawiono sprawozdanie z działalności Sekcji w minionej kadencji (Wojciech Książek) oraz Komisji Rewizyjnej Sekcji (Zdzisław Jan Brzeziński).

- Wybrano na czteroletnią kadencję: Przewodniczącego Sekcji (Wojciech Książek), 45. osobową Radę Sekcji, 5 osób do Komisji Rewizyjnej, 10 delegatów na Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Do Rady Sekcji weszło 45 osób. KM Kościerzyna w Radzie Sekcji reprezentuje Michał Gurowski. Rada Sekcji dokonała wyboru części składu Prezydium Sekcji. W jego skład, oprócz Przewodniczącego Sekcji weszły: Barbara Kamińska (zastępca przewodniczącego Sekcji), Anna Kocik (zastępca przewodniczącego i skarbnik Sekcji), Hanna Minkiewicz (sekretarz Sekcji). Dokonano wyboru Komisji Rewizyjnej Sekcji. W jej skład weszli: 1) Zdzisław Brzeziński - KM Kościerzyna, 2) Agnieszka Chaberek - KM Gdańsk, 3) Małgorzata Gackowska – KM Gdynia, 4) Piotr Gwit – KM Gdańsk, 5) Teresa Szulc – KM Gdańsk. Po ukonstytuowaniu się Komisji Rewizyjnej jej przewodniczącym został wybrany: Zdzisław Brzeziński, zastępcą – Agnieszka Chaberek. - Dokonano wyboru dziesięciu delegatów na Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Delegatami zostali: 1) Bożena Brauer - KM Gdańsk, 2) Elżbieta Bugajna – KM Goręczyno, 3) Paweł Flejszar - KM Pruszcz Gd., 4) Piotr Gwit – KM Gdańsk, 5) Zdzisława Hacia - KM Gdynia, 6) Renata Kamińska - KM Gdańsk, 7) Anna Kocik - KM Gdańsk, 8) Wojciech Książek - KM Puck, 9) Maciej Werra - KM Chojnice, 10) Ewa Rocławska – KM Wejherowo.

- Przyjęto, oprócz tzw. uchwał porządkowych, kilkanaście uchwał, stanowisk, apeli. W tym uchwałę programową zwierająca tak postulaty edukacyjne, jak i wskazania dla naszej działalności związkowej.

===============================================================================================

Primaaprilisowa podwyżka dla nauczycieli (od 1 kwietnia 2018 r.)

Ma zostać zrealizowana szumnie zapowiadana przez aktualną ekipę rządzącą podwyżka o 5% od 1 kwietnia 2018 r., czyli realnie o 3,75 procent w skali roku. Z dotychczasowych doświadczeń pamiętamy, że każda zmiana wynagrodzeń lub waloryzacja w przeszłości była wypłacana z mniejszym lub większym opóźnieniem. Najprawdopodobniej tak będzie i tym razem. Nie spełniły się nasze oczekiwania, iż nastąpi wzrost od 1 września 2017 r., kiedy to nauczyciele musieli zmierzyć się z poważnymi zmianami programowymi, strukturalnymi, w myśl zasady - nowe zadania, zwiększone środki. Nie nastąpiło to również od 1 stycznia 2018 r. Wielka szkoda i żal. A grozi to też powrotem zjawiska selekcji negatywnej do pracy w szkolnictwie. Zmiana wynagrodzeń zwana podwyżką okazała się jałmużną, czego jaskrawym przykładem są nauczyciele dyplomowani, stanowiący najliczniejszą grupę. Zarabiający dotychczas 3317 zł brutto otrzymają o 168 zł brutto więcej, czyli 141,60 zł netto. W skali całego roku (12 miesięcy) dyplomowani, a więc najlepsi, otrzymają zaledwie 1699,20 zł na rękę więcej.

Informacje - marzec 2018 r.

Drukuj

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele!

Czekamy na Wasze informacje o działaniach w Kołach i wydarzeniach związkowych w placówkach, gdzie pracujecie. Ja ze swej strony zapewniam, że zamieszczę wszystkie materiały i uzupełnię naszą stronę w najbliższym czasie. (Wkrótce zamieścimy więcej informacji o tym, co wydarzyło się u nas w pierwszym kwartale i w marcu 2018 r.)

===============================================================================================

Pierwsze posiedzenie nowo wybranej KM

We wtorek, 20 marca 2018 r. w naszym biurze przy ul. Traugutta 7 w Kościerzynie  odbyło się pierwsze posiedzenie nowo wybranej na lata 2018 - 2022 Komisji Międzyzakładowej, która liczy 14 osób. W zebraniu uczestniczyło 10 obecnych (podaję w porządku alfabetycznym): Alicja Bednarek, Mieczysław Bielawa, Zdzisław Brzeziński, Lucyna Czaja, Grzegorz Czajkowski, Wojciech Figiel, Maria Gliszczyńska - Moroz, Michał Gurowski (Przewodniczący KM), Grażyna Pałkowska, Roman Wiecki. W skład KM wchodzą również: Wojciech Cielka, Mariola Cybula, Ewelina Hołdys i Marek Piontek, którzy z ważnych przyczyn nie mogli uczestniczyć w posiedzeniu. Ważnym punktem porządku obrad był wybór zastępców przewodniczącego i członków Prezydium. Zastępcami przewodniczącego na lata 2018 - 2022 zostali wybrani: Mieczysław Bielawa i Wojciech Figiel. Skarbnikiem i koordynatorem biura - Zdzisław Jan Brzeziński. Prezydium KM oprócz przewodniczącego tworzą: M. Gliszczyńska - Moroz, M. Bielawa, Z. Brzeziński i W. Figiel. Na posiedzeniu zostały poruszone również inne tematy: 1) potrzeba sformułowania pisemnej opinii o pracy Beaty Murglin, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kornem; 2) ustalenie składu pocztu sztandarowego na dzień 3 maja br.; 3) wniosek o wystąpienie w sprawie przeglądu elektrycznej; 4) omówienie regulaminu zapomóg; 5) możliwa wymiana niektórych mebli biurowych; 6) ewentualna jednodniowa wycieczka w sobotę września br.

(Uzupełnienie relacji już wkrótce)

===============================================================================================

Laury dla naszych członków NSZZ "Solidarność"

W poniedziałek, 19 marca 2018 r. członkowie naszego Związku - Elżbieta Brzezińska i Andrzej Stoppa odebrali nagrody Starosty Kościerskiego "Serce Kaszub 2017". Podczas uroczystej gali statuetki wręczyła pani Starosta Alicja Żurawska. (Uzupełnienie relacji już wkrótce)

===============================================================================================

Podziękowanie dla Marii Zalewskiej

W poniedziałek, 19 marca 2018 r. podziękowaliśmy pani Marii Zalewskiej, która w zeszłym miesiącu przeszła na emeryturę. Przewodniczący KM Michał Gurowski i jego zastępcy - Mieczysław Bielawa oraz Zdzisław Jan Brzeziński podziękowali zasłużonej pracownicy Szkoły Podstawowej nr 4 im. Nauczycieli Bohaterów Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie przy ul. Szkolnej 1, wręczając jej pamiątkową statuetkę NSZZ "Solidarność" z bukietem kwiatów. Pani M. Zalewska była bardzo lubianą i cenioną pracownicą. Na propozycję przewodniczącego Koła Emerytów zadeklarowała, że już od marca br. dołączy do grona KE.

===============================================================================================

Walne Zebranie Delegatów w Kościerzynie

W poniedziałek, 12 marca 2018 r. w Sali Widowiskowej im. L. Szopińskiego (sala konferencyjna na I piętrze) odbyło się Sprawozdawczo-Wyborcze Międzyzakładowe Walne Zebranie Delegatów. W porządku zebrania były m.in. wybory przewodniczącego KM i delegatów na kadencję 2018 - 2022. Nowym szefem KM został ponownie wybrany poprzedni przewodniczący Michał Gurowski. Gratulujemy i życzymy powodzenia w nowej czteroletniej kadencji. Delegatami na WZD Sekcji zostali: Michał Gurowski, Wojciech Figiel i Zdzisław Jan Brzeziński. Delegatem na WZD Zarządu Regionu wybrano Andrzeja Stoppę. W zebraniu uczestniczyli również zaproszeni goście: Wojciech Książek (przewodniczący Rady Sekcji) i Józef Rymsza (kierownik Zarządu Oddziału NSZZ "Solidarność" w Kościerzynie). Jednym z ważniejszych punktów WZD było merytoryczne i obszerne sprawozdanie M. Gurowskiego o działalności KM w latach 2014 - 2018. Bardzo znaczące było wystąpienie W. Książka. W tutejszej skrótowej relacji trzeba również odnotować istotny głos Z. Brzezińskiego, który wskazał na oderwanie centralnych władz Związku od problemów nurtujących środowisko nauczycielskie, na pogłębiającą się od lat pauperyzację pracowników oświaty i konieczność zachowania niezależności Związku od aktualnych ekip rządzących.

(Uzupełnienie relacji już wkrótce)

 

===============================================================================================

Posiedzenie Rady Sekcji

We wtorek, 6 marca 2018 r. uczestniczyliśmy w posiedzeniu Rady Sekcji w Gdańsku - Michał Gurowski (przewodniczący KM w Kościerzynie) i Zdzisław Jan Brzeziński (przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Sekcji). Z. Brzeziński zapoznał zebranych z protokółem Komisji Rewizyjnej z 23 stycznia br., wymieniając osoby, które opuściły 5 i więcej posiedzeń. KR zaapelowała do działaczy związkowych, aby rzetelnie wykonywali swoje obowiązki uczestniczenia w comiesięcznych posiedzeniach Rady Sekcji, bo taka jest wola ich wyborców, wiedzieli na co się decydują, kiedy bez żadnego przymusu wyrażali zgodę na kandydowanie do władz związkowych. Wśród innych poruszanych na zebraniu spraw dużo uwagi poświęcono m.in. klimatowi pracy w szkole w oparciu o przeprowadzone ankiety. Wyniki zaskakują, czasami wręcz przytłaczają. Kłania się motto z „Medalionów” Zofii Nałkowskiej, że to ludzie ludziom….

===============================================================================================