Statystyki odwiedzin

mod_vvisit_counterDzisiaj14
mod_vvisit_counterWczoraj275
mod_vvisit_counterTen tydzień369
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień2530
mod_vvisit_counterTen miesiÄ…c4291
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiÄ…c3742
mod_vvisit_counterWszystkie265627

Informacje - maj 2019 r.

Drukuj

Anna Zalewska wyjeżdża do Brukseli,

tymczasem jej reforma edukacji doczekała się właśnie miażdżącej recenzji NIK. Pani Minister zostawia za sobą system oświaty przeorany na skalę niespotykaną od dwóch dekad i nauczycieli sfrustrowanych bardziej niż kiedykolwiek w III RP. To miękkie lądowanie minister jest puentą smutną: zamiast karnego mandatu za ponad trzy lata działań na szkodę szkół szefowa resortu edukacji dostaje nagrodę.

Zawieszenie strajku w szkołach

W poniedziałek, 29 kwietnia 2019 r. szkoły wznowiły pracę. Strajk został zawieszony przez Sławomira Broniarza, prezesa ZNP do września 2019 r.)

.

Informacje - kwiecień 2019 r.

Drukuj

Strajki w placówkach oświatowych i rezygnacje z przynależności do NSZZ "Solidarność"

W placówkach oświatowych w całej Polsce, województwie pomorskim i rejonie kościerskim nadal trwają strajki. Jednak szkodliwa polityka centralnych władz NSZZ "Solidarność" spowodowała rezygnacje części członków z przynależności związkowej. Wśród osób, które zadekalarowały chęć wystąpienia ze Związku jest również Kazimierz Stoltmann, który w przeszłości przez kilka kadencji sprawował funkcję przewodniczącego naszej Komisji Międzyzakładowej. K. Stoltmann był także przez wiele lat członkiem prezydium Rady Sekcji. Jako zasłużony i wybitny działacz NSZZ "Solidarność" pozostawił trwały wkład w historii Związku Pracowników Oświaty i Wychowania Ziemi Kościerskiej. Jego odejście stanowi poważną stratę dla nas wszystkich. Szanowny Panie Kazimierzu, bardzo dziękujemy za to, co w ciągu wielu lat działalności zrobił Pan dla związkowców zrzeszonych w NSZZ "S"!

===============================================================================================

Posiedzenie Komisji Międzyzakładowej w Kościerzynie

We wtorek, 9 kwietnia 2019 r. z inicjatywy Michała Gurowskiego odbyło się posiedzenie naszej KM w Kościerzynie. W zebraniu uczestniczyło 8 osób (wymieniamy w kolejności alfabetycznej: Zdzisław Jan Brzeziński (członek prezydium), Wojciech Cielka, Mariola Cybula, Wojciech Figiel (z-ca przewodniczącego KM), Maria Gliszczyńska-Moroz (członek prezydium), Michał Gurowski (przewodniczący KM), Grażyna Pałkowska i Roman Wiecki. Przewodniczący poinformował zebranych o aktualnych ustaleniach i uchwałach Rady Międzyregionalnej Sekcji podjętych na dzisiejszym posiedzeniu w Gdańsku. Omówiono również sprawy bieżące, w tym rezygnacje z przynależności do Związku, spowodowane szkodliwą, wręcz zgybną polityką centralnych władz NSZZ "Solidarność", które zamiast obrony interesów swoich członków od trzech lat zajmują się popieraniem aktualnej ekipy rządzącej. Jak słusznie określił to jeden z działaczy KM, nasz Związek stał się ZALEŻNY, NIESAMORZĄDNY i PROPISOWSKI, co może wkrótce doprowadzić do całkowitego zniknięcia oświatowej "Solidarności".

===============================================================================================

Zebranie Rady Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku (wtorek, 9 kwietnia 2019 r.)

W posiedzeniu uczestniczyli m.in. Michał Gurowski (przewodniczący) i Zdzisław Jan Brzeziński z KM Kościerzyna. Podczas zebrania: a/ Przedstawiono sytuację strajkową na terenie działania poszczególnych organizacji związkowych. W większości z ok. 300 szkół/placówek oświatowych, gdzie struktury „S” przeprowadziły referenda sporu zbiorowego, strajk rozpoczął się 8 kwietnia br. Przypomniano, że Sekcja w ub. tygodniu wysyłała „Apel do dyrektorów szkół”. b/ Członkowie Rady, Przewodniczący KZ/KM podkreślali, że nie zachodzą przesłanki do odwołania lub zawieszenia strajku, który jest kontynuowany. c/ Przyjęto uchwałę wzywającą przewodniczącego Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” p. Ryszarda Proksę do rezygnacji z funkcji za „Upolitycznienie działań i decyzji KSOiW przez jej Przewodniczącego, chaos w przedstawianiu postulatów sporu zbiorowego i sposób prowadzenia negocjacji z Rządem”. Zobowiązano delegatów Sekcji (10 osób) do podjęcia inicjatywy zwołania w trybie pilnym nadzwyczajnego WZD KSOiW. d/ Omówiono tekst „Porozumienia”. Zwracano uwagę na część korzystnych zapisów dla nauczycieli. Akcentowano znaczenie posługiwania się wynagrodzeniami zasadniczymi a nie średnimi, które zaciemnieją obraz sytuacji. Zwracano uwagę na potrzebę wielkiej pracy koncepcyjnej, prawnej, by wdrożyć propozycje ustawowe, dotyczące systemu wynagrodzeń, gdy coraz bliżej jest czas przed wyborami parlamentarnymi. Korygowano, że średnioroczna podwyżka płac dla nauczycieli w 2019 r. to nie 15% (5% od 1 stycznia br. i planowana 9,6% dopiero od 1 września br.). e/ Przedstawiono – z udziałem radcy prawnego Iwony Jarosz-Lipkowskiej – odpowiedzi na pytania strajkowe oraz kolejne projekty dokumentów. f. W sprawach innych omówiono szczegóły prawne opiniowania projektów organizacji szkół – uprawnienie związków zawodowych do 19 kwietnia br.

===============================================================================================

Ryszard Proksa podpisał porozumienie z Rządem

W niedzielę, 7 kwietnia 2019 r. wieczorem po godz. 21.45 Ryszard Proksa podpisał haniebne porozumienie z Beatą Szydło, reprezentującą Rząd RP. Oznacza to nie przystąpienie do ogólnopolskiego strajku w szkołach. Dwie inne centrale związkowe: Związek Nauczycielstwa Polskiego (Sławomir Broniarz) i Forum Związków Zawodowych (Sławomir Wittkowicz) nie zaakceptowały propozycji rządowych. R. Proksa, radny powiatowy PiS-u w Ostrowcu Świętokrzyskim nie po raz pierwszy zdradził Solidarność. Od samego początku popierał partię rządzącą łamiąc żelazną zasadę niezależności, która jest w nazwie naszego Związku. Dla niego ważniejsza jest prywatna kariera polityczna z PiS-em, niż dobro członków NSZZ S.

Zdecydowana większość członków S jest oburzona z powodu zdradzieckiego aktu, jakim jest podpisanie porozumienia z Rządem przez łamistrajka R. Proksę. Jako niewielkie pocieszenie pozostaje fakt, że to tylko malutka garstka sprzedawczyków na górze. Od poniedziałku, 8 kwietnia 2019 r. szeregowi członkowie Solidarności wbrew kompromitującej postawie centrali, przystąpili w całej Polsce do strajku razem z ZNP i FZZ.

Dorota Gardias, przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego, po spotkaniu w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie powiedziała: Chciałam wyjaśnić, że porozumienie rządu zawarte z NSZZ "Solidarność" odbywa się poza Radą Dialogu Społecznego, dlatego że tak mówi nasza ustawa. (...) Porozumienie zostało zawarte w tym budynku, ale poza Radą Dialogu Społecznego – podkreśliła.

Uwaga! Poniżej jest widoczna treść porozumienia zawartego w niedzielę, 7 kwietnia 2019 r. Wystarczy kliknąć na zdjęcie (obrazek) tekstu. Tam też można poznać nazwiska zdrajców centrali NSZZ "Solidarność".

Czytamy: "15 proc. waloryzację wynagrodzeń w tym roku". To nieprawda. Podwyżka średnioroczna! to nie 15% a 8,2%. 5%% od 1 stycznia i proponowana 9,6% od 1września (tę należy podzielić przez 3), daje 3,2% - licząc całorocznie. 5% + 3,2% wynosi 8,2%. Nie odmawiajmy prawa do logicznego myślenia ludziom w szkołach.

Informacje - marzec 2019 r.

Drukuj

Posiedzenie Sztabu Protestacyjno-Strajkowego w Gdańsku

W dniu 26 marca 2019 r. odbyło się posiedzenie Sztabu Protestacyjno-Strajkowego Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku.  Kościerzynę reprezentował Michał Gurowski, przewodniczący naszej KM. Głównym tematem były sprawy toczącego się sporu zbiorowego organizowanego przez Komisje Zakładowe/Międzyzakładowe NSZZ „S” wchodzące w skład Sekcji Gdańskiej i omówienie wyników referendum. W szkołach/placówkach oświatowych, gdzie się odbyło, frekwencja wynosiła ok. 70-80 %, natomiast za strajkiem opowiadało się od 80 do nawet 100 % głosujących pracowników. Wszyscy Przewodniczący KZ/KM wchodzący w skład Sztabu Sekcji, którzy przeprowadzili referendum, opowiedzieli się za rozpoczęciem strajku od 8 kwietnia 2019 r. Przewodniczący KZ/KM w swych wypowiedziach apelowali o udział w strajku. Podkreślano potrzebę współdziałania związków zawodowych podczas jego organizacji w szkołach/placówkach oświatowych. Przypomniano znaczenie takich haseł jak: „Nie dajmy się podzielić - walczmy wspólnie o godziwe płace i warunki pracy!” „Takie będą Rzeczpospolite, jakie nauczycieli opłacanie!” ===============================================================================================

Strajk w szkołach w kwietniu 2019 r. coraz bardziej realny

Media informują o zamierzeniach strajkowych, chociaż nie zawsze obiektywnie. Poniżej okładka największego i najpopularniejszego dziennika województwa pomorskiego z piątku, 22 marca 2019 r., ale na tej tytułowej stronie zamieszczono tylko emblematy ZNP, zabrakło natomiast symboli NSZZ S, który również planuje przystąpienie do ogólnopolskiego strajku nauczycieli.

 

Kwiecień jest niezwykle ważnym miesiącem w szkołach ze względu przewidziane programem egzaminy ósmoklasistów i gimnazjalistów.

EGZAMIN GIMNAZJALISTY

1. część humanistyczna – 10 kwietnia 2019 r. (środa)

- z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie – godz. 9:00

- z zakresu języka polskiego – godz. 11:00

2. część matematyczno-przyrodnicza – 11 kwietnia 2019 r. (czwartek)

- z zakresu przedmiotów przyrodniczych – godz. 9:00

- z zakresu matematyki – godz. 11:00

3. język obcy nowożytny – 12 kwietnia 2019 r. (piątek)

- na poziomie podstawowym – godz. 9:00

- na poziomie rozszerzonym – godz. 11:00

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

1. język polski – 15 kwietnia 2019 r. (poniedziałek) – godz. 9:00

2. matematyka – 16 kwietnia 2019 r. (wtorek) – godz. 9:00

3. język obcy nowożytny – 17 kwietnia 2019 r. (środa) – godz. 9:00

Podczas obradującej 12 marca br. Rady Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku (naszą KM w obradach reprezentowali Michał Gurowski i Zdzisław Jan Brzeziński):

1/ Przedstawiono kolejne projekty dokumentów trwającego w regionie gdańskim sporu zbiorowego.

2/ Przyjęto dalszy harmonogram działań Sekcji:

- Czas rokowań i czas mediacji: do 15 marca br.,

- Czas podejmowania uchwał KZ/KM ws. referendum oraz przeprowadzania referendum: do 25 marca br.,

- Czas podejmowania uchwał ws. strajku i powiadomienia dyrektorów: do 1 kwietnia br.

3/ Przekazano ulotkę z postulatami sporu Sekcji Gdańskiej.

4/ Omówiono fragmenty Statutu NSZZ „S” oraz ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych dotyczące organizacji strajku (z udziałem mecenasa).

5/ Przedstawiono informacje o akcji protestacyjnej Sekcji w Małopolsce.

6/ Przyjęto pismo do władz Krajowych Sekcji.

7/ Postanowiono zwołać 26 marca br. Sztab Protestacyjno-Strajkowy Sekcji (terminarz wstępny, z uwagi na sytuację protestacyjną może ulec zmianie).

Wyrażono podziękowania Koleżankom i Kolegom z KZ/KM, Kół w szkołach za wielką, dotychczasową pracę ws. sporu zbiorowego. To duży wysiłek i stres. Podkreślano, że oprócz walki o wzrost płac, to jest też walka o GODNOŚĆ zawodu nauczycielskiego, honor ludzi oświaty. A także apelowano, aby szczególnie w szkołach starać się unikać podziałów.

"Nikt nas bardziej nigdy nie sponiewierał, jak ostatnimi czasy Prawo i Sprawiedliwość" - stwierdził prezes bratniego Związku.

Informacje - luty 2019 r.

Drukuj

PROTEST - przygotowania w toku

Rada Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku stoi na stanowisku, że tym bardziej w obliczu napięć w środowisku oświatowym ważna jest współpraca wszystkich pracowników szkół, niezależnie od ich przynależności związkowej. Ze swojej strony deklarujemy gotowość współdziałania z innymi związkami działającymi w oświacie w oparciu o zasadniczy postulat, jakim jest podniesienie wynagrodzeń wszystkich pracowników. Za bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania szkół uznajemy także:

1. Likwidację bezpłatnych godzin przez zapewnienie środków na wszystkie zajęcia pozalekcyjne prowadzone przez nauczycieli (wg stawek osobistego zaszeregowania).

2. Usunięcie niekorzystnych zmian w przepisach dotyczących oceny pracy i awansu zawodowego nauczycieli.

Zgodnie z zapowiedzią sztabu protestacyjno-strajkowego Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Gdańsku 25 lutego komisje zakładowe związku w naszym regionie rozpoczęły procedurę wszczynania sporów zbiorowych z dyrektorami szkół.

– To oczywiście wymaga trochę czasu. Poszczególne komisję muszą podjąć odpowiednie uchwały, a następnie przekazać je dyrektorom szkół wraz z listą postulatów. Mamy czas do 15 marca. Taką datę wskazały krajowej władze branżowych struktur Solidarności w oświacie. Już tego dnia będziemy mogli podać, w ilu szkołach i placówkach w naszym regionie wszczęte zostały spory. Od wszczęcia sporu do ewentualnego strajku jest jeszcze długa droga.

– Najpierw czekają nas mediacje. Jeżeli zakończą się fiaskiem, mamy zielone światło, aby zorganizować referendum strajkowe. Jeśli nauczyciele i inni pracownicy oświaty poprą taką formę protestu, będzie strajk. – Najważniejszy postulat związku dotyczy podwyższenia płac zasadniczych wszystkich nauczycieli oraz pracowników oświaty o co najmniej 650 zł brutto od 1 stycznia tego roku oraz o 15 proc. od 1 stycznia 2020 roku. Związek domaga się również wprowadzenia takich zmian do systemu wynagradzania nauczycieli, który sprawiłyby, że poziom płac w oświacie byłby powiązany ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce narodowej.

Informacje - styczeń 2019 r.

Drukuj

NADZWYCZAJNE posiedzenie Rady Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania

We wtorek, 29 stycznia 2019 r. odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Sekcji w Gdańsku. Kościerską KM reprezentował Zdzisław Jan Brzeziński. Oświatowa „Solidarność” ma dość lekceważenia pracowniczych postulatów przez MEN. Po deklaracjach rządu o bardzo dobrej kondycji budżetu i optymistycznym projekcie budżetu na 2019 rok przyjętym już przez Sejm czas na pochylenie się nad kondycją zawodu nauczyciela, a przede wszystkim na jego finansowej stronie. Ta bowiem od podwyżek z lat 2008-11 nie zmienia się, czyli de facto cofa uposażenia nauczycielskie, szczególnie widocznie w porównaniu z działami gospodarki narodowej. W tym miejscu warto przypomnieć, że w maju 2018 r. delegaci KSOiW przygotowały Apel do pana Premiera o odwołanie pani Anny Zalewskiej, Minister Edukacji Narodowej. Niestety, sławetny Apel wylądował w szufladzie i został przekazany panu Premierowi dopiero w lipcu 2018 r. Sprawa wróciła podczas nadzwyczajnego zebrania Sekcji w Gdańsku. Zebrani przygotowali Petycję o odwołanie pani Minister. Inną, wartą odnotowania sprawą jest przyjęcie Stanowiska o współpracy z oświatowymi związkami zawodowymi, (chodzi o ZNP). Obecni podkreślali konieczność współpracy obu związków, bo ich cele są jednakowe. Podjęto uchwałę o powołaniu Sztabu Protestacyjno-Strajkowego Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "S" z siedzibą w Gdańsku. Przyjęto również dwie ważne uchwały 1) ws. rozpoczęcia procedury sporu zbiorowego i 2) ws. określenia osób upoważnionych do prowadzenia negocjacji. Pomocy prawnej można szukać u pani mecenas Iwony Lipkowskiej, specjalistki od zagadnień sporów zbiorowych. Od lutego br. będzie też pełnić dyżury mecenas Przemysław Sąpór. Dyskutowano także o rozpoczęciu radykalnej akcji protestacyjnej w poniedziałek, 15 kwietnia br., w tym o strajku w szkołach włącznie.

===============================================================================================

===============================================================================================

Posiedzenie Rady Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania

We wtorek, 8 stycznia 2019 r. odbyło się pierwsze w nowym roku posiedzenie Rady Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Zasadniczym tematem była obecna sytuacja w oświacie i oczekiwania płacowe pracowników szkół. Po dyskusji przyjęto uchwałę zobowiązującą Prezydium Sekcji do przygotowania dalszych decyzji o ew. czynnych akcjach protestacyjnych – w tym strajku (w załączeniu). Przyjęto także stanowisko (do wiadomości wewnątrzzwiązkowej), gdzie stawia się pytania o plan działań Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, w tym o losy wniosku o odwołanie Anny Zalewskiej, minister Edukacji Narodowej, który podjęło WZD Sekcji w maju 2018 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim.

W części życzeniowo-noworocznej Rady brali udział: ks. prof. Wojciech Cichosz, dyr. Jerzy Wiśniewski – Kuratorium Oświaty w Gdańsku, dyr. Teresa Szakiel – Pomorski Urząd Marszałkowski, Krzysztof Dośla – Przewodniczący Zarządu Regionu Gd. NSZZ „S”. W

W posiedzeniu w Gdańsku uczestniczyli przedstawiciele Komisji Międzyzakładowej z Kościerzyny: Michał Gurowski (przewodniczący KM) i Zdzisław Jan Brzeziński (członek prezydium KM).

Informacje - grudzień 2018 r.

Drukuj

Spotkanie opłatkowe członków Koła Emerytów

W poniedziałek, 17 grudnia 2018 r. z inicjatywy Zdzisława Jana Brzezińskiego (przewodniczącego KE) miało miejsce przed wigilijne spotkanie opłatkowe członków Koła Emerytów w naszym biurze przy ul. Traugutta 7. Przybyło nas łącznie aż 12 osób, w tym Helena Kaszubowska (przewodnicząca Rady Miasta Kościerzyna) i Tomasz Dargacz (jej zastępca). Przemówiła m.in. Elżbieta i poprowadziła krótkie modlitwy. Konsumowaliśmy dobre ciasto i po symbolicznej lampce szlachetnego wina. Podzieliliśmy się opłatkiem. Złożyliśmy sobie życzenia. Zaśpiewaliśmy kilka kolęd. W przyjaznej atmosferze rozeszliśmy się do naszych domów z nadzieją, że wkrótce znowu się spotkamy.

===============================================================================================

===============================================================================================

Posiedzenie Rady Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania

We wtorek, 4 grudnia 2018 r. odbyło się ostatnie w tym roku kalendarzowym posiedzenie Rady Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. KM z Kościerzyny reprezentował Zdzisław Jan Brzeziński. (Uzupełnienie relacji wkrótce)

===============================================================================================

Paczki świąteczne już do odbioru

Informujemy wszystkich Członków, że Michał Gurowski, przewodniczący naszej KM, jak co roku załatwił dla nas paczki świąteczne (kawę i czekoladę). Zapraszamy po odbiór paczek do naszego biura przy ul. Traugutta 7 w Kościerzynie.

Informacje - listopad 2018 r.

Drukuj

Posiedzenie Komisji Międzyzakładowej w Kościerzynie

W środę, 21 listopada 2018 r. z inicjatywy Michała Gurowskiego odbyło się posiedzenie naszej KM w Kościerzynie. W zebraniu uczestniczyło 9 osób (wymieniamy w kolejności alfabetycznej: Zdzisław Jan Brzeziński (członek prezydium), Wojciech Cielka, Mariola Cybula, Lucyna Czaja, Wojciech Figiel (z-ca przewodniczącego KM), Michał Gurowski (przewodniczący KM), Grażyna Pałkowska i Roman Wiecki.

(uzupełnienie relacji wkrótce)

===============================================================================================

Medale Komisji Edukacji Narodowej dla członków naszej KM Kościerzyna

W tym roku dwoje członków naszej KM otrzymało Medale Komisji Narodowej. Medalami zostali wyróżnieni Maria Gliszczyńska-Moroz i Zdzisław Jan Brzeziński. Wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych oraz nagród Ministra Edukacji Narodowej i Pomorskiego Kuratora Oświaty wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom oświaty województwa pomorskiego odbyło się w piątek, 12 października 2018 r. w Muzeum II Wojny Światowej; Gdańsk, Plac Władysława Bartoszewskiego 1. W tej uroczystości uczestniczyła nasza zasłużona Koleżanka. Z wnioskiem o przyznanie jej Medalu KEN wystąpił Wiesław Trzebiatowski, dyr Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 przy ul. Strzeleckiej 1 w Kościerzynie.

Zdzisław Jan Brzeziński, aktualnie zatrudniony na pełnym etacie jako nauczyciel j. angielskiego w Szkole Podstawowej im. Braci Czarlińskich w Lubaniu, Gmina Nowa Karczma został odznaczony Medalem KEN na wniosek Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" z siedzibą w Gdańsku. Uroczystość wręczenia miała miejsce we wtorek, 13 listopada 2018 r.

(uzupełnienie notatki wkrótce)

===============================================================================================

STULECIE ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

.

Informacje - październik 2018 r.

Drukuj

===============================================================================================

===============================================================================================

Wybory samorządowe (niedziela, 21 października 2018 r.)

Niektórzy członkowie naszej KM NSZZ Solidarność POiWZK kandydowali do rad samorządów różnych szczebli. Kilku spośród nich (pięć osób) uzyskało mandat radnego na pięć najbliższych lat (2018 - 2023). Oto zwycięzcy tegorocznych wyborów w kolejności alfabetycznej:

1) GRZEGORZ ADAM CZAJKOWSKI - Kościerzyna (43 lata) - KWW Wspólny Powiat Kościerski - 1.103 głosów (11,04%) - wybrany do Rady Powiatu Kościerskiego. Jest członkiem NSZZ Solidarność w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Kościerzynie im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Józefa Wybickiego 1 w Kościerzynie.

2) TOMASZ DARGACZ - Kościerzyna (47 lat) - KW Prawo i Sprawiedliwość - 336 głosów (9,86%) - wybrany radnym do Rady Miasta Kościerzyna.

3) HELENA KASZUBOWSKA-NITZ, Kościerzyna (65 lat) - KWW Moje Miasto - 223 głosów (6,54%) - wybrana do Rady Miasta Kościerzyna. Należy do NSZZ Solidarność od 1980 r.

4) KAZIMIERZ STOLTMANN - Kościerzyna (57 lat) - KWW Razem dla Kościerzyny - 122 głosy (3,48%) - wybrany do Rady Miasta Kościerzyna. Należy do Koła NSZZ Solidarność w Powiatowym Zespole Szkół nr 3 w Kościerzynie im. Aleksandra Majkowskiego przy ul. Kartuskiej 48. Wieloletni i zasłużony działacz naszego Związku.

5) ROMAN WIECKI - Grabowo Kościerskie (52 lata) - KWW "Samorządna Gmina Nowa Karczma" - 116 głosów (50,43%) - wybrany do Rady Gminy Nowa Karczma. Od kilku kadencji pełni funkcję przewodniczącego Komisji Koła NSZZ Solidarność przy Zespole Szkół w Grabowie Kościerskim.

Wszystkim zdobywcom mandatów radnych składamy serdeczne gratulacje i życzymy skutecznej obrony pracowników oświaty w polityce samorządowej.

===============================================================================================

Dzień Edukacji Narodowej 2018

 

===============================================================================================

Posiedzenie Rady Sekcji w Gdańsku

We wtorek, 9 października 2018 r. odbyło się kolejne comiesięczne zebranie Rady Sekcji. Opiniowanie projektów organizacji pracy szkół to niezwykle ważna sprawa, o której obligatoryjność nasz Związek upominał się od lat. Opiniowanie arkuszy organizacyjnych (Pismo do KSOiW w tej sprawie), godziny karciane nadal udręką w formie przymusowego wolontariatu w wielu szkołach - te i inne aktualne problemy były przedmiotem dyskusji na posiedzeniu Rady Sekcji w Gdańsku pod przewodnictwem Wojciecha Książka. Z ramienia KM Kościerzyna w obradach uczestniczył Zdzisław Jan Brzeziński (członek prezydium naszej KM i przewodniczący KR Rady Sekcji).