Statystyki odwiedzin

mod_vvisit_counterDzisiaj38
mod_vvisit_counterWczoraj19
mod_vvisit_counterTen tydzień1502
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień2462
mod_vvisit_counterTen miesiÄ…c3964
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiÄ…c4389
mod_vvisit_counterWszystkie269689

Informacje - luty 2018 r.

Drukuj

Posiedzenie Rady Sekcji w Gdańsku

We wtorek, 13 lutego 2018 r. w Gdańsku miało miejsce posiedzenie Rady Sekcji. W zebraniu uczestniczył nasz przewodniczący Michał Gurowski. Omówiono spotkanie z panią minister Anną Zalewską, do którego doszło w piątek, 2 lutego br. (W spotkaniu, które odbyło się na terenie Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, wzięło udział ponad czterdziestu członków Rady Sekcji oraz przewodniczących kół z Ryszardem Proksą.) W nawiązaniu do spotkania z Panią Minister w dniu 2 lutego br. w Rada Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego przedstawiła propozycję rozwiązania problemu tzw. godzin pokarcianych. (Nauczyciele nadal są zmuszani do prowadzenia nieodpłatnych zajęć o charakterze edukacyjnym.)

===============================================================================================

Bal był bardzo udany

W piątek, 9 lutego uczestniczyliśmy w balu karnawałowym w Restauracji "NOVA" w Małym Klinczu (poprzednia nazwa ZAJAZD KOALA). Warto zaznaczyć, że lokal, w którym miało miejsce nasze spotkanie, przeszedł w ubiegłym roku gruntowną renowację i całkowitą modernizację, dlatego nazwa "NOVA" czyli restauracja nowa jest jak najbardziej prawdziwa. W udanej imprezie wzięło udział 40 osób w różnym wieku. Pięknym przykładem świeciła młodszym, najwcześniej urodzona uczestniczka balu, bo w 1936 r., która wkrótce ukończy 82 lata.

Organizacją tradycyjnej imprezy zajął się, jak co roku, Mieczysław Bielawa. Uroczystego rozpoczęcia balu dokonał Michał Gurowski, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania Ziemi Kościerskiej. Didżej zapewnił bardzo dobrą muzykę i nagrania. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili, spora część aż do godziny trzeciej nad ranem.

Uwaga! Więcej zdjęć z balu (dokładnie 38) można obejrzeć na naszej stronie w zakładce GALERIA.

Informacje - styczeń 2018 r.

Drukuj

 

Relację o wydarzeniach w styczniu zamieścimy w najbliższym czasie.

Zapraszamy na Zebranie Delegatów, które odbędzie się w poniedziałek, 12 marca 2018 r. w Kościerzynie. Szczegóły w komunikacie poniżej.

===============================================================================================

Uroczyste posiedzenie Rady Sekcji Oświaty

We wtorek, 9 stycznia 2018 r. w Gdańsku odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Sekcji, którą prowadził Wojciech Książek i Barbara Kamińska. Przed zebraniem złożyliśmy (m.in. Zdzisław Jan Brzeziński) kondolencje W. Książkowi, któremu 1 stycznia 2018 r. zmarła matka w wieku 91 lat (pogrzeb odbył się w piątek, 05.01.2018 w Żarnowcu). Wystąpiła Kurator Monika Kończyk, która bardzo wyraźnie utożsamia się ze stroną rządzącą, już nie pamięta, jak była związkowcem i dała się przekonać stanowiskiem. Wytykała nauczycielom ich niedoskonałości. Obrady zostały zdominowane przez dwa tematy: 1) art. 42 KN (godziny karciane) i 2) nowa procedura uzyskania urlopu dla poratowania zdrowia.

Poza wymienionymi powyżej merytorycznymi sprawami, omawianymi w drugiej części Rady Sekcji, spotkanie miało wyjątkowo uroczysty charakter – świąteczno-noworoczny.

Informacje - grudzień 2017 r.

Drukuj

BARDZO ZŁE ZMIANY w Karcie Nauczyciela zgotowane pedagogom przez partię rządzącą

..........Ludzie ludziom zgotowali ten los. (Zofia Nałkowska, Medaliony)

Prezydent Andrzej Duda, którego żona jest nauczycielką, nie tylko nie zawetował, ale w wielkim pośpiechu, już 24 listopada 2017 r. podpisał ustawę o finansowaniu zadań oświatowych (mógł zaczekać do konstytucyjnego terminu, czyli do 4 grudnia). Prezydent zademonstrował całkowite lekceważenie pedagogów. Okazał też pogardę dla Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania, która właśnie 24 listopada (może za późno) wystosowała do prezydenta RP list z apelem o zawetowanie Ustawy o finansowaniu zadań oświatowych w zakresie dotyczącym urlopów dla poratowania zdrowia, awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli. Ta ustawa przynosi fatalne konsekwencje dla nauczycieli i pracowników oświaty. Oznacza po prostu DALSZĄ PAUPERYZACJĘ ZAWODU. Paradoksalnie, nauczyciele, mimo lepszych i wyższych kwalifikacji niż posiada premier Mateusz Morawiecki, będą zarabiać mniej od absolwenci szkół zawodowych. Niedawno słyszałem na własne uszy, jak jeden z wybitnych działaczy oświatowej "Solidarności" mówił o cudzie, który wydarzył się w Polsce w 2015 r. (mając na myśli wygraną obecnego obozu rządzącego). Jednak to nie poprzednia ekipa, ale aktualna władza niszczy gimnazja i odbiera resztki tzw. przywilejów zapisanych w Karcie Nauczyciela. Dawno już żadna ustawa nie oznaczała tylu złych zmian, co dokument, podpisany przez prezydenta przed wylotem w podróż do Wietnamu.
W ustawie są ukryte przepisy, które zmieniają naszą Kartę na gorsze i oznaczają, że każdy coś straci: pieniądze, poczucie bezpieczeństwa, perspektywy awansu, ludzką godność.
1) Nauczyciele zatrudnieni na wsi i w miastach liczących do 5 tys. mieszkańców stracą prawo do lokalu mieszkalnego na terenie gminy. Odebrany zostanie również dodatek mieszkaniowy, utraci go aż 186 tys. belfrów. Nauczycieli zostaną także pozbawieni prawa do użytkowania działki. Zmiany wejdą w życie już 1 stycznia 2018 r.
2) Od 1 września 2018 r. młodzi stracą możliwość otrzymania jednorazowego zasiłku na zagospodarowanie.
3) Obiecany przez MEN dodatek za wyróżniającą pracę nauczyciele dyplomowani będą mogli otrzymać po raz pierwszy od 1 września 2020 r. w wysokości zaledwie 3 %, czyli w kwocie 95 zł brutto. Natomiast 16 % kwoty bazowej, czyli 507 zł brutto otrzymają dopiero od 1 września 2022 r. (czyli za 5 lat), ale po spełnieniu wysokich wymagań i uzyskaniu najwyższej, tzn. wyróżniającej oceny pracy. Dodatek ten ministerstwo sfinansuje z pieniędzy, której wcześniej na nauczycielach zaoszczędzi, wydłużając awans zawodowy. Jak powiedziała mi jedna z nauczycielek (cytuję) "Ta podwyżka będzie obniżką".
4) Od 1 stycznia 2018 r. urlopy dla poratowania zdrowia będą udzielane według nowych zasad, które znacznie ograniczą liczbę nauczycieli korzystających z tego uprawnienia. Od stycznia 2018 r. prawo kierowania na urlop dla poratowania zdrowia otrzyma tylko lekarz medycyny pracy. Na obecnych zasadach urlop zdrowotny otrzymają tylko nauczyciele, którzy orzeczenie od lekarza otrzymają przed 1 stycznia 2018 r.
5) Ocena pracy nauczyciela na nowych zasadach będzie obowiązywać od 1 września 2018 r. co trzy lata pracy w szkole. Nauczyciel będzie oceniany zgodnie z czterostopniową skalą zawierającą oceny: wyróżniającą, bardzo dobrą, dobrą i negatywną. Jednym z kryteriów oceny będzie postawa moralno-etyczna nauczyciela. Nauczyciel dyplomowany będzie oceniany według aż 41 kryteriów. Te kryteria będą zawarte w specjalnym rozporządzeniu MEN, ale dyrektorzy szkół przygotują dodatkowe wskaźniki oceniania zgodne ze "specyfiką danej szkoły". Dyrektor opublikuje regulamin oceniania do 1 września 2018 r. po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej oraz zakładowych organizacji związkowych. Termin pierwszej oceny pracy nauczyciela dyplomowanego upłynie 30 czerwca 2020 r.
6) Awans zawodowy zostanie wydłużony z 10 do 15 lat (średnio). Opóźnienie awansu automatycznie odbije się na nauczycielskich portfelach - dłuższy okres oczekiwania na kolejny stopień awansu to dłuższy okres oczekiwania na podwyżkę pensji. Młodzi nauczyciele napotkają dodatkowe bariery na swojej ścieżce zawodowej.
- Budżet państwa zaoszczędzi mnóstwo pieniędzy na złych zmianach w Karcie Nauczyciela, np. w 2023 r. aż 1 mld 37 mln zł! W kolejnych latach państwo wyda na nauczycielskie wynagrodzenia o prawie 1 mld zł rocznie mniej.

Czyż nie jest chichotem historii, że znowu stają się aktualne słowa Włodzimierza Lenina, twórcy totalitarnego państwa radzieckiego, który powiedział: Państwo po­licyj­ne to państwo, w którym po­lic­jant za­rabia więcej od nau­czy­ciela.

Powyżej rozmowa z Wojciechem Książkiem ("Dziennik Bałtycki" z 22.12.2017, str. 05) o przeznaczeniu przez MEN mniej środków (aż o 13 mln zł) na nauczanie języka kaszubskiego w 2018 r. W 2019 r. dojdzie do kolejnego zmniejszenia. Czy obecna władza nie lubi różnorodności?

===============================================================================================

Spotkanie opłatkowe członków Koła Emerytów

W poniedziałek, 18 grudnia członkowie Koła Emerytów KM NSZZ „Solidarność” zebrali się po raz ostatni w kończącym się 2017 roku. Przybyli (wymieniam w porządku alfabetycznym): Anna Bączyńska, Elżbieta Brzezińska, Karol Brzeziński, Zdzisław Brzeziński, Krystyna Freda, Władysława Majkowska-Weis, Bogumiła Olszewska, Gabriela Piechowska, Krystyna Polak, Zofia Redzimska i Andrzej Stoppa (łącznie 11 osób). Na sugestię przewodniczącego, E. Brzezińska poprowadziła modlitewną część spotkania związaną z dzieleniem się opłatkiem, a potem obecni połamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. Wysłuchali też pięknych nagrań kolęd z płyty sprezentowanej przez Michała Gurowskiego. Były również luźne rozmowy przy kawie i pysznym jabłeczniku przygotowanym w domu przez G. Piechowską. Z. Brzeziński wzorem lat ubiegłych wręczył każdemu zredagowany przez niego „Mini Informator na 2018 rok”, zawierający m.in. harmonogram comiesięcznych spotkań członków Koła Emerytów. Zapraszał też do udziału w Balu Karnawałowym, zaplanowanym na piątek, 9 lutego 2018 r., ale na razie nie było chętnych. Na zakończenie udanego spotkania wszyscy obecni otrzymali paczki świąteczne oraz "Mini Informator na 2018 r." przygotowany przez Zdzisława Brzezińskiego.

===============================================================================================

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze w Szkole Podstawowej Nr 6 im. ks. dr B. Sychty przy ul. M. Skłodowskiej - Curie 19 w Kościerzynie

We wtorek, 12 grudnia 2017 r. odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze w Szkole Podstawowej Nr 6 im. ks. dr B. Sychty przy ul. M. Skłodowskiej - Curie 19 w Kościerzynie. Trzeba podkreślić wysoką frekwencję i aktywny udział członków Koła podczas wyborów. Zebranie prowadził Michał Gurowski – przewodniczący naszej KM. Uczestnicy zgłosili na przewodniczącego Koła jedyną kandydaturę dotychczasowego ofiarnego działacza Związku – Mieczysława Bielawę. W głosowaniu tajnym uzyskał poparcie zdecydowanej większości wyborców. Składamy serdeczne gratulacje i życzymy utrzymania dotychczasowego poziomu, a nawet wzrostu. Na uznanie zasługuje fakt, że dzięki skutecznej trosce o członków i wielkim wysiłkom M. Bielawa doprowadził Koło do kwitnącego stanu i rekordowego wzrostu liczebnego – 25 związkowców. Aktualnie kościerskie Koło w SP Nr 6 z przeważającą ilością personelu administracji i obsługi należy do najliczniejszych w województwie pomorskim. [UWAGA! Wkrótce relacja zostanie uzupełniona przez jednego z uczestników zebrania, który obiecał, że napisze szerszą i bardziej szczegółową informację.]

===============================================================================================

Zaproszenie na bal w lutym 2018 r.

 

 

Zapraszamy naszych członków i sympatyków na bal karnawałowy zaplanowany na piątek, 9 lutego 2018 r. od godz. 18.00 w Restauracji NOVA, Mały Klincz 36 (dawniej Zajazd Koala), bardzo blisko Kościerzyny przy drodze wojewódzkiej nr 221. Członkowie NSZZ "Solidarność" mają na bal wstęp gratis. Nie należący do Związku płacą tylko 85 zł od osoby. Dojazd i szlachetne trunki wysokoprocentowe we własnym zakresie.

===============================================================================================

Paczki świąteczne już do odbioru

Informujemy wszystkich Członków, że Michał Gurowski, przewodniczący naszej KM, jak co roku załatwił dla nas paczki świąteczne (kawę i czekoladę). Zapraszamy po odbiór paczek do naszego biura przy ul. Traugutta 7 w Kościerzynie.

Informacje - listopad 2017 r.

Drukuj

Obcięcie środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli

Powyżej zeskanowany fragment wypowiedzi Wojciecha Książka, przewodniczącego Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w Gdańsku, zamieszczony w piątkowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" z dnia 1 grudnia 2017 r.

Wojciech Książek słusznie nazwał skandalem obcięcie środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli. Nasza Komisja Międzyzakładowa od początku zajmowała stanowisko zachowania neutralności wobec każdej ekipy rządzącej i partii politycznych sprawujących władzę. Już nie raz w historii okazywało się, że sojusze związków zawodowych z rządzącymi kończą się źle dla szerokich rzesz pracowniczych. Priorytetem naszego Związku powinna zawsze być twarda obrona praw pracowników. NSZZ "Solidarność" w żadnym wypadku nie powinna zredukować się do roli wasalnej przybudówki rządzącej ekipy. Amalgamat Związku z "przewodnią siłą narodu" przetrwa tylko tyle, ile przetrwa władza partii (dwie, może trzy kadencje) i pozostanie mikroskopijną, nic nie znaczącą grupą bez żadnego zaplecza.

===============================================================================================

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Koła Emerytów przy KM NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania Ziemi Kościerskiej

W poniedziałek, 27 listopada 2017 r. odbyło się walne posiedzenie sprawozdawczo-wyborcze Koła Emerytów NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania Ziemi Kościerskiej. Koło liczy 19 członków opłacających składki związkowe. W poniedziałkowym spotkaniu uczestniczyło aż 13 osób (wymieniamy w kolejności alfabetycznej): Anna Bączyńska, Elżbieta Brzezińska, Zdzisław Brzeziński, Krystyna Freda, Zygmunt Gliński, Helena Kaszubowska-Nitz, Władysława Majkowska-Weis, Gabriela Piechowska, Halina Polak, Krystyna Polak, Zofia Redzimska, Andrzej Stoppa, Jan Wencki. Na zebranie przybył również zaproszony gość - Michał Gurowski, przewodniczący KM. Ozdobą i główną radością spotkania była Martyna Pitera, najmłodsza (licząca 4 lata) sympatyczka NSZZ "Solidarność". Obecni wybrali M. Gurowskiego na przewodniczącego zebrania, co dało gwarancję sprawnego prowadzenia wyborów. Protokolantem została jednogłośnie zaakceptowana Elżbieta Brzezińska. Z. Brzeziński złożył obszerne i szczegółowe sprawozdanie z działalności Komisji Koła w ubiegłych czterech latach (2014-2017). Zostało ono przyjęte jednogłośnie przez wszystkich uczestników.

W dyskusji nad sprawozdaniem zabrała głos E. Brzezińska, która podziękowała przewodniczącemu KM za udostępnienie członkom Koła Emerytów bez żadnych ograniczeń lokalu w celu odbywania comiesięcznych spotkań integracyjnych przy kawie. Komisja Skrutacyjna stwierdziła kworum (obecna ponad połowa członków Koła). Podjęto uchwałę dotyczącą liczby członków Komisji Koła (3 osoby) oraz liczby tur głosowania (dwie tury). Jednym z najważniejszych punktów posiedzenia był wybór przewodniczącego Koła. Dotychczasowy przewodniczący (Z. Brzeziński) poprosił zebranych o wysuwanie innych kandydatur, ale obecni uparcie zgłaszali Z. Brzezińskiego jako jedynego kandydata. W celu uniknięcia patowej sytuacji, Z. Brzeziński wyraził zgodę na kandydowanie, po czym zamknięto listę. W wyniku tajnego głosowania na przewodniczącego Koła Emerytów na lata 2018-2022 wybrano Z. Brzezińskiego. Po obliczeniu głosów okazało się, że jedyny kandydat uzyskał stuprocentowe poparcie wszystkich obecnych. W kolejnej części zebrania wybrano pozostałych członków Komisji Koła. Zostali nimi H. Kaszubowska-Nitz oraz A. Stoppa. Delegatami na Międzyzakładowe Zebranie Delegatów wybrano sześć osób: E. Brzezińska, Z. Brzeziński, H. Kaszubowska-Nitz, H. Polak, Z. Redzimska i A. Stoppa.

Na zdjęciu z lewej (od lewej strony) nowy trzyosobowy zarząd Komisji Koła Emerytów: Andrzej Stoppa, Helena Kaszubowska-Nitz i Zdzisław Jan Brzeziński (przewodniczący KE).

===============================================================================================

Posiedzenie Komisji Międzyzakładowej

W poniedziałek, 13 listopada 2017 r. po południu, z inicjatywy przewodniczącego Michała Gurowskiego, odbyło się zebranie Komisji Międzyzakładowej w Kościerzynie. W posiedzeniu wzięły udział osoby reprezentujące Koła NSZZ "Solidarność" w placówkach miejskich, powiatowych i na terenie gmin powiatu kościerskiego (podajemy w kolejności alfabetycznej: Bernadeta Basendowska, Alicja Bednarek, Mieczysław Bielawa, Zdzisław Brzeziński, Grzegorz Czajkowski (przybył do biura NSZZ S w godzinach przedpołudniowych, aby usprawiedliwić swoją nieobecność na popołudniowym zebraniu), Wojciech Figiel, Maria Gliszczyńska - Moroz, Tomasz Grzyb, Michał Gurowski, Grażyna Pałkowska, Andrzej Stoppa i Roman Wiecki.

(uzupełnienie relacji z posiedzenie już wkrótce)

===============================================================================================

Wizyta w biurze senatora Waldemara Bonkowskiego w Kościerzynie

Informujemy, że realizując postanowienie Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” – w dniu 6 listopada 2017 r. (poniedziałek), delegacje Rady Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego przekazywały zestawy materiałów związanych z oceną trudnej sytuacji w oświacie Parlamentarzystom Prawa i Sprawiedliwości na terenie województwa pomorskiego.

Komisja Międzyzakładowa w Kościerzynie również włączyła się do tej akcji. W poniedziałek, 06.11.2017 r. po godzinie 10.00 przewodniczący KM - Michał Gurowski (ze swoim zastępcą Zdzisławem Janem Brzezińskim) udał się do biura senatora Waldemara Bonkowskiego w Kościerzynie. Nie zastaliśmy jednak pana senatora na miejscu. Obecny w biurze asystent Rafał Jażdżewski wyjaśnił, że parlamentarzysta przebywa w Warszawie. Pan M. Gurowski wręczył postulaty NSZZ „Solidarność” panu R. Jażdżewskiemu, który obiecał, że przekaże je senatorowi możliwie najszybciej.

Informacje - październik 2017 r.

Drukuj
Działania bieżące Komisji Międzyzakładowej

Przewodniczący naszej KM Michał Gurowski załatwia skutecznie różne problemy pracowników zrzeszonych w NSZZ Solidarność na bieżąco. Spotyka się z władzami miasta Kościerzyna oraz przedstawicielami samorządów powiatu kościerskiego. W czasie wakacji letnich i we wrześniu br. negocjował w sprawie pensum nauczycielskiego w klasach (oddziałach) dzieci sześcioletnich z Andrzejem Pollakiem, wójtem Gminy Nowa Karczma. Ponieważ problem dotyczył wszystkich placówek, M. Gurowski rozmawiał również z innym osobami szczebla kierowniczego: Romanem Wieckim (przewodniczącym Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki), Klemensem Barzowskim (inspektorem oświaty), Dariuszem Męczykowskim (dyrektorem Zespołu Szkół w Nowej Karczmie), Barbarą Guse (dyrektor Zespołu Szkół w Grabowie Kościerskim), Barbarą Nakielską oraz Sławomirem Radomskim (dyrekcją Zespołu Szkół w Lubaniu) i Krystyną Lemańczyk (dyrektor Szkoły Podstawowej w Szatarpach). M. Gurowski spotykał się również w tej sprawie z radcami Działu Prawnego Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” i uzyskał ekspertyzę prawną. W rezultacie żmudnych negocjacji opartych na bazie rzetelnego dialogu KM w Kościerzynie otrzymała jednoznacznie i precyzyjnie sformułowane stanowisko w piśmie od wójta A. Pollaka, w którym m.in. stwierdza on co następuje: „Gmina Nowa Karczma nie planowała i nie planuje zwiększenia pensum nauczycielom w klasach (oddziałach) dzieci sześcioletnich ani żadnych innych, gdyż takie działania nie znajdują podstaw prawnych.”

===============================================================================================

We wtorek, 24 października 2017 r. Wicestarosta Henryk Ossowski przyjął wiceprzewodniczący KM Zdzisława Jana Brzezińskiego. Do spotkania doszło w urzędzie Starostwa Powiatowego w Kościerzynie. Warto przypomnieć, że w 1980 r. H. Ossowski zapisał chlubną kartę w historii NSZZ "Solidarność". Jako prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Dolnych Malikach budował struktury NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” w Gminie Stara Kiszewa i powiecie kościerskim. W grudniu 1981 r. po wprowadzeniu stanu wojennego w ramach represji został zdegradowany z funkcji prezesa do szeregowego pracownika fizycznego. Po odzyskaniu przez Polskę pełnej niepodległości został wkrótce wójtem Gminy Stara Kiszewa.

Pan Wicestarosta wypowiedział się m.in. w sprawie finansowaniu placówek oświatowych powiatu kościerskiego. Pod koniec 2015 r. nasz powiat wykazywał najwyższy w naszym regionie wskaźnik zadłużenia (liczony w stosunku do budżetu rocznego) wynoszący 40 mln zł, czyli 60,99 proc. Spłata zadłużenia stała się pierwszorzędnym priorytetem dla nowo wybranych władz. Przyjęto plan oszczędnościowy i wykonano konsekwentnie wszystkie jego założenia. W ciągu dwóch pierwszych lat (2016-2017) zadłużenie zmniejszyło się prawie o 9 mln zł, czyli o 16%, spadając do poziomu 45%. Program zaciskania pasa objął wszystkich bez wyjątku. Również panu H. Ossowskiemu zostało obniżone wynagrodzenie aż o 1/3. W tym roku po raz pierwszy po 2 latach drastycznych oszczędności dyrektorzy szkół otrzymali do swojej dyspozycji pulę środków na wypłatę nagród dla nauczycieli i pracowników oświaty. Kolejną dobrą wiadomością jest to, że nikomu nie grozi zwolnienie z pracy. Prawdopodobieństwo redukcji etatów będzie zagrażać w trzecim roku reformy, ale nie placówkom powiatowym, lecz prowadzonym przez miasto Kościerzyna. Istnieje jednak szansa porozumienia samorządów powiatowego i miejskiego w celu uniknięcia zwolnień.

Wyjazdowe posiedzenie szkoleniowe Rady Sekcji w Jastrzębiej Górze

W dniach 6-7 października 2017 r. w Jastrzębiej Górze odbyło się wyjazdowe zebranie szkoleniowe Rady Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego. Udział wzięli członkowie Rady Sekcji, Komisji Rewizyjnej oraz osoby z KM [z Brus, Chojnic, Gdańska, Gdyni, Kościerzyny (Michał Gurowski, przewodniczący KM), Lęborka, Malborka, Pruszcza Gd., Pucka, Rumi, Tczewa – placówki ponadgimnazjalne, KM Wejherowo, KZ OSW Wejherowo, Żukowa, Szkół Artystycznych Wybrzeża]. Gośćmi Rady byli: dr Monika Kończyk – Pomorski Kurator Oświaty, Krzysztof Dośla – przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, Irena Jenda oraz Tadeusz Grubich – Dział Szkoleń ZRG oraz mec. Bogumił Soczyński. Gościem specjalnym była Mirosława Gołębiowska z KM Rumia, której wręczony został Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Podczas obrad podejmowano sprawy między innymi związane z:

- oceną bieżącej sytuacji w oświacie,

- zmianami prawnymi w oświacie, wdrażanymi i projektowanymi (szczególnie ws. ustawy o finansowaniu zadań oświatowych),

- wyborami w NSZZ „Solidarność” na kadencję 2018-22.

Spośród osób, które zabrały głos podczas posiedzenia Rady Sekcji był Zdzisław Jan Brzeziński z KM Kościerzyna (przewodniczący Komisji Rewizyjnej Sekcji). Udzielił zebranym krótkiej informacji o pracach KR. Wśród pojawiających się problemów i postulatów, do najważniejszych należy zaliczyć sprawę niskich i zbyt odległych w czasie podwyżek wynagrodzeń nauczycieli (pierwsze 5% od 1 kwietnia 2018 r., co brzmi jak prima aprilis), a także niskich płac pracowników administracji i obsługi szkół i przedszkoli. Zwracano uwagę m. in. na zagrożenie brakiem zainteresowania pracą w oświacie osób z odpowiednimi kwalifikacjami i przygotowaniem pedagogicznym. W przyjętym Stanowisku Rada Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego m.in. „stanowczo żąda 15% podwyżki płac dla nauczycieli od 1 stycznia 2018 r., gdyż propozycja wzrostu wynagrodzeń o 5% od 1 kwietnia 2018 r., absolutnie nie satysfakcjonuje nauczycieli, którzy w wyniku reformy zostali bardzo obciążeni dodatkowymi pracami dostosowania dokumentacji szkolnej, zmian programowych i strukturalnych. Zwracamy uwagę, że porównywalnie coraz niższe wynagrodzenia pracowników pedagogicznych grożą brakiem zainteresowania zatrudnieniem w oświacie przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach.” Obecni na posiedzeniu protestowali przeciwko pomysłom MEN, które odbierają uprawnienia nauczycieli. Poniżej zamieściłem 6 (sześć) najbardziej niekorzystnych zmian projektowanych przez MEN, które uderzają w tzw. "przywileje" gwarantowane dotychczas przez Kartę Nauczyciela. To największy od lat atak na Kartę Nauczyciela, którą pod płaszczykiem nowelizacji aktualna ekipa rządząca chce całkowicie zlikwidować.

Informacje - wrzesień 2017 r.

Drukuj

Posiedzenie Rady Sekcji w Gdańsku

We wtorek, 12 września 2017 r. uczestniczyliśmy w zebraniu Rady Sekcji w Gdańsku. Michał Gurowski jako przewodniczący naszej KM, Zdzisław Jan Brzeziński jako szef Komisji Rewizyjnej Sekcji. Zgłosiliśmy nasz udział w październikowym posiedzeniu szkoleniowym w Jastrzębiej Górze.

Rada Sekcji Oświaty i Wychowania Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” omawiała problemy związane z wprowadzaniem reformy edukacji w szkołach, dokonała oceny proponowanych zmian w zakresie finansowania oświaty, a zwłaszcza – wynagradzania nauczycieli.

Ponad 300 tysięcy uczniów rozpoczęło naukę w województwie pomorskim. Jest to pierwszy rok wdrażania reformy oświaty.

– Mądre państwo powinno dbać o swą przyszłość, która wykuwa się, oprócz rodzin, także w szkołach i uczelniach – powiedział przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Wojciech Książek, dodając, że problem płac należy obecnie do podstawowych wyzwań w oświacie.

Gościem Rady Sekcji była wicekurator Małgorzata Bielang, która mówiła o pracy pomorskich szkół w minionym roku szkolnym.

O nowych przepisach obowiązujących w szkolnictwie, na przykład dotyczących czasu pracy informował prawnik Tomasz Gryczan. Najwięcej pytań i wątpliwości wywołało zagadnienie godzin pracy nauczycieli specjalistów: pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i nauczycieli wspomagających

Wszyscy uczestnicy Rady Sekcji otrzymali nowy numer Biuletynu SOiW Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” oraz pięknie wydany (opracowany przez W. Książka) Informator Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność”. Z okazji 15 edycji Funduszu, darczyńcom wręczono specjalne podziękowania, m.in. Michałowi Gurowskiemu oraz Zdz. i Elżbiecie Brzezińskim.

===============================================================================================

Nasza wycieczka do Słupska, Doliny Charlotty i Ustki

W sobotę, 9 września 2017 r. punktualnie o 6.00 rano wyruszyliśmy w kierunku Słupska. Mieliśmy uprzejmego i pomocnego kierowcę Wojciecha z firmy BEMAXBUS w Karsinie, chociaż za transport odpowiadał Gaztur. Na zbiórkę stawili się wszyscy w komplecie (44 osoby). Jechaliśmy przez Bytów. Do Słupska dotarliśmy już około 7.30. Czekaliśmy na parkingu przy ratuszu na przewodnika, który przybył około 7.45. Uratował nas z opresji, otworzył boczne wejście do ratusza (w środku trwała renowacja), dzięki czemu mogliśmy skorzystać z toalet i to gratis. Pod jego kierunkiem zwiedziliśmy wnętrze budynku ratusza w którym funkcję prezydenta od 2014 r. sprawuje Robert Biedroń (ur. w 1976 r.) Udało się nam nawet wejść na sam szczyt ratuszowej wieży (55 m), skąd napawaliśmy się piękną panoramą miasta. Z ratusza poprowadził nas do kościoła św. Jacka, potem ku świątyni mariackiej. Musieliśmy się spieszyć, aby zdążyć na 10.00 do fokarium (do miejscowości Strzelinko, leżącej mniej więcej w połowie drogi między Słupskiem a Ustką blisko drogi krajowej nr 21, łączącej Miastko i Słupsk) w Dolinie Charlotty. Cudem zdążyliśmy, bo z powodu robót drogowych i całkowitej blokady, musieliśmy zawrócić i pojechać od innej strony. Oglądaliśmy karmienie i tresurę 5 samców fok szarych przez prawie pół godziny. Fokarium, otwarte w 2013 r., jest jednym z największych w Polsce. Potem obejrzeliśmy Krainę Bajek i Zoo. Następnie czekaliśmy na wodne Zoo safari, na szczęście dzieci miały do dyspozycji plac zabaw i nie mogły się nudzić. W przyległym do zbiorników wodnych barze można było wypić kawę. Płynęliśmy w dwóch grupach, najpierw większa z Elżbietą, a po około 30 minutach pozostałe osoby. W barze rozmawialiśmy z sympatyczną Ukrainką Haliną (z okolic Tarnopola). Na łodzi – stateczku też pracowali dwaj Ukraińcy. Jeden z nich opowiadał podczas rejsu o mijanych obiektach, wysepkach i zwierzętach, np. o „Madagaskarze”. Po rejsie poszliśmy o 13.30 na obiad do restauracji „Gościniec” na wyspie. Posiłek okazał się dobrej jakości i smaczny. Po konsumpcji odjechaliśmy z Doliny Charlotty do Ustki, gdzie najpierw spacerując przez niecałą godzinę słuchaliśmy informacji przewodnika, a potem rozdzieliśmy się na dwie grupy. Ochotnicy poszli z przewodnikiem do pomnika Syrenki, inni promenadą nadmorską. Niektórzy wrócili ulicą Marynarki Polskiej i zatrzymali się przy kawiarni Cafe. O 16.30 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Przewodniczący KM - Michał Gurowski podziękował Brzezińskim, a zwłaszcza Elżbiecie za przygotowanie bardzo udanej pod każdym względem wycieczki. Około 18.45 dotarliśmy szczęśliwie pełni niezapomnianych wrażeń do Kościerzyny.

 

(Uwaga,  zapraszam do obejrzenia Galerii, gdzie zamieściłem aż 67 zdjęć z naszej wycieczki.)

Informacje - sierpień 2017 r.

Drukuj

Akcja „Zeszyt” 2017 przy NSZZ „Solidarność” w Kościerzynie.

Dokładnie 20 lat temu, ówczesny szef kościerskiej Solidarności Józef Rymsza, entuzjastycznie odpowiedział na prośbę Państwa Etmańskich z Kościerzyny, którzy zaproponowali pomoc materialną i duchową najbardziej potrzebującym rodzinom z Kościerzyny i okolicy, a zwłaszcza ich dzieciom. Wydawałoby się, że kryzys w Polsce już się zakończył, rodziny są wspierane programem 500+, w szybkim tempie maleje bezrobocie. A jednak badania różnych instytucji wskazują, że ubóstwo w Polsce spadło do 7-8%. Dlatego widzimy, że są jeszcze ludzie w potrzebie, czujemy się za nich odpowiedzialni i powołani, do pomocy tym, którzy sobie jeszcze nie radzą. Zresztą ciągle spływają do nas prośby o pomoc, szczególnie matek samotnie wychowujących dzieci oraz rodzin wielodzietnych. Cieszy nas, że nasi przyjaciele przyznają, że żyje się im lepiej, choć dalej potrzebują wsparcia. Dlatego dnia 29 sierpnia 2017 r. w salkach Parafii Świętej Trójcy o godz. 17.00, po raz kolejny odbyła się kolejna Akcja „Zeszyt", za co dziękujemy Księdzu Antoniemu Bączkowskiemu. Tradycyjnie rozdaliśmy już wyprawki szkolne, piórniki, papier do ksera oraz 20 tornistrów i plecaków dla młodzieży. W tym roku wsparliśmy 156 dzieci z Kościerzyny, gminy Kościerzyna oraz Lipusza, w którym wsparcia potrzebowało kilka rodzin po sierpniowej wichurze. Od lat sponsorzy, którzy nas wspomagają i uczestniczą przyznają, że radość dzieci, znaczy dla nich bardzo wiele. Dlatego tradycyjnie już chcemy podziękować tegorocznym sponsorom, którzy w 20-lecie Akcji „Zeszyt” wsparli nas ponownie. Chcemy wyróżnić burmistrza M. Majewskiego, radnych P. Karczewskiego i K. Borzyszkowskiego, panów K. Narloch, A. Ponczka, Cygiert, Grunau i Seyda, Nadleśnictwu LIPUSZ oraz KOS-EKO. Dziękujemy im szczerym „Bóg zapłać” za wielkie serce i szczodrość.

(Informację zredagował i nadesłał z prośbą o zamieszczenie na naszej stronie internetowej pan Tomasz Dargacz, członek naszego Związku. Publikujemy w całości bez żadnych zmian z zachowaniem oryginalnej pisowni.)

 

Konkurs na dyrektora placówki w Nowym Klinczu

W czwartek, 24 sierpnia 2017 r. w Zakładzie Oświaty Gminy Kościerzyna odbyło się posiedzenie komisji konkursowej do wyłonienia kandydata na dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Klinczu. Do konkursu przystąpił tylko jeden kandydat. Był nim Arkadiusz Markiewicz, dotychczasowy szef placówki. Zgodnie z nowymi przepisami komisja konkursowa liczy aż 12 osób: 3 przedstawicieli organu prowadzącego (samorządu), 3 przedstawicieli Kuratorium Oświaty, 2 reprezentantów Rady Pedagogicznej, 2 przedstawicieli Rady Rodziców, 1 reprezentant ZNP i 1 przedstawiciel NSZZ „Solidarność”. Z ramienia naszego Związku w pracach komisji uczestniczył Zdzisław Jan Brzeziński. Arkadiusz Markiewicz jako kandydat uzyskał akceptację komisji konkursowej.

 

Konferencja dyrektorów szkół i placówek woj. pomorskiego związana z organizacją roku szkolnego 2017/2018

Już 23 czerwca 2017 r. na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Gdańsku ukazał się komunikat o terminach konferencji dyrektorów publicznych i niepublicznych szkół i placówek województwa pomorskiego związanych z organizacją roku szkolnego 2017/2018: W środę, 23 sierpnia 2017 od godz. 10.30 miała miejsce konferencja w Sali Widowiskowej im. Lubomira Szopińskiego (kino REMUS) przy ul. 3 Maja 9 w Kościerzynie. Uczestniczyli w niej dyrektorzy szkół i placówek z rejonu nadzoru pedagogicznego Delegatury w Kościerzynie (cztery powiaty: chojnicki, kartuski, kościerski, człuchowski). Konferencję prowadziła Pomorski Kurator Oświaty, dr Monika Kończyk. W pierwszej kolejności powitała panów Wojciecha Książka, przewodniczącego Sekcji Oświaty Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” i Michała Gurowskiego, przewodniczącego naszej Komisji Międzyzakładowej. Z ramienia Związku w konferencji wzięli również udział Wojciech Cielka i Zdzisław Jan Brzeziński. Pani Kurator życzyła zebranym, aby przy podsumowaniu rozpoczynającego się obecnie roku szkolnego można było się pochwalić, jak dużo dobrego zrobiliśmy w ciągu 12 miesięcy. Podziękowała indywidualnie wszystkim dyrektorom, którzy z dniem 31 sierpnia br. odchodzą na emeryturę. Powitała również imiennie wszystkich nowo powołanych dyrektorów, którzy obejmują kierowanie placówkami oświatowymi od 1 września br. i którzy uczestniczyli w dzisiejszej konferencji.  Poprosiła o zabranie głosu Michała Majewskiego, burmistrza Kościerzyny, który podziękował licznie zgromadzonym dyrektorom za przybycie do serca Kaszub i podkreślił, że obecni uczniowie będą pracować na nasze emerytury. Po krótkim wystąpieniu burmistrza głos zabrała Bożena Żuk, dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku. Po niej wystąpiła Joanna Sawczyn, p.o. Dyrektora Delegatury w Kościerzynie, która podzieliła się uwagami o wynikach nadzoru pedagogicznego w minionym roku i wnioskach do pracy na nowy rok szkolny. Głos zabrał także Stefan Rymon-Lipiński, starszy wizytator kościerskiej delegatury.

 

Zapraszamy na wycieczkę

Tradycyjnie, jak co roku zapraszamy na naszą wycieczkę związkową w drugą sobotę września 2017 r. (09.09.2017). Organizatorami, podobnie jak w latach poprzednich, są Elżbieta i Zdzisław Brzezińscy, członkowie oświatowej NSZZ "Solidarność". Planowana wycieczka ma objąć zwiedzanie Słupska z przewodnikiem, Zoo w Dolinie Charlotty z krainą bajek i fokarium oraz wodne safari. Przewidziany jest także wypad do nadmorskiego kurortu w Ustce. Mamy nadzieję, że nasze plany wycieczkowe zostaną zrealizowane.

Uśmiech Prosimy o jak najszybsze zgłoszenia pod telefonem 694-165-019 Uśmiech

Informacje - lipiec 2017 r.

Drukuj

Wakacje

W lipcu prawie wszyscy korzystaliśmy z zasłużonego odpoczynku.