Statystyki odwiedzin

mod_vvisit_counterDzisiaj15
mod_vvisit_counterWczoraj24
mod_vvisit_counterTen tydzień15
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień770
mod_vvisit_counterTen miesiÄ…c755
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiÄ…c3256
mod_vvisit_counterWszystkie292250

Informacje - lipiec 2016 r.

Drukuj

Nadzwyczajne zebranie Rady Sekcji

W dniu 5 lipca 2016 roku w Gdańsku odbyło się, zwołane w trybie nadzwyczajnym, zebranie Rady Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego. Udział wzięli członkowie Rady Sekcji, Komisji Rewizyjnej, członkowie Komisji Międzyzakładowych. Gośćmi Rady byli: Marek Strociak – Pomorski Wicekurator Oświaty oraz Krzysztof Dośla – przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego. NSZZ „Solidarność”. KM Kościerzynę reprezentowali: nasz przewodniczący Michał Gurowski i wiceprzewodniczący Zdzisław Jan Brzeziński.

Uczestnicy zebrania, odnosząc się do propozycji zmian w edukacji ogłoszonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w dniu 27 czerwca 2016 r., zwracali uwagę m. in. na:

1. stanowiska Sekcji z 17 listopada 2015 r. i 12 kwietnia 2016 r., w których krytycznie odnoszono się do zmian ustroju szkolnego. Stąd pojawił się postulat, aby w razie utrzymania tych projektów zmian:

a. przesunąć ich realizację o min. rok, tj. na 2018/2019,

b. rozpocząć zmiany od I klas szkół podstawowych (a nie także od VII SP). W ten sposób uczniowie nie doświadczyliby zmiany już w trakcie nauki. Byłoby więcej czasu na lepsze przygotowanie programów, podręczników, sieci szkolnej, znalezienia zatrudnienia dla nauczycieli zagrożonych redukcją etatów.

2. brak zaplanowania środków finansowych na wprowadzenie proponowanych zmian. Dotyczy to również oczekiwania nauczycieli, pracowników administracji i obsługi szkół na podwyżki wynagrodzeń w 2017 roku;

3. napięcia, które mogą towarzyszyć tworzeniu nowej sieci szkolnej oraz związanej z tym likwidacji obiektów szkolnych:

a. zwracano uwagę na trudną sytuację samodzielnych gimnazjów. Mogą wystąpić trudności w zawieraniu porozumień gmin z gminami i z powiatami (różnica naliczania subwencji na ucznia z terenów wiejskich - dodatkowa tzw. waga - i z miast);

b. zaistnieje potrzeba zdecydowanych działań kuratoriów, którym przywrócono prawo do uzgadniania sieci szkolnej z organami prowadzącymi;

4. obawy przed zwolnieniami – nie tylko nauczycieli, ale i pracowników administracji szkolnej. Potrzeba przyjęcia precyzyjnego programu osłonowego (art. 20 KN – wydłużenie stanu nieczynnego, możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę-przywrócenie art. 88 Karty Nauczyciela, itd.);

5. potrzebę jak najszybszego ogłoszenia podstawowych dokumentów zmian programowych: podstaw programowych, ramowych planów nauczania (tzw. siatek godzin z uwzględnieniem godzin do dyspozycji dyrektora), co jest niezbędne i do opracowania podręczników, programów nauczania, ale i odpowiedniego systemu doskonalenia zawodowego nauczycieli dostosowanego do nowych zmian;

6. problem „podwójnego” rocznika, który pojawi się w szkołach ponadgimnazjalnych w roku szkolnym 2019/2020 (uczniowie po 8 klasie SP i po III gimnazjum). Czy szkoły będą na to przygotowane?

7. potrzebę szerokich działań, aby tzw. „zerówki” były przy szkołach podstawowych (powszechnych);

8. wyrażając zainteresowanie propozycją zwiększenia dodatków za wychowawstwo klas, stawiano pytania: jaki ma być mechanizm wzrostu (żeby nie obniżyć tego, co wynegocjowano w organach prowadzących), skąd dodatkowe środki na ten cel?

9. stawiano również pytania bardziej szczegółowe, np.:

a. co ze standaryzacją (liczebnością uczniów w oddziałach)?

b. dlaczego nie ma planu i środków na programy patriotyczne?

c. czego ma uczyć w klasie IV SP wychowawca z nauczania początkowego?

d. kto ma odrabiać prace domowe z uczniami (propozycja MEN, aby uczniowie przebywali w szkole do 15-16)?

e. ile będzie języków obcych (były 2 w gimnazjum)?

f. kto ma płacić odprawy dla zwalnianych nauczycieli? Czy znowu z budżetu JST?

g. po co zmieniać nazwy: „Szkoła Podstawowa, Gimnazjum” na „Szkoła Powszechna”? Szkoda pieniędzy na zmiany tablic, pieczątek, itd.

h. Kto będzie uczył wychowania fizycznego w klasach I-IV SP?

Informacje - czerwiec 2016 r.

Drukuj

Posiedzenie Komisji Międzyzakładowej w Coffee Time

W czwartek, 23 czerwca 2016 r. z inicjatywy Michała Gurowskiego odbyło się plenarne posiedzenie KM w lokalu "Coffee Time" w Kościerzynie. Na spotkanie przybył Wojciech Książek, przewodniczący Sekcji Oświaty naszego Związku. W zebraniu uczestniczyło 12 działaczy (wymieniamy w kolejności alfabetycznej): Alicja Bednarek, Mieczysław Bielawa, Zdzisław Jan Brzeziński, Wojciech Figiel, Maria Gliszczyńska-Moroz, Tomasz Grzyb, Michał Gurowski, Ewelina Hołdys, Grażyna Pałkowska, Andrzej Stoppa, Roman Wiecki i wspomniany już W. Książek.

Zdzisław Jan Brzeziński i Andrzej Stoppa w związku z przejściem na emeryturę otrzymali dyplomy, statuetkę NSZZ "Solidarność" (Zdzisław) oraz album o 35-leciu NSZZ S (Andrzej). Wojciech Książek wręczył również obydwu działaczom dyplomy – podziękowania od Sekcji Oświaty i Wychowania RG oraz miniaturowe szkatułki z pamiątkowymi kompletami odznak S.

W drugiej części spotkania wywiązała się szczera i ożywiona dyskusja o sytuacji w Związku i oświacie. Dominowały dwa tematy: planowane od przyszłego roku szkolnego wygaszanie gimnazjów oraz zero reakcji przewodniczącego Piotra Dudy na naszą marcową rezolucję dotyczącą zachowania neutralności NSZZ "Solidarność" wobec aktualnej ekipy rządzącej i partii politycznych. Nad nauczycielami gimnazjów zawisło widmo bezrobocia. Zapewnienia Anny Zalewskiej (Ministerstwo Edukacji Narodowej), że nikt nie zostanie zwolniony, można między bajki włożyć. W związku z brakiem odpowiedzi P. Dudy zebrani wyrazili głębokie ubolewanie z powodu lekceważenia 120 członków NSZZ S, bo tyle pracowników oświaty i wychowania Ziemi Kościerskiej liczy nasza KM.

 

===============================================================================================

Zapraszamy na wycieczkę w sobotę, 10 września 2016 r.

===============================================================================================

XV Walne Zebranie Delegatów Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność"

W czwartek, 9 czerwca 2016 r. odbyło się XV Walne Zebranie Delegatów Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. W XV WZD wzięło udział około 150 z 206 uprawnionych delegatów, reprezentujących ponad 36 tys. członków Związku w Regionie Gdańskim. Delegatem z ramienia naszej KM był Zdzisław Jan Brzeziński. Zebranie miało miejsce w historycznej Sali BHP na terenie Stoczni Gdańskiej, w tej samej w której przed prawie 36 laty (31 sierpnia 1980 r.) zostały podpisane Porozumienia Sierpniowe. Spotkanie podsumowało połowę związkowej kadencji 2014–2018. Gośćmi zebrania byli m.in. główny inspektor pracy Roman Giedrojć, pomorska kurator oświaty Monika Kończyk. Najważniejsze priorytety „S” w najbliższych latach to m.in. sprawa obniżenia wieku emerytalnego - powrót do wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, brakuje jednak możliwości przejścia na emeryturę po 35 lub 40 latach okresu składowego. Tej sprawy „Solidarność” nie zamierza odpuścić. Wiele postulatów z sierpnia 1980 r. wciąż nie zostało w pełni zrealizowanych. Delegaci Sekcji Oświaty na wniosek Wojciecha Książka zgłosili aktualne, ważne i precyzyjne Stanowisko w sprawie sytuacji w oświacie, które zostało przyjęte większością głosów WZD.

Zdzisław Jan Brzeziński w punkcie "Wolne wnioski' poprosił najwyższe władze Związku, aby zechciały odpowiadać na pisma niższych instancji związkowych. Przypomniał, że kościerska KM już 7 kwietnia 2016 r. wysłała w formie elektronicznej ważną Rezolucję o zachowaniu neutralności NSZZ "Solidarność" wobec aktualnej ekipy rządzącej i partii politycznych do pana Piotra Dudy z wiadomością do panów Józefa Rymszy, Wojciecha Książka, Krzysztofa Dośli, Ryszarda Proksy. W formie papierowej za potwierdzeniem złożył Rezolucję osobiście w biurach siedziby NSZZ S po raz drugi we wtorek, 12 kwietnia 2016 r. Minęły dwa miesiące, a KM w Kościerzynie nie doczekała się żadnej odpowiedzi. Czy władze znowu jak za komuny wiedzą lepiej? Czy nasze Rezolucja wylądowała w koszu? Czy to jest brak czasu dla szeregowych działaczy Związkowych na dole, lekceważenie, czy pogarda? Takie pytania postawił na WZD delegat z Kościerzyny. Na wniosek zgłoszony przez Zdz. J. Brzezińskiego odpowiedział sam K. Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu, który poinformował, że pan Piotr Duda przygotowuje odpowiedź na naszą Rezolucję.

 

 

===============================================================================================

XXVIII Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" we Wrocławiu (2 - 4 czerwca 2016 r.)

W czwartek, 2 czerwca uczestniczyliśmy w Konferencji "Standardy Pracy Nauczyciela". Delegatem rejonu kościerskiego był Zdzisław Jan Brzeziński, zastępca przewodniczącego naszej KM.

Właściwe obrady trwały przez następne 2 dni. Ważnym punktem Zebrania Delegatów było spotkanie z Anną Zalewską, Minister Edukacji Narodowej. Pani Minister przez 3 godziny kompetentnie, merytorycznie i wyczerpująco odpowiadała na wszystkie, nawet najtrudniejsze pytania delegatów.

W ostatnim dniu Walnego Zebrania Delegatów Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” zajęliśmy się zgłoszonymi projektami uchwał, stanowisk i apeli. WZD jako pierwsze przyjęło stanowisko ws. podwyżek płac. Domagamy się podwyżki wynagrodzeń w wysokości 20%. Oprócz tego przyjęliśmy m.in. stanowiska ws. przywrócenia uprawnień emerytalnych, standardów zatrudniania nauczycieli, ws. kierunków zmian w polskiej oświacie. Pani Minister oświadczyła, że nie ma podstaw prawnych, aby zmuszać nauczycieli do bezpłatnego prowadzenia dodatkowych zajęć dydaktycznych. Ewentualne przypadki zarządzeń organów wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego nakłaniające dyrektorów szkół do planowania dodatkowych godzin zajęć dydaktycznych w arkuszach organizacyjnych na rok szkolny 2016/2017 powinny być zaskarżane do wojewodów. Minister Zalewska zadeklarowała, iż w sprawie zmienionego art. 42 ust. 2. pkt. 2 Karty Nauczyciela i pojawiających się informacji o nadinterpretacji tego artykułu po likwidacji „godzin karcianych” będzie rozmawiała podczas konferencji z udziałem samorządów.

Informacje - maj 2016 r.

Drukuj

Informacja o udziale w konkursach

W dniach 19 i 20 maja 2016 r. przedstawiciel Komisji Międzyzakładowej POiW NSZZ „S” Ziemi Kościerskiej – Pan Michał Gurowski uczestniczył w pracach Komisji Konkursowych na stanowiska dyrektorów placówek oświatowych w Kościerzynie. W dniu 19 maja odbywał się konkurs na stanowiska dyrektorów Zespołu Szkół publicznych nr 2 oraz Szkoły Podstawowej nr 1, natomiast 20 maja – na stanowisko dyrektora Przedszkola nr 7. W wyniku przeprowadzonych konkursów kandydatem na dyrektora Zespołu Szkół Publicznych nr 2 została dotychczasowa dyrektorka – Pani Gabriela Kreft, natomiast kandydatem na dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 również dotychczasowy dyrektor – Pan Dariusz Kisielewski. Konkurs w celu wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora Przedszkola nr 7 nie został rozstrzygnięty. Nowo wybranym dyrektorom serdecznie gratulujemy i życzymy wytrwałości w realizacji zamierzeń oraz dobrej współpracy na rzecz kościerskiej oświaty. (Informację zredagował Michał Gurowski, przewodniczący KM NSZZ "Solidarność" POiWZK.

===============================================================================================

W środę, 25 maja 2016 r. w Starostwie Powiatowym w Kościerzynie został przeprowadzony kolejny konkurs na stanowisko dyrektora. Naszą KM reprezentował zastępca przewodniczącego Zdzisław Jan Brzeziński. Konkurs wyłonił kandydata na szefa Powiatowego Centrum Młodzieży im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garczynie. Przystąpiło 2 kandydatów, ale jeden miał poważne braki formalne w złożonych dokumentach i został odrzucony. Dziewięcioosobowa komisja wyłoniła Marka Wołoszyka, dotychczasowego dyrektora. Pracami komisji kierował jej przewodniczący - wicestarosta Henryk Ossowski. Członkinią komisji z ramienia powiatu była m.in. również Barbara Piepióra, dyrektor PCO.

===============================================================================================

JUBILEUSZ 200-LECIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ w KORNEM oraz NADANIA IMIENIA ROTMISTRZA WITOLDA PILECKIEGO (25 maja 2016 r.)

Pierwsza część uroczystości miała miejsce w kaplicy parafii Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Kościerzynie przy ul. Konwaliowej 8, gdzie proboszczem jest ks. Bogusław Kwasigroch. Uroczystości obejmowały 200 rocznicę istnienia szkoły w Kornem, poświęcenia sztandaru szkoły i nadania szkole imienia rotmistrza Witolda Pileckiego. Przypomnijmy, że Rotmistrza Pileckiego (1901 - 1948) brytyjski historyk Michael Foot uznał za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi antyniemieckiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. W 1940 r. dobrowolnie trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie opracował sprawozdanie o ludobójstwie w Auschwitz, które przekazał na Zachód. Zbiegł z obozu w 1943 r. W 1947 r. został aresztowany w Warszawie. W areszcie był torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, m.in. przez jednego z najokrutniejszych śledczych Eugeniusza Chimczaka. Ubecy pod względem zadawanych męczarni prześcignęli niemieckich gestapowców. Były więzień obozu w Auschwitz po torturach w ubeckiej katowni powiedział żonie o swoich oprawcach: „Oświęcim przy nich to była igraszka”. 15 marca 1948 rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano dnia 25 maja w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy. Wykonawcą wyroku był Piotr Śmietański zwany „Katem z Mokotowa”.

Nabożeństwo w Kościerzynie odprawiał ks. biskup ordynariusz Ryszard Kasyna i ks. Marian Szczepiński. Zapamiętaliśmy m.in. wypowiedź: bpa ordynariusza: „Zmieniajcie świat Waszą dobrocią i życzliwością.” Od 16.30 do 19.00 trwały uroczystości oficjalne na posesji szkolnej w Kornem. Biskup poświęcił również tablicę patrona szkoły. Wśród licznych gości byli zaproszeni przedstawiciele naszej KM: Michał Gurowski i Zdzisław Jan Brzeziński. Przybyli reprezentanci władz państwowych i samorządowych, w tym senator oraz kilku posłów. Najważniejszym uczestnikiem uroczystości był Andrzej Pilecki (85 lat), syn rotmistrza. Z. Brzeziński wręczył dyrektor Beacie Murglin egzemplarze „Życia Kaszub” dla szkolnej biblioteki, mówiąc, że to co zapisane - pozostanie i podkreślił obecność na uroczystości syna rotmistrza. Te egzemplarze zawierają artykuły o szkole w Kornem i o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Po części oficjalnej był poczęstunek. Stoły uginały się od wszelakiego jadła i napitków. Wszyscy goście otrzymali pamiątkowe upominki. Na uznanie zasługuje perfekcyjna organizacja niezapomnianej uroczystości. Pani Dyrektor, bardzo dziękujemy za niezwykłe przeżycia we wspaniałej szkole w Kornem i życzymy dalszego rozwoju placówki!

 

===============================================================================================

Grzegorz Urowski i Powiatowy Zespół Szkół nr 3 w Kościerzynie

We wtorek, 24 maja 2016 r. siedzibę KM odwiedził Grzegorz Urowski, dyrektor (od 2012 r.) Powiatowego Zespołu Szkół Nr 3 w Kościerzynie przy ul. Kartuskiej 48, wcześniej przewodniczący naszej KM. Przy szkole działa Koło NSZZ „Solidarność”, liczące 5 czynnych nauczycieli z dyrektorem na czele. Przewodniczącym Koła jest Wojciech Cielka. Do Koła należy również Kazimierz Stoltmann, wieloletni zasłużony działacz NSZZ „S”, który w poprzednich latach przez 4 kadencje sprawował funkcję przewodniczącego naszej KM i wchodził w skład ścisłego prezydium Rady Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego.

G. Urowski opowiedział o szkole, w której pracuje od 30 lat. W skład Powiatowego Zespołu Szkół Nr 3 wchodzą: trzyletnia Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 3 i czteroletnie Technikum Nr 3. W placówce funkcjonują: świetlica, biblioteka i Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej (młodzież ma do dyspozycji cztery stanowiska komputerowe ze stałym dostępem do Internetu) oraz warsztaty szkolne. Mini stadion lekkoatletyczny szkoły zapewnia znakomite warunki do zajęć sportowo- rekreacyjnych nie tylko dla uczniów szkoły, ale również dla mieszkańców Kościerzyny i okolic. ZSZ liczy ponad 300, a Technikum około 100 uczniów. Uczniowie ZSZ mają zajęcia praktyczne w warsztatach szkolnych na miejscu lub poza szkołą u pracodawców prywatnych. Poza zajęciami praktycznymi w szkole, uczniowie Technikum odbywają praktyki zawodowe przez 4 tygodnie w całym cyklu kształcenia. ZSZ kształci w klasach sprofilowanych następującymi zawodami: stolarz, fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych i sprzedawca. W klasach wielozawodowych można zdobyć kwalifikacje w wielu zawodach, np. elektryk, elektromechanik pojazdów samochodowych, murarz- tynkarz, ceramik, piekarz, cukiernik, ślusarz, operator obrabiarek skrawających, monter-elektronik. Natomiast Technikum przygotowuje w specjalności technik technologii drewna, technik geodeta, technik usług fryzjerskich i technik ochrony środowiska.

Szkoła współpracuje ze 130 zakładami pracy, w których większość uczniów realizuje praktyczną naukę zawodu. Na podkreślenie zasługuje wysoki współczynnik zdawalności egzaminu zawodowego (egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie), który w niektórych zawodach wynosi 100%. Dyrektor uważa, że PZS Nr 3, popularnie zwany „ Drzewną” jest bardzo dobrą szkołą. Osiąga znaczące sukcesy na wielu polach, np. w tym roku uczniowie zdobyli aż 11 medali w konkurencjach lekkoatletycznych zarówno na szczeblu powiatowym jak i wojewódzkim: I miejsca w rzucie oszczepem uzyskali Kamila Urbaniak i Kamil Cichosz, II miejsce fryzjerek w Otwartym Konkursie Międzyszkolnym Open Hair Cup 2015. Absolwenci szkoły znajdują zatrudnienie w uzyskanych zawodach w Polsce i za granicą, Dyrektor i nauczyciele zapraszają absolwentów gimnazjów powiatu kościerskiego i ościennych do kontynuowania edukacji w Powiatowym Zespole Szkół nr 3 w Kościerzynie. (Notatkę na podstawie wypowiedzi Dyrektora zredagował Zdzisław Jan Brzeziński)

===============================================================================================

Dzień Flagi

Jest obchodzony w Polsce 2 maja od 2004 r. "Magazyn Solidarność" od kilku lat ogłasza konkurs związany z Dniem Flagi. W tym roku pierwsze miejsce w konkursie uzyskało zdjęcie wykonane przez Zdzisława Jana Brzezińskiego (zastępcę przewodniczącego naszej KM). Zostało ono zamieszczone w majowym wydaniu "Magazynu".

 

Nagrodę za najlepsze zdjęcie w postaci książki "PREZYDENT. Lech Kaczyński 2005 - 2010)" z dedykacją współautora Adama Chmieleckiego wręczyła Zdz. J. Brzezińskiemu osobiście Małgorzata Kuźma, redaktor naczelna "Magazynu Solidarność".

Krystyna Chojnowska (z lewej), sekretarz biura Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego zawsze kompetentnie i profesjonalnie doradzi, objaśni i podpowie optymalne rozwiązanie każdego problemu. Alina Hawarra (na zdjęciu z prawej), zajmująca się m.in. marketingiem i kolportażem dwutygodnika "Przegląd Oświatowy". Z wielką wyrozumiałością, życzliwością i subtelnością przypomina osobom zalegającym z płatnościami za prenumeratę o potrzebie ich uregulowania.

===============================================================================================

Uroczystości Święta 3 Maja w Kościerzynie

We wtorek, 3 maja uczestniczyliśmy w uroczystych obchodach Święta 3 Maja w Kościerzynie. Jak co roku, Michał Gurowski, przewodniczący naszej KM i Józef Rymsza, kierownik Oddziału Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” w Kościerzynie złożyli wiązankę kwiatów przy pomniku J. Wybickiego. W poczcie sztandarowym NSZZ Solidarność wzięli udział Krystyna Freda, Elżbieta Brzezińska i Zdzisław Jan Brzeziński – cała trójka należy do naszego Związku od 1980 r. i od początku do nadal opłaca składki członkowskie. Przy okazji apelujemy do naszych członków, aby z większą radością i entuzjazmem zechcieli brać udział w zaszczytnej i honorowej obecności w poczcie sztandarowym. To wielkie wyróżnienie. Niektórzy zapominają, że sztandary i flagi NSZZ Solidarność były zakazane w stanie wojennym, a za ich demonstrowanie groziły dotkliwe represje. W tym roku młode osoby z naszej KM, które przedtem dobrowolnie zgłosiły się do pocztu sztandarowego na lata 2016-2017-2018 zrezygnowały z udziału w uroczystościach. Dlatego  dziękujemy trzem wcześniej urodzonym  osobom, które w ostatniej chwili odwołały swoje wcześniej zaplanowane wyjazdy weekendowe do najbliższych i wybrały obecność przy sztandarze Solidarności.  Szczególne wyrazy wdzięczności i szacunku składamy Krystynie Fredzie.

Pomnik Józefa Wybickiego w Kościerzynie, przy którym odbywają się uroczystości patriotyczne.

W poczcie sztandarowym w uroczystościach trzeciomajowych uczestniczyli: Krystyna Freda (niewidoczna na tym zdjęciu), Elżbieta Brzezińska i Zdzisław Jan Brzeziński

Jan Antczak z małżonką każdego roku indywidualnie składa bukiety kwiatów przy pomniku. J. Antczak (rocznik 1937) jest legendą Solidarności naszego powiatu i województwa

Od pomnika przemaszerowaliśmy na Plac Jana Pawła II, gdzie miało miejsce nabożeństwo z udziałem zebranych wiernych i władz. Ks. Antoni Bączkowski wygłosił niezwykłe, wyjątkowe kazanie. Duch braterskiej zgody, pojednania, odwołań do jedności, cytat ks. kardynała Nycza, nie podziały, nie stosy, ale budowanie na tym, co łączy. - to tylko niektóre wątki wspaniałej homilii. Byliśmy pod głębokim wrażeniem. Ogarnęła nas radość, że mamy takich kapłanów, wielkich kapłanów, którzy potrafią głosić neutralne, pełne troski i miłości słowo Boże bez żadnego zaangażowania politycznego. Podkreślam to ważne wystąpienie Księdza, ponieważ po nabożeństwie na spotkaniu w Strzelnicy więcej osób wyrażało się z uznaniem i wdzięcznością o kazaniu na Placu Jana Pawła II. Takie słowa zapadają w pamięć. Cieszymy się, że duch wielkiego Papieża Franciszka ma swoich naśladowców w naszym Kościele. On dla nas również jest drogowskazem. Natchnione, charyzmatyczne kazanie na długo pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci.

Informacje - kwiecień 2016 r.

Drukuj

Trudna, ale pożyteczna rozmowa z Senatorem o problemach oświaty

W piątek, 22 kwietnia 2016 r. miało miejsce spotkanie senatora Waldemara Bonkowskiego z przedstawicielem naszej KM, Zdzisławem Janem Brzeziński. Do godzinnej rozmowy, mimo napiętego harmonogramu parlamentarzysty, doszło w biurze senatorsko-poselskim przy ul. Gdańskiej 1 w Kościerzynie. To była owocna, chociaż szorstka i do bólu szczera rozmowa o najważniejszych problemach środowiska oświatowego. Pan Senator, zdecydowany zwolennik dialogu ze wszystkimi opcjami politycznymi, również ze związkami zawodowymi, z dużym zrozumieniem odniósł się do naszych postulatów, sformułowanych na Walnym Zebraniu Delegatów w dniu 12 kwietnia br. w Gdańsku.

Zapewnił o swoim dalszym życzliwym wspieraniu środowiska nauczycielskiego, które odgrywa jego zdaniem niezwykle istotną rolę w kształtowaniu lepszej przyszłości naszej Ojczyzny. Przypomnijmy, że Walne Zebranie Delegatów Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego sprzeciwia się mało precyzyjnym zapisom prawnym dotyczącym art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy Karta nauczyciela – tzw. godzin karcianych. Likwidacja godzin karcianych od lat jest naszym postulatem. Domagamy się również niezwłocznej podwyżki wynagrodzeń nauczycieli, które od 2012 roku nie uległy zmianie. Jesteśmy za poprawą systemu szkolnego, nie zaś radykalnymi zmianami. Zwracamy uwagę na koszty ewentualnych zmian, a polska oświata jest znacząco niedofinansowana oraz na zagrożenie zwolnieniami nauczycieli. Stoimy na stanowisku utrzymania gimnazjów. Te najważniejsze postulaty Pan Senator przyjął z należytą powagą. W sprawie tzw. godzin karcianych uważa jednak, że sprawa jest załatwiona pozytywnie przyjętą niedawno nowelą ustawy. Co do podwyżki dla nauczycieli to w obecnej sytuacji realizacji programu 500+ musi być przesunięta w czasie, bo w budżecie brak środków. Zresztą w przyszłym roku rząd przewiduje dodatkowe pieniądze dla najbiedniejszych emerytów. Jeśli chodzi o los gimnazjów, to został on przesądzony jeszcze przed wygranymi wyborami Prawa i Sprawiedliwości. PiS obiecał ich likwidację w swoim programie wyborczym i słowa dotrzyma. Wygaszanie gimnazjów najprawdopodobniej nastąpi od przyszłego roku szkolnego. Przedstawiciel Związku poruszył też problem nadal obowiązującego podatku Belki krzywdzący miliony Polaków. Pod tym względem Pan Senator wykazał pełną zgodność, ale podkreślił, że na spełnienie wszystkich planów rząd potrzebuje pełnych 4 lat. Pierwszy senator Kaszub i Ziemi Kościerskiej nie uważa się za kontrowersyjnego polityka, chociaż przyznaje, że jest za przeprowadzeniem radykalnych zmian w Polsce na lepsze.

......................................................................................................................................................................................................................

W sobotę, 2 kwietnia 2016 r. przy ul. Gdańskiej 1 w Kościerzynie zostało otwarte biuro parlamentarne senatora Waldemara Bonkowskiego i 6 posłów Prawa i Sprawiedliwości. Dotychczasowe biuro poselskie przy ul. Świętojańskiej przestało funkcjonować. Pomieszczenie poświęcił ks. Piotr Stoltmann z parafii Świętej Trójcy. Duchowny zaznaczał, że władza to przede wszystkim służba. W takim tonie wypowiadał się też senator Bonkowski. Waldemar Bonkowski: "Każdy może przyjść, każdy Polak, każdy obywatel, jeśli ma jakąś sprawę. Jeśli będę w miarę możliwości mógł pomóc, to będę pomagał. Zapraszam wszystkich, którzy mają jakieś problemy. Jestem otwarty". Nowo otwarte biuro senatorsko-poselskie to siedziba kilkorga parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. Poza Waldemarem Bonkowskim, można tu również szukać kontaktu z posłami: Dorotą Arciszewską-Mielewczyk, Jolantą Szczypińską, Marcinem Horałą, Januszem Śniadkiem oraz Aleksandrem Mrówczyńskim. Pojawiać się w Kościerzynie będzie również Jan Klawiter z Prawicy RP. Cieszymy się, że Pan Senator zadeklarował służbę oraz pomoc każdemu Polakowi i obywatelowi. Przypomnijmy, że ta służba jest wynagradzana z naszych podatków. Parlamentarzysta (poseł, senator) otrzymuje uposażenie w wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat. W 2012 r. uposażenie to wynosiło 9892,30 zł. Oprócz uposażenia, posłowie i senatorowie otrzymują również dodatek w wysokości 11 150 zł miesięcznie na prowadzenie biura poselskiego. Prowadzenie przez deputowanego działalności o charakterze kierowniczym w ramach komisji sejmowej skutkuje podwyższeniem pensji zasadniczej. Wszyscy posłowie i senatorowie otrzymują dietę, której wysokość stanowi 25% uposażenia. Jest to kwota wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych w granicach określonych w odrębnych przepisach dla diet otrzymywanych z tytułu pełnienia obowiązków obywatelskich. Dieta parlamentarna wynosi 2473,08 zł miesięcznie na rękę. Przepisy prawa gwarantują parlamentarzystom dodatkowe uprawnienia, takie jak: • prawo do bezpłatnego przejazdu środkami publicznego transportu zbiorowego oraz przelotów w krajowym przewozie lotniczym, a także do bezpłatnych przejazdów środkami publicznej komunikacji miejskiej, na terenie kraju, • ryczałtu na prowadzenie biur poselskich, • pokrycia wydatków na paliwo w ramach ryczałtu przysługującego posłom na prowadzenie biura poselskiego, • bezpłatne zakwaterowanie w Domu Poselskim. Posłom niepełnosprawnym dodatkowo przysługuje jeszcze dodatek w wysokości 25%. Senatorowie ponadto raz w roku otrzymują środki na pokrycie kosztów opinii i ekspertyz w wysokości 1500 zł. A także jednorazowo w kadencji dostają środki na remont lokalu biura i wyposażenie biura w meble oraz inne przedmioty w wysokości 10 000 zł dla senatorów nowo wybranych lub 6500 zł dla senatorów wybranych do parlamentu ponownie. [Podstawa prawna: art. 25 i 26 ustawy z 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (DzU z 2011 r. nr 7, poz. 29)]

===============================================================================================

Nowe Koło w Kościerzynie

We wtorek po południu, 12 kwietnia 2016 r., z inicjatywy Michała Gurowskiego (przewodniczącego KM) odbyło się zebranie założycielskie Komisji Koła przy Szkole Podstawowej Nr 2. Spotkanie miało miejsce w naszym biurze przy ul. Traugutta 7. W posiedzeniu uczestniczył również Zdzisław Jan Brzeziński (zastępca przewodniczącego KM). W skład nowo powstałego Koła wchodzą 4 panie: Barbara Burandt, Maria Gliszczyńska-Moroz, Dagmara Korzeniowska i Helena Narloch. Przewodniczącą Koła została wybrana pani Maria, a sekretarzem pani Barbara. Dziękujemy naszym związkowym Koleżankom za podjęcie skutecznego trudu utworzenia Koła i życzymy owocnej działalności na rzecz swoich członkiń i potencjalnych członków.

===============================================================================================

Walne Zebranie Delegatów

Odbyło się we wtorek, 12 kwietnia 2016 r. w sali Akwen w Gdańsku. Kościerzynę reprezentowali Michał Gurowski (przewodniczący KM), Mieczysław Bielawa i Zdzisław Jan Brzeziński. Zdz. J. Brzeziński jako przewodniczący Komisji Rewizyjnej wystąpił z dwustronicowym sprawozdaniem. Komisja Rewizyjna po dokonaniu analizy dwóch lat działalności Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego wniosła o udzielenie jej absolutorium za okres sprawozdawczy.

Członkowie „Solidarności” zrzeszeni w organizacjach związkowych w Sekcji Oświaty i Wychowania Regionu Gdańskiego stanowią aż 10 procent wszystkich członków naszego Regionu. Na zjazd z całego województwa pomorskiego zjawiło się 88 delegatów. Ci, którzy ogłosili zgon naszego Związku nie mają racji. NSZZ „Solidarność” wciąż żyje, a nawet rośnie. W samej Sekcji Oświaty w 2015 r. przybyło ponad 100 osób w stosunku do roku 2014. Przykładowo, w Szkole Podstawowej Nr 81 w Gdańsku Ewa Kuczyńska, przewodnicząca Koła, w ostatnich kilku latach zachęciła do wstąpienia w szeregi NSZZ „S” aż 77 osób. W Zespole Szkół Publicznych Nr 1 w Kościerzynie Mieczysław Bielawa przyciągnął do naszego Związku aż 27 pracowników administracji i obsługi. Łącznie do NSZZ „Solidarność” w naszym województwie należy aktualnie 4798 członkiń i członków (panie mają znaczną przewagę liczebną). Tej licznej grupy żadne władze ani pracodawca nie powinien lekceważyć.

Delegaci przyjęli cztery ważne stanowiska: – w sprawie wynagrodzeń nauczycieli, które nie uległy zmianie od 2012 r., domagając się ich niezwłocznej podwyżki, – dotyczące faktycznej likwidacji „godzin karcianych”, ponieważ nowe zapisy ustawy Karta nauczyciela proponowane przez rząd nie rozwiązują problemu, a jedynie zwalniają nauczycieli z ich liczbowego rozliczania, – w sprawie proponowanych zmian w ustawie o związkach zawodowych, postulując powiadamianie pracodawcy raz na pół roku o liczbie członków, a nie jak mówią przepisy raz na trzy miesiące, oraz – dotyczące ustroju szkolnego, stwierdzając, że „Solidarność” jest „za poprawą systemu, nie zaś radykalnymi zmianami".

Rezolucja

Drukuj

REZOLUCJA w sprawie zachowania neutralności NSZZ "Solidarność"

We wtorek 15 marca 2016 r. Komisja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie na swoim plenarnym posiedzeniu z udziałem 12 przewodniczących Kół i Prezydium podjęła jednogłośnie uchwałę o przyjęciu Rezolucji w sprawie neutralności naszego Związku wobec aktualnej ekipy rządzącej i partii politycznych. Tekst projektu Rezolucji opracował Zdzisław Jan Brzeziński (zastępca przewodniczącego KM). Zdz. J. Brzeziński rozesłał też skany Rezolucji do wszystkich adresatów i osobiście doręczył Rezolucję w formie papierowej do sekretariatów liderów związkowych za potwierdzeniem we wtorek, 12 kwietnia 2016 r.

Informacje - marzec 2016 r.

Drukuj

Posiedzenie Prezydium KM

W piątek, 11 marca 2016 r. po południu z inicjatywy Michała Gurowskiego (przewodniczącego KM) odbyło się posiedzenie Prezydium KM. W spotkaniu uczestniczyli również Mieczysław Bielawa, Zdzisław Jan Brzeziński i Wojciech Figiel. Rozpatrywaliśmy głównie 2 punkty porządku obrad: cofnięcie potrącania przez 1 miesiąc składek członkowskich i projekt Rezolucji o neutralności NSZZ "Solidarność" wobec aktualnej ekipy rządzącej oraz partii politycznych. Projekt (opracowany przez Zdz. J. Brzezińskiego) został przyjęty bez zastrzeżeń.

===============================================================================================

Dzień Kaszubskiej Trójki w Kościerzynie

Na zaproszenie Pani Dyrektor uczestniczyliśmy w Dniu Kaszubskiej Trójki z okazji Dnia Patrona szkoły Franciszka Sędzickiego, który miał miejsce w piątek, 11 marca 2016 r. od godz. 11.00 w Zespole Szkół Publicznych nr 3 przy ul. Mestwina II 3 w Kościerzynie. Naszą KM reprezentował Zdzisław Jan Brzeziński (wiceprzewodniczący). Po wejściu do wnętrza gościnnego budynku przybywającym na uroczystość wręczano eleganckie torebki z pięknym jajkiem wielkanocnym udekorowanym oryginalnym elementem kaszubskim oraz broszurki z materiałami o Patronie Szkoły, jej ofercie i działaniach. Spotkanie prowadziła Beata Jankowska, nauczycielka j. kaszubskiego i zasłużona działaczka społeczna, sprawująca już dwie kadencje funkcję prezes kościerskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Dyr. mgr inż. Lidia Walewska prosiła wszystkich gości do mikrofonu (mnie również), każdy został obdarowany pięknym pamiątkowym upominkiem w postaci obrazu. Podziwiałem pomysłowy pokaz mody, występy folklorystyczne i popisy recytatorskie uczniów – tak kościerska „trójka” uczciła święto patrona szkoły. Jest nim Franciszek Sędzicki, poeta, pisarz i dziennikarz kaszubski. Co roku z okazji urodzin patrona uczniowie przygotowują Dzień Kaszubski. Tym razem oprócz stoisk i występów, zorganizowano konkurs na klasę najlepiej przebraną po kaszubsku. – W szkole od lat działa też zespół folklorystyczny „Młoda Kościerzyna”, a część uczniów uczęszcza na lekcje języka kaszubskiego – mówiła dyrektor szkoły Lidia Walewska. W uroczystości udział wzięły władze miasta z burmistrzem Michałem Majewskim, uczniowie oraz ich rodzice. Po programie artystycznym był wyśmienity poczęstunek. Tam poznałem i rozmawiałem z absolwentem pierwszego rocznika szkoły Józefem Młynarczykiem (ur. 1947), byłym Prezesem Związku Polaków w Niemczech (1997 – 22.02.2004). Od wielu lat mieszka w Hamburgu. Opowiadał o swoim pielgrzymowaniu do Wrocławia (6 marca br.) przy okazji marcowych rocznic spod Znaku Rodła. Przypomniał 77 lat Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Organizatorom niezapomnianego spotkania należą się wyrazy wdzięczności i szacunku za trud włożony w przygotowanie i wspaniałą prezentację. Pani Dyrektor, dziękujemy serdecznie za niezwykłą ucztę dla ducha i ciała!

Na zdjęciu (stoi po lewej): Józef Młynarczyk, wybitny działacz społeczny o historycznych zasługach dla polskości w Niemczech.

===============================================================================================

 

Koniec Legendy Solidarności ? Kolejne zwycięstwo esbecji?

Na fotografii po prawej: Rotmistrz Witold Pilecki (1901-1948)

Lech Wałęsa w Stoczni Gdańskiej, sierpień 1980 r.

To nie koniec Legendy

Ostatnio nieżyjący Czesław Kiszczak (1925-2015) rozpętał zza grobu nagonkę przeciw Lechowi Wałęsie. Nie wiem, czy oczernianie laureata Pokojowej Nagrody Nobla jest na rękę aktualnej ekipie rządzącej. Nie wiem również, czy Instytut Pamięci Narodowej działa na czyjeś zamówienie. Igrzyska jednak nabrały rozpędu. W czwartek, 25 lutego 2016 r. TVP 1 wyemitowała zlepki spreparowanego przez SB-ckich kamerzystów filmu z rozmów Okrągłego Stołu w Magdalence w 1989 r. Z wielodniowych, żmudnych prowadzonych wówczas rozmów i negocjacji wyselekcjonowano i zaserwowano nam wznoszenie toastów i tzw. fraternizację opozycji z ówczesną władzą. Żal mi naszej wspaniałej młodzieży. Oni nie znają bohaterów, którzy przed rozmowami Okrągłego Stołu byli prześladowani w więzieniach za swoją walkę o prawa człowieka. Młodzi widzowie zapamiętają picie alkoholu i rzekomą zdradę wolnościowych ideałów. Nasuwa się pytanie, dlaczego ani jedno słowo krytyki nie padło pod adresem przedstawicieli aparatu represji. UB (Urząd Bezpieczeństwa), przemianowany potem w SB (Służba Bezpieczeństwa) od 1944 r. przez pełne 45 lat bezkarnie aż do 1989 r., wbrew woli narodu polskiego gorliwie realizował w PRL interesy imperium radzieckiego. W pierwszych powojennych latach pod kierunkiem sowieckiego NKWD i GRU (potem KGB) ścigali polskich patriotów, wsadzali do więzień, zsyłali ich do syberyjskich łagrów. To oni prześladowali, torturowali i zabijali polskich patriotów od młodzieży poczynając na weteranach kończąc. Wśród niewinnych tysięcy zamęczonych ofiar komunistycznego reżimu są m.in. osiemnastoletnia Danuta Siedzikówna ps. „Inka” (1946) i Witold Pilecki (1948). Rotmistrza Pileckiego brytyjski historyk Michael Foot uznał za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi antyniemieckiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. Ubecy pod względem zadawanych męczarni prześcignęli niemieckich gestapowców. Były więzień obozu w Auschwitz po torturach w ubeckiej katowni powiedział żonie o swoich oprawcach: „Oświęcim przy nich to była igraszka”. Na Pomorzu walczył o wyzwolenie spod radzieckiej okupacji major Zygmunt Edward Szendzielarz ps. „Łupaszka” (zamordowany przez UB w 1951 r.) Innym przykładem jest bohaterski generał August Fieldorf „Nil”. Generała zamordowano po sfingowanym, krzywoprzysiężnym procesie w 1953 r. w więzieniu Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej. Polscy ubecy pod kierunkiem oprawców sowieckich wymordowali w PRL-owskich kazamatach prawie wszystkich żołnierzy niezłomnych, zwanych „wyklętymi”. Po śmierci Stalina w 1953 r. polityka represyjna pozostała prawie taka sama. Natomiast po październiku 1956 r. roku państwo masowego terroru zostało zastąpione państwem rozległej kontroli i prewencji oraz selektywnych represji. Esbecja kontrolowała i przenikała do wszystkich struktur życia społecznego. Służba Bezpieczeństwa brała udział w zwalczaniu opozycji, w represjach wobec uczestników demonstracji i strajków. Odegrała główną rolę obok Milicji Obywatelskiej, ZOMO, ORMO oraz wojska w tłumieniu demonstracji w czasie wydarzeń marca 1968 r., grudnia 1970 r. na Wybrzeżu, oraz w Radomiu i Ursusie w czasie wypadków czerwcowych 1976 r. SB poświęciła bardzo dużo środków operacyjnych na inwigilowanie duchowieństwa, niezależnych środowisk intelektualnych, oraz mniejszości narodowych w kraju. Funkcjonariusze SB działali z naruszeniem prawa PRL, łamali prawa człowieka oraz stosowali tortury. Podczas stanu wojennego za pomocą aparatu represji m.in. Służby Bezpieczeństwa internowanych zostało ok. 10 tys. osób. Wbrew pozorom, Czesław Kiszczak, naczelny SB-ek PRL-u był wiernym kontynuatorem oraz starannym realizatorem zbrodniczych, przestępczych i represyjnych metod swoich poprzedników. Jego podwładni pod jego kierunkiem i za jego aprobatą ścigali i dosłownie likwidowali opozycjonistów do końca PRL-u. Powołana przez sejm kontraktowy w 1989 r. Sejmowa Komisja Nadzwyczajna do Zbadania Działalności MSW ustaliła związek funkcjonariuszy MSW z 88 wypadkami śmierci działaczy opozycji w stanie wojennym, ale liczba ofiar esbecji w latach osiemdziesiątych przekracza ponad stu działaczy opozycji i przedstawicieli duchowieństwa. Jednym z nich był ks. Jerzy Popiełuszko (1984). Esbeccy kaci i oprawcy za długi okres 45 lat (1944-1989) niszczenia wolnościowych dążeń Polaków całkowicie uniknęli kary. Oglądając TVP i słuchając „historyków” z IPN można odnieść wrażenie, że odzyskanie przez Polskę pełnej suwerenności po 1989 r. nie jest zasługą pokoleń niezłomnych patriotów, ale ostatniej komunistycznej ekipy generała Kiszczaka. Funkcjonariusze UB i SB byli szkoleni i tresowani w manipulowaniu ludźmi, łamaniu charakterów, szantażowaniu, wymuszaniu zeznań, stosowaniu gróźb, zastraszeń, tortur. Przygotowywano ich do fałszowania dokumentów. Wielu esbeckich oficerów osiągnęło na tym polu najwyższe mistrzostwo. Takie dokumenty próbowano spreparować nawet w celu skompromitowania najwyższych władz kościelnych, m.in. kardynałów Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyły. Jako naoczny świadek wydarzeń grudniowych w 1970 r. w Gdańsku pamiętam gaz łzawiący zrzucany z krążących nad miastem helikopterów, strzały ze śmigłowców, zwarte oddziały MO maszerujące na demonstrantów, czołgi na ulicach. Przez 3 dni oglądałem płonący budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku, nigdy nie zapomnę szoku po masakrze. O zabitych chowanych nocą w plastikowych workach bez udziału krewnych dowiedziałem się później. Wtedy oprócz wojska i MO, w tragicznych wydarzeniach miała swój wielki negatywny udział Służba Bezpieczeństwa. Wszechogarniająca atmosfera strachu mogła złamać niejednego. Może nawet Lech Wałęsa uległ tamtej przemocy wszechwładnego aparatu i nie jest bez skazy. Pod przymusem mógł kontaktować się z terrorystami z SB, chociaż już w czerwcu 1976 r. zerwał z esbeckimi szantażystami wszelką współpracę. W 1980 r. stanął na czele ruchu społecznego, potem został charyzmatycznym przywódcą NSZZ „Solidarność”. To dzięki jego odwadze Polska była pierwszym krajem, który wyszedł z bloku państw socjalistycznych i Układu Warszawskiego. To dzięki bohaterom takim jak Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki i inni na naszych oczach dokonał się drugi cud nad Wisłą: nasz kraj odzyskał pełną suwerenność, w Europie rozpoczęła się bezkrwawa rewolucja, wiosna ludów i upadek komunizmu. Jednak jeśli noblista kogoś skrzywdził, to powinien nie tylko przeprosić, ale naprawić zło i zadośćuczynić ofiarom. Ośmielę się apelować o zachowanie właściwych proporcji w jego ocenie, a także osądzenie ostatnich kilku tysięcy żyjących jeszcze SB-ków, odebranie im wysokich emerytur oraz postawienie przed sądem, skazanie prawomocnymi wyrokami i pozbawienie wolności. Mam nadzieję, że aktualna ekipa rządząca Prawa i Sprawiedliwości (wywodząca się z wielkiego ruchu NSZZ Solidarność) naprawi wieloletnie zaniedbania swoich poprzedników. Szczególnie liczę na zaangażowanie w tym względzie pana Waldemara Bonkowskiego, pierwszego senatora Ziemi Kościerskiej i Kaszub. SB-cy byli szkodliwymi pasożytami, sowicie wynagradzanymi z pieniędzy podatników za prześladowanie oraz mordowanie obrońców demokracji i patriotów. Takich jak Ryszard Kukliński, czy Adam Hodysz (w szeregach Wojska Polskiego i SB) było niewielu.

Na fotografii: Zdzisław Jan Brzeziński

(Artykuł przygotował Zdzisław Jan Brzeziński, szeregowy działacz NSZZ „Solidarność” od 1980 r. do nadal)

===============================================================================================

Spotkanie z Panią Poseł Małgorzatą Zwiercan

Pani Poseł Małgorzata Zwiercan troszczy się o ludzi w sposób konkretny i realny. Podczas spotkania (4 lutego 2016 r.) w Kościerzynie przedstawiciel KM - Zdzisław Jan Brzeziński zadał kilka pytań, a ona zadeklarowała, że odpowie pisemnie i słowa dotrzymała, udzielając kompetentnej, merytorycznej i wyczerpującej odpowiedzi na wszystkie kwestie. Odpowiedź (listem poleconym) nadeszła w środę, 2 marca 2016 r. Szanowna Pani Poseł, bardzo dziękujemy!

Informacje - luty 2016 r.

Drukuj

Szanowni Państwo Uśmiech

czekamy na Wasze informacje o tym, co wydarzyło się w Kołach NSZZ "Solidarność" w Państwa placówkach. Z radością i entuzjazmem będziemy zamieszczać na naszej stronie internetowej wszelkie komunikaty oraz przekazy od Państwa. Dzięki Waszej aktywniejszej pomocy nasza strona może być jeszcze lepsza i ciekawsza. Zapraszamy do współpracy.

===============================================================================================

Szkolenie o znowelizowanym Kodeksie Pracy

W poniedziałek, 22 lutego 2016 r. uczestniczyliśmy w szkoleniu na temat znowelizowanego Kodeksu Pracy. W szkoleniu, które miało miejsce w naszym biurze przy ul. Traugutta 7 wzięło udział ponad 10 osób, m.in. Józef Rymsza, kierownik Oddziału NSZZ "S" w Kościerzynie, Michał Gurowski, nasz przewodniczący, Zdzisław Jan Brzeziński, zastępca przewodniczącego; dyrektorzy szkół Gminy Kościerzyna: Alicja Ulatowska (Szkoła Podstawowa w Kaliskach) i Sławomir Grzyb (Zespół Szkół w Wąglikowicach); Andrzej Pufelski (przewodniczący Międzyzakładowej Komisji NSZZ Solidarność w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie), Anna Zagórska (przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" przy ZPS "Lubiana" w Łubianie) oraz inni przedstawiciele zakładów Miasta, Gminy i Powiatu. Nowelizacja weszła w życie właśnie od 22 lutego 2016 r. Najważniejsze zmiany w Kodeksie Pracy w 2016 r. dotyczą umów o pracę na czas określony. Przy okazji przypominam, że od stycznia 2016 r. pensja minimalna w Polsce wynosi 1850 złotych brutto. Wzrost wynagrodzenia minimalnego oznacza, wyższy dodatek za pracę w nocy, czy odprawę dla zwalnianych grupowo. Niektóre zmiany w Kodeksie prowadzą ku lepszemu. Jednym z przykładów nowelizacji w Kodeksie Pracy jest możliwość wykorzystania 2 dni na 1 dziecko do 14 lat opcjonalnie w wymiarze 16 godzin. Nauczycielka może dzięki temu składać podanie aż do 16 razy, gdyby chciała wykorzystać każdą godzinę w innym dniu, np. na pójście z wizytą do lekarza, lub kilkakrotnie, albo w zależności od potrzeb tylko dwa razy, jak do tej pory.

 

===============================================================================================

Osobowość Roku 2015

W piątek, 12 lutego 2016 r. w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku zostały wręczone statuetki laureatom Plebiscytu Osobowość Roku 2015 "Dziennika Bałtyckiego". W gronie zwycięzców znalazła się Elżbieta Brzezińska, członkini NSZZ "Solidarność" od 1980 r. Od ponad 10 lat zajmuje się działalnością na rzecz seniorów. Jest emerytowaną nauczycielką i od zawsze działała na rzecz mieszkańców Wielkiego Klińcza, jako członek Rady Sołeckiej, Rady Duszpasterskiej, przewodnicząca Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych (w latach 2012-2015). Od ponad 10 lat pełni funkcję przewodniczącej Koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, liczącego 100 osób. Do Koła PZERI w Wielkim Klińczu należy aż 6 (opłacających regularnie składki) emerytowanych członków NSZZ "Solidarność", większość od 1980 r. Głównym celem działań E. Brzezińskiej jest aktywizacja środowiska seniorów w zakresie kultury, sportu, turystyki, rekreacji oraz integracji z pokoleniem młodych. Wykorzystuje swoje kwalifikacje, pasje i wiedzę z pożytkiem dla siebie i innych. Pod jej kierunkiem emeryci stworzyli własny, wiejski nieformalny Uniwersytet Trzeciego Wieku, gdzie każdy może spożytkować swoje umiejętności dla wspólnego dobra. Realizuje zasadę „dla każdego coś miłego i pożytecznego”. Więcej na blogu: http://swietlicapokolenwielkiklincz.blogspot.com/


Informacje - styczeń 2016 r.

Drukuj

[UWAGA! Informacje o wydarzeniach styczniowych zostaną w najbliższych dniach uzupełnione i poszerzone.]

110 LAT ZWIĄZKU NAUCZYCIELSTWA POLSKIEGO

W sobotę, 30 stycznia 2016 r. Michał Gurowski, przewodniczący naszej KM wziął udział w uroczystych obchodach 110 - lecia ZNP w Polsce oraz 80 - lecia ZNP w Powiecie Kościerskim.


W ubiegłym wieku należałem do ZNP. W tamtej epoce każdy początkujący nauczyciel zostawał członkiem ZNP automatycznie. Ja dopiero po kilku miesiącach zorientowałem się, że są mi potrącane jakieś tajemnicze składki członkowskie. W przeciwieństwie do niektórych osób pamiętających minioną epokę, nie byłem i nie jestem apologetą ówczesnych komunistycznych związków zawodowych. Pod wpływem zachęty kolegi (też nauczyciela) odważyłem się wystąpić już pod koniec 1975 r. Od tamtej daty ZNP nie mógł się pochwalić, że zrzesza 100% nauczycieli. Nie odczułem bolesnych konsekwencji, ale nie otrzymaliśmy zasiłków z tytułu przyjścia na świat naszych 2 córek. Dłużej trwającą i trudniejszą dolegliwością była niemożność korzystania z wczasów pracowniczych i zasiłków z funduszu socjalnego (aż do 1989 r. z krótką przerwą w okresie karnawału Solidarności.) Funduszem zawiadywał bowiem ZNP, a nawet jeśli marionetkowy organ szkolny chciał nam pójść na rękę, to bał się braku aprobaty ZNP. Nie mamy więc powodów, aby kochać byłą kierowniczą PZPR, która na okres 15 lat pozbawiła nas prawa z korzystania z zakładowego funduszu socjalnego. Przypomnijmy młodszym związkowcom, że w czasach PRL (1944-1989) PZPR (Polska Zjednoczona Partia Robotnicza) gorliwie realizowała w Polsce interesy radzieckiego imperium, podsiadając posłuszne przybudówki w postaci satelickich partii takich jak ZSL i SD. Również ówczesne oficjalne związki zawodowe, w tym ZNP, skwapliwie realizowały politykę kolejnych komunistycznych ekip rządzących PRL-u. Jednak czasy się zmieniły, mamy pełną demokrację i pluralizm. Historia zatacza koło. Znowu jesteśmy świadkami nieomal cudu. Po raz pierwszy w najnowszej historii ostatnich 25 lat NSZZ Solidarność i ZNP zaplanowały i wzięły udział we wspólnej manifestacji w Warszawie w obronie polskiej oświaty i szkolnictwa w środę, 14 października 2015 r.

===============================================================================================

Nasz Bal Karnawałowy

Zgodnie z wcześniejszymi zamierzeniami nasz Bal Karnawałowy miał miejsce w piątek, 29 stycznia 2016 r. w Restauracji "U WIESI" w Nowej Karczmie. Bawiliśmy się w ponad 40 osobowej grupie członków, sympatyków oraz emerytów NSZZ "Solidarność". O godz. 19.00 uroczyste rozpoczęcie zagaił krótkim powitaniem i przemówieniem Michał Gurowski, przewodniczący naszej Komisji Międzyzakładowej. Wspólna, radosna zabawa w doborowym towarzystwie, przy suto zastawionych stołach, bardzo dobrej muzyce i doskonałych nastrojach trwała aż do godz. 3.00 nad ranem. Wszyscy uczestnicy już teraz cieszą się na myśl o kolejnym taki udanym Balu za rok.

UWAGA! Więcej zdjęć można obejrzeć w zakładce: Galeria

===============================================================================================

Skrócony mini informator na 2016 r. (nie tylko dla emerytów)

Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania Ziemi Kościerskiej ul. Traugutta 7, 83-400 Kościerzyna Tel. 58/686-84-11 (i 694-165-019)

Adres strony internetowej Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania Ziemi Kościerskiej: http://www.solidarnoscoswiatakna.pl

Zapraszamy do naszego biura przy ul. Traugutta 7 w Kościerzynie od poniedziałku do czwartku w godzinach 10.00 – 12.00. W poniedziałki: 10.00 - 13.00.

Szczególnie gorąco zapraszamy na spotkania Koła Emerytów, które też mają miejsce przy ul. Traugutta 7 w Kościerzynie. Nasze spotkania przy kawie odbywają się w każdy ostatni poniedziałek miesiąca od godz. 16.00.

Poniedziałek, 25 stycznia 2016 r. godz. 16.00

Poniedziałek, 29 lutego 2016 r. godz. 16.00

Poniedziałek, 21 marca 2016 r. godz. 16.00 (nie 28.03., bo to poniedziałek Wielkanocny)

Poniedziałek, 25 kwietnia 2016 r. godz. 16.00

Poniedziałek, 30 maja 2016 r. godz. 16.00

Poniedziałek, 27 czerwca 2016 r. godz. 16.00

LIPIEC – SIERPIEŃ Spotkania zawieszone z powodu wyjazdów wakacyjnych

Poniedziałek, 26 września 2016 r. godz. 16.00

Poniedziałek, 31 października 2016 r. godz. 16.00

Poniedziałek, 28 listopada 2016 r. godz. 16.00

Poniedziałek, 19 grudnia 2016 r. godz. 16.00 (nie 26.12., bo to poniedziałek świąteczny)

Zwracamy się do Państwa z propozycją rozważenia możliwości uiszczania składek z tytułu przynależności do NSZZ „Solidarność”. Zdecydowana większość z Państwa emeryckie składki członkowskie opłaca systematycznie w gotówce lub przelewem, za co bardzo dziękujemy. Zachęcamy, aby w miarę możliwości, wszyscy emeryci opłacali składki związkowe. Nasza Solidarność działa i utrzymuje się tylko ze składek członkowskich. Jednocześnie informujemy, że od maja 2013 r. korzystamy z usług Banku BGŻ BNP PARIBAS, Oddział w Kościerzynie, Rynek 20, tel. (58) 694-40-81.

UWAGA! Minimalna emerycka składka miesięczna wynosi 5 zł, roczna - 60 zł. Bardzo dziękujemy osobom, które mogą wpłacać wyższe składki członkowskie.

Aktualny Nr rachunku: 53 2030 0045 1110 0000 0266 7330 Możemy wpłacać gotówką w biurze przy ul. Traugutta 7, lub bezpośrednio w banku BGŻ BNP PARIBAS w gotówce, albo przelewem internetowym w komputerze domowym na podane tutaj konto bankowe NSZZ "Solidarność".

(Zdzisław Jan Brzeziński, przewodniczący Koła Emerytów)