Statystyki odwiedzin

mod_vvisit_counterDzisiaj3
mod_vvisit_counterWczoraj32
mod_vvisit_counterTen tydzień74
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień452
mod_vvisit_counterTen miesiÄ…c4746
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiÄ…c4389
mod_vvisit_counterWszystkie270471

Informacje - październik 2016 r.

Drukuj

Spotkanie członków Koła Emerytów

W poniedziałek, 24 października 2016 r. miało miejsce comiesięczne spotkanie przy kawie członków Koła Emerytów. W spotkaniu uczestniczyło 10 osób: Anna Bączyńska, Elżbieta Brzezińska, Zdzisław Jan Brzeziński (przewodniczący KE), Krystyna Freda, Zygmunt Gliński, Helena Kaszubowska-Nitz, Gabriela Piechowska, Halina Polak, Krystyna Polak i Zofia Redzimska. Z. Brzeziński zapoznał zebranych z podjętym niedawno Stanowiskiem KM wobec planów reformy edukacji - obecni odnieśli się do przyjętego dokumentu z pełną aprobatą. E. Brzezińska opowiedziała o konferencji krajowej w Sejmie, która odbyła się 1 października 2016 r. w Warszawie: "Rady Seniorów - partnerstwo z samorządami". (E. Brzezińska pełni m.in. funkcję przewodniczącej Zespołu ds. Seniorów Gminy Kościerzyna. W konferencji warszawskiej uczestniczyła wraz z mężem.) Po spotkaniu w biurze S, część uczestników udała się do Sali Szopińskiego na wernisaż - wystawę akwarel Barbary Zawilińskiej-Biernacik. Tuż po otwarciu wystawy Barbary Zawilińskiej-Biernacik w Sali Szopińskiego wysłuchaliśmy koncertu w ramach Filharmonii Młodych Talentów. Gwiazdą był pięcioosobowy zespół Algorhythm.

===============================================================================================

Zebranie Komisji Międzyzakładowej w Kościerzynie - przyjęcie STANOWISKA PRZECIW REFORMIE EDUKACJI

W poniedziałek, 17 października 2016 r. z inicjatywy Michała Gurowskiego odbyło się zebranie KM. W posiedzeniu uczestniczyło 11 osób: Bernadeta Basendowska, Mieczysław Bielawa (z-ca przewodniczącego), Zdzisław Brzeziński (z-ca przewodniczącego), Wojciech Cielka, Grzegorz Czajkowski, Wojciech Figiel (członek Prezydium KM), Tomasz Grzyb, Michał Gurowski (przewodniczący KM), Grażyna Pałkowska, Andrzej Stoppa (członek Prezydium KM), Roman Wiecki. Na początku zebrania M. Gurowski podziękował Elżbiecie i Zdzisławowi Brzezińskim za zorganizowanie udanej pod każdym względem wrześniowej wycieczki na Półwysep Helski. Z. Brzezińskiemu podziękował również za przygotowanie projektu Stanowiska. Przyjęliśmy w poczet członków S trzy nowe osoby z Zespołu Kształcenia w Wielkim Klińczu. Podjęliśmy uchwałę o przyjęciu projektu Stanowiska naszej KM i wysłaniu do Wojciecha Książka. Zadecydowaliśmy o przygotowaniu tradycyjnych paczek na Święta Bożego Narodzenia (kawa i czekolada).

W dyskusji o naszym Stanowisku obecni formułowali opinie zbieżne z projektem. Nawiązano do naszej Rezolucji uchwalonej 15 marca 2016 r. i rozesłanej na początku kwietnia do przywódców Związku. Grzegorz Czajkowski sugerował, aby Rezolucję wysłać do pana Piotra Dudy i innych liderów NSZZ "Solidarność" jeszcze raz. Wyrażano zdziwienie z powodu smutnego faktu braku jakiejkolwiek odpowiedzi od Szefa Związku, który ma prawo nie zgadzać się z treścią Rezolucji, ale ma najświętszy obowiązek odpowiadania na głosy członków Związku. Jak to możliwe, że pan Piotr Duda, powołujący się na etos Solidarności, społeczną naukę Kościoła, błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę oraz świętego Jana Pawła II okazuje jawną pogardę i skrajne lekceważenie szeregowych związkowców, którzy utrzymują go ze swoich składek? Obecni nadal stanowczo domagają się pisemnej odpowiedzi od pana Piotra Dudy na Rezolucję z kwietnia 2016 r.

 

Poniżej można przeczytać nasze Stanowisko PRZECIW planowanej przez rząd reformy edukacji.

(W celu powiększenia, aby odczytać należy dwukrotnie kliknąć na obrazek lewym kursorem myszki.)

 

===============================================================================================

Posiedzenie Rady Sekcji w Gdańsku

We wtorek, 11 października 2016 r. Michał Gurowski i Zdzisław Brzeziński uczestniczyli w obradach Rady Sekcji w Sali Akwen w Gdańsku. Podczas posiedzenia zabierali głos posłowie Janusz Śniadek i Aleksander Mrówczyński (członek Sejmowej Komisji Edukacji) oraz senator Antoni Szymański. Ogólna dyskusja nie wniosła nic nowego. Parlamentarzyści z opcji rządzącej bronili poronionej reformy i wygaszania gimnazjów, a związkowcy byli za spowolnieniem lub przeciw. Krzysztof Dośla obiecał, że jeśli komisje KM/KZ podejmą stanowiska przeciw reformie, to Zarząd Regionu zajmie takie samo stanowisko i zgłosi sprzeciw na szczeblu krajowym. Poseł Aleksander Mrówczyński zadeklarował, że przekaże „Stanowisko” Rady Sekcji, wykaz 10. postulatów programu osłonowego, wykaz 66. postulatów Sekcji i uwagi zgłoszone podczas dyskusji – Ministrowi Edukacji Narodowej. Senator Antoni Szymański zadeklarował złożenie oświadczeń senatorskich (ew. interpelacji) m. in. ws. finansowania programu zmian, podwyżek dla nauczycieli, problemu ew. zwolnień w szkołach, Po obradach Wojciech Książek wręczył obecnym do końca zebrania komplety 2 długopisów. Chętni odbierali w sekretariacie książkę (lub całe paczki dla szkół) o żołnierzach wyklętych.

Informacje - wrzesień 2016 r.

Drukuj

Wycieczka na Półwysep Helski

W sobotę, 10 września 2016 r. Elżbieta i Zdzisław Brzezińscy zorganizowali dla członków i sympatyków NSZZ „Solidarność” rejonu kościerskiego wycieczkę na Półwysep Helski. W wycieczce uczestniczyło ponad 40 osób, wśród nich nasz przewodniczący Michał Gurowski. Mierzeja Helska to magiczne, jedyne i wyjątkowe miejsce w Polsce. Zaczęliśmy od Władysławowa, a zakończyliśmy w mieście Hel.

1 We Władysławowie m.in. przeszliśmy Aleją Gwiazd Sportu, wśród wielu widzieliśmy gwiazdę Ireny Szewińskiej. Zobaczyliśmy też Koronę Himalajów.

2 W Muzeum Rybołówstwa w Helu zobaczyliśmy mnóstwo atrakcyjnych eksponatów.

3 W helskim fokarium zachwycaliśmy się tresurą i karmieniem 6 fok.

4 W Barze Ambra w Helu skonsumowaliśmy z wielkim apetytem wyśmienity obiad z pysznym świeżym dorszem złowionym rankiem w morzu specjalnie z okazji naszego przyjazdu.

5 Naszą przewodniczką na Półwyspie Helskim była pod każdym względem doskonała Krystyna Szymańska. Godzinny rejs kutrem CPT MORGAN z 1946 r. po Zatoce i pełnym morzu okazał się nie lada atrakcją.

6 W Helu można poczytać arcydzieło Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz” w języku kaszubskim. Autorem przekładu z 2010 r. jest urodzony w Kościerzynie poeta Stanisław Janke.

7 Latarnia Morska w Helu stanowi odrębną atrakcję. Weszliśmy na szczyt pokonując 197 schodów. Z wysokości 41,5 m zachwycaliśmy się wspaniałą panoramą mierzei i Bałtyku.

8 Widzieliśmy kilku pływających śmiałków w zimnej morskiej wodzie. Nam zabrakło odwagi.

9 Po raz pierwszy w życiu zobaczyliśmy postawiony w 2013 r. Kopiec Kaszubów obwieszczający wszem i wobec HEL POCZĄTEK POLSKI Wśród miejscowości, gdzie są oddziały ZKP jest wymieniona m.in. Kościerzyna, (a nawet Zblewo leżące na Kociewiu).

Przewodniczący Michał Gurowski podziękował Elżbiecie i Zdzisławowi Brzezińskim za zaplanowanie i zrealizowanie bogatego programu udanej pod każdym względem wycieczki. Z. Brzeziński podziękował kierowcy Franciszkowi Cymerowi za bezpieczną i elastyczną jazdę do celu. Pan Franciszek jeździ z nami od ubiegłego wieku i zawsze okazuje się mistrzem kierownicy.

(Relacja z wycieczki zostanie wkrótce uzupełniona.

W zakładce GALERIA zamieściłem 50 zdjęć z wycieczki na Półwysep Helski. Możecie Państwo znaleźć tam również swoje fotki.

Informacje - sierpień 2016 r.

Drukuj

Narada dyrektorów

W piątek, 26 sierpnia 2016 r. nasz przewodniczący Michał Gurowski wziął udział w naradzie dyrektorów szkół i placówek oświatowych z czterech powiatów (kartuskiego, kościerskiego, chojnickiego i człuchowskiego), którzy spotkali się w Kościerzynie z Moniką Kończyk, pomorską kurator oświaty. W spotkaniu wziął również udział przewodniczący Rady Sekcji OiW NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego Wojciech Książek.

W trakcie dorocznego spotkania m.in. omówiono kierunki realizacji polityki oświatowej w roku szkolnym 2016/2017 i zmiany w przepisach prawa oświatowego. W najbliższym roku przestaje obowiązywać posyłanie sześciolatków do szkół, większość zostanie w przedszkolach, klasy pierwsze będą świecić pustkami. Doskonale obrazuje ten stan miasto Kościerzyna, gdzie zamiast 21 klas pierwszych, będzie tylko dziewięć. W tej sytuacji dalsze zatrudnienie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej staje pod znakiem zapytania. Szóstoklasiści nie będą musieli pisać obowiązkowych testów końcowych. W 2017 r. osoby przystępujące do pisemnych egzaminów maturalnych i kwalifikacji zawodowych będą mogły odwoływać się od otrzymanych wyników.

Monika Kończyk przedstawiła też plany zmiany ustroju szkolnego i przytoczyła fragmenty listu Minister Edukacji Narodowej przesłanego do samorządów, dotyczący wygaszania gimnazjów i przywrócenia systemu 8-letniej szkoły powszechnej, 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum, a także utworzenia dwustopniowej szkoły branżowej.

Część spotkania poświęcono prezentacji wniosków z nadzoru pedagogicznego Pomorskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2015/2016 oraz przebiegowi letniej sesji awansów zawodowych nauczycieli. W kościerskiej delegaturze, obejmującej swoim zasięgiem 4 powiaty, o awans zabiegało 136 nauczycieli, jeden wniosek rozpatrzono odmownie. Kurator omówiła najczęściej popełniane błędy.

Głos w trakcie spotkania zabrał też m.in. Wojciech Książek (NSZZ „Solidarność”) i Tomasz Derra (prezes kościerskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego).

Program spotkania nie przewidywał dyskusji. W drugiej części uroczyście pożegnano Halinę Uchman, dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie, która odchodzi na emeryturę. Nasz przewodniczący, Michał Gurowski, wręczył jej piękny bukiet kwiatów. Dziękujemy pani Halinie za wieloletnią pracę dla dobra kościerskiej i pomorskiej oświaty. Nową dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie została Joanna Sawczyn, dotychczasowa st. wizytator Delegatury.

(Notatkę przygotował Zdzisław Jan Brzeziński)

Pani Dyrektor Halina Uchman była "Żelazną Damą" pomorskiej oświaty. Okazała się silniejsza od wielu wójtów, burmistrzów, prezydentów, kuratorów, ministrów i premierów. Osiągnęła rekord Polski w sprawowaniu kierowniczej funkcji w kuratorium oświaty, którą pełniła aż przez 26 lat, czyli od początku transformacji ustrojowej.

Informacje - lipiec 2016 r.

Drukuj

Nadzwyczajne zebranie Rady Sekcji

W dniu 5 lipca 2016 roku w Gdańsku odbyło się, zwołane w trybie nadzwyczajnym, zebranie Rady Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego. Udział wzięli członkowie Rady Sekcji, Komisji Rewizyjnej, członkowie Komisji Międzyzakładowych. Gośćmi Rady byli: Marek Strociak – Pomorski Wicekurator Oświaty oraz Krzysztof Dośla – przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego. NSZZ „Solidarność”. KM Kościerzynę reprezentowali: nasz przewodniczący Michał Gurowski i wiceprzewodniczący Zdzisław Jan Brzeziński.

Uczestnicy zebrania, odnosząc się do propozycji zmian w edukacji ogłoszonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w dniu 27 czerwca 2016 r., zwracali uwagę m. in. na:

1. stanowiska Sekcji z 17 listopada 2015 r. i 12 kwietnia 2016 r., w których krytycznie odnoszono się do zmian ustroju szkolnego. Stąd pojawił się postulat, aby w razie utrzymania tych projektów zmian:

a. przesunąć ich realizację o min. rok, tj. na 2018/2019,

b. rozpocząć zmiany od I klas szkół podstawowych (a nie także od VII SP). W ten sposób uczniowie nie doświadczyliby zmiany już w trakcie nauki. Byłoby więcej czasu na lepsze przygotowanie programów, podręczników, sieci szkolnej, znalezienia zatrudnienia dla nauczycieli zagrożonych redukcją etatów.

2. brak zaplanowania środków finansowych na wprowadzenie proponowanych zmian. Dotyczy to również oczekiwania nauczycieli, pracowników administracji i obsługi szkół na podwyżki wynagrodzeń w 2017 roku;

3. napięcia, które mogą towarzyszyć tworzeniu nowej sieci szkolnej oraz związanej z tym likwidacji obiektów szkolnych:

a. zwracano uwagę na trudną sytuację samodzielnych gimnazjów. Mogą wystąpić trudności w zawieraniu porozumień gmin z gminami i z powiatami (różnica naliczania subwencji na ucznia z terenów wiejskich - dodatkowa tzw. waga - i z miast);

b. zaistnieje potrzeba zdecydowanych działań kuratoriów, którym przywrócono prawo do uzgadniania sieci szkolnej z organami prowadzącymi;

4. obawy przed zwolnieniami – nie tylko nauczycieli, ale i pracowników administracji szkolnej. Potrzeba przyjęcia precyzyjnego programu osłonowego (art. 20 KN – wydłużenie stanu nieczynnego, możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę-przywrócenie art. 88 Karty Nauczyciela, itd.);

5. potrzebę jak najszybszego ogłoszenia podstawowych dokumentów zmian programowych: podstaw programowych, ramowych planów nauczania (tzw. siatek godzin z uwzględnieniem godzin do dyspozycji dyrektora), co jest niezbędne i do opracowania podręczników, programów nauczania, ale i odpowiedniego systemu doskonalenia zawodowego nauczycieli dostosowanego do nowych zmian;

6. problem „podwójnego” rocznika, który pojawi się w szkołach ponadgimnazjalnych w roku szkolnym 2019/2020 (uczniowie po 8 klasie SP i po III gimnazjum). Czy szkoły będą na to przygotowane?

7. potrzebę szerokich działań, aby tzw. „zerówki” były przy szkołach podstawowych (powszechnych);

8. wyrażając zainteresowanie propozycją zwiększenia dodatków za wychowawstwo klas, stawiano pytania: jaki ma być mechanizm wzrostu (żeby nie obniżyć tego, co wynegocjowano w organach prowadzących), skąd dodatkowe środki na ten cel?

9. stawiano również pytania bardziej szczegółowe, np.:

a. co ze standaryzacją (liczebnością uczniów w oddziałach)?

b. dlaczego nie ma planu i środków na programy patriotyczne?

c. czego ma uczyć w klasie IV SP wychowawca z nauczania początkowego?

d. kto ma odrabiać prace domowe z uczniami (propozycja MEN, aby uczniowie przebywali w szkole do 15-16)?

e. ile będzie języków obcych (były 2 w gimnazjum)?

f. kto ma płacić odprawy dla zwalnianych nauczycieli? Czy znowu z budżetu JST?

g. po co zmieniać nazwy: „Szkoła Podstawowa, Gimnazjum” na „Szkoła Powszechna”? Szkoda pieniędzy na zmiany tablic, pieczątek, itd.

h. Kto będzie uczył wychowania fizycznego w klasach I-IV SP?

Informacje - czerwiec 2016 r.

Drukuj

Posiedzenie Komisji Międzyzakładowej w Coffee Time

W czwartek, 23 czerwca 2016 r. z inicjatywy Michała Gurowskiego odbyło się plenarne posiedzenie KM w lokalu "Coffee Time" w Kościerzynie. Na spotkanie przybył Wojciech Książek, przewodniczący Sekcji Oświaty naszego Związku. W zebraniu uczestniczyło 12 działaczy (wymieniamy w kolejności alfabetycznej): Alicja Bednarek, Mieczysław Bielawa, Zdzisław Jan Brzeziński, Wojciech Figiel, Maria Gliszczyńska-Moroz, Tomasz Grzyb, Michał Gurowski, Ewelina Hołdys, Grażyna Pałkowska, Andrzej Stoppa, Roman Wiecki i wspomniany już W. Książek.

Zdzisław Jan Brzeziński i Andrzej Stoppa w związku z przejściem na emeryturę otrzymali dyplomy, statuetkę NSZZ "Solidarność" (Zdzisław) oraz album o 35-leciu NSZZ S (Andrzej). Wojciech Książek wręczył również obydwu działaczom dyplomy – podziękowania od Sekcji Oświaty i Wychowania RG oraz miniaturowe szkatułki z pamiątkowymi kompletami odznak S.

W drugiej części spotkania wywiązała się szczera i ożywiona dyskusja o sytuacji w Związku i oświacie. Dominowały dwa tematy: planowane od przyszłego roku szkolnego wygaszanie gimnazjów oraz zero reakcji przewodniczącego Piotra Dudy na naszą marcową rezolucję dotyczącą zachowania neutralności NSZZ "Solidarność" wobec aktualnej ekipy rządzącej i partii politycznych. Nad nauczycielami gimnazjów zawisło widmo bezrobocia. Zapewnienia Anny Zalewskiej (Ministerstwo Edukacji Narodowej), że nikt nie zostanie zwolniony, można między bajki włożyć. W związku z brakiem odpowiedzi P. Dudy zebrani wyrazili głębokie ubolewanie z powodu lekceważenia 120 członków NSZZ S, bo tyle pracowników oświaty i wychowania Ziemi Kościerskiej liczy nasza KM.

 

===============================================================================================

Zapraszamy na wycieczkę w sobotę, 10 września 2016 r.

===============================================================================================

XV Walne Zebranie Delegatów Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność"

W czwartek, 9 czerwca 2016 r. odbyło się XV Walne Zebranie Delegatów Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. W XV WZD wzięło udział około 150 z 206 uprawnionych delegatów, reprezentujących ponad 36 tys. członków Związku w Regionie Gdańskim. Delegatem z ramienia naszej KM był Zdzisław Jan Brzeziński. Zebranie miało miejsce w historycznej Sali BHP na terenie Stoczni Gdańskiej, w tej samej w której przed prawie 36 laty (31 sierpnia 1980 r.) zostały podpisane Porozumienia Sierpniowe. Spotkanie podsumowało połowę związkowej kadencji 2014–2018. Gośćmi zebrania byli m.in. główny inspektor pracy Roman Giedrojć, pomorska kurator oświaty Monika Kończyk. Najważniejsze priorytety „S” w najbliższych latach to m.in. sprawa obniżenia wieku emerytalnego - powrót do wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, brakuje jednak możliwości przejścia na emeryturę po 35 lub 40 latach okresu składowego. Tej sprawy „Solidarność” nie zamierza odpuścić. Wiele postulatów z sierpnia 1980 r. wciąż nie zostało w pełni zrealizowanych. Delegaci Sekcji Oświaty na wniosek Wojciecha Książka zgłosili aktualne, ważne i precyzyjne Stanowisko w sprawie sytuacji w oświacie, które zostało przyjęte większością głosów WZD.

Zdzisław Jan Brzeziński w punkcie "Wolne wnioski' poprosił najwyższe władze Związku, aby zechciały odpowiadać na pisma niższych instancji związkowych. Przypomniał, że kościerska KM już 7 kwietnia 2016 r. wysłała w formie elektronicznej ważną Rezolucję o zachowaniu neutralności NSZZ "Solidarność" wobec aktualnej ekipy rządzącej i partii politycznych do pana Piotra Dudy z wiadomością do panów Józefa Rymszy, Wojciecha Książka, Krzysztofa Dośli, Ryszarda Proksy. W formie papierowej za potwierdzeniem złożył Rezolucję osobiście w biurach siedziby NSZZ S po raz drugi we wtorek, 12 kwietnia 2016 r. Minęły dwa miesiące, a KM w Kościerzynie nie doczekała się żadnej odpowiedzi. Czy władze znowu jak za komuny wiedzą lepiej? Czy nasze Rezolucja wylądowała w koszu? Czy to jest brak czasu dla szeregowych działaczy Związkowych na dole, lekceważenie, czy pogarda? Takie pytania postawił na WZD delegat z Kościerzyny. Na wniosek zgłoszony przez Zdz. J. Brzezińskiego odpowiedział sam K. Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu, który poinformował, że pan Piotr Duda przygotowuje odpowiedź na naszą Rezolucję.

 

 

===============================================================================================

XXVIII Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" we Wrocławiu (2 - 4 czerwca 2016 r.)

W czwartek, 2 czerwca uczestniczyliśmy w Konferencji "Standardy Pracy Nauczyciela". Delegatem rejonu kościerskiego był Zdzisław Jan Brzeziński, zastępca przewodniczącego naszej KM.

Właściwe obrady trwały przez następne 2 dni. Ważnym punktem Zebrania Delegatów było spotkanie z Anną Zalewską, Minister Edukacji Narodowej. Pani Minister przez 3 godziny kompetentnie, merytorycznie i wyczerpująco odpowiadała na wszystkie, nawet najtrudniejsze pytania delegatów.

W ostatnim dniu Walnego Zebrania Delegatów Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” zajęliśmy się zgłoszonymi projektami uchwał, stanowisk i apeli. WZD jako pierwsze przyjęło stanowisko ws. podwyżek płac. Domagamy się podwyżki wynagrodzeń w wysokości 20%. Oprócz tego przyjęliśmy m.in. stanowiska ws. przywrócenia uprawnień emerytalnych, standardów zatrudniania nauczycieli, ws. kierunków zmian w polskiej oświacie. Pani Minister oświadczyła, że nie ma podstaw prawnych, aby zmuszać nauczycieli do bezpłatnego prowadzenia dodatkowych zajęć dydaktycznych. Ewentualne przypadki zarządzeń organów wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego nakłaniające dyrektorów szkół do planowania dodatkowych godzin zajęć dydaktycznych w arkuszach organizacyjnych na rok szkolny 2016/2017 powinny być zaskarżane do wojewodów. Minister Zalewska zadeklarowała, iż w sprawie zmienionego art. 42 ust. 2. pkt. 2 Karty Nauczyciela i pojawiających się informacji o nadinterpretacji tego artykułu po likwidacji „godzin karcianych” będzie rozmawiała podczas konferencji z udziałem samorządów.

Informacje - maj 2016 r.

Drukuj

Informacja o udziale w konkursach

W dniach 19 i 20 maja 2016 r. przedstawiciel Komisji Międzyzakładowej POiW NSZZ „S” Ziemi Kościerskiej – Pan Michał Gurowski uczestniczył w pracach Komisji Konkursowych na stanowiska dyrektorów placówek oświatowych w Kościerzynie. W dniu 19 maja odbywał się konkurs na stanowiska dyrektorów Zespołu Szkół publicznych nr 2 oraz Szkoły Podstawowej nr 1, natomiast 20 maja – na stanowisko dyrektora Przedszkola nr 7. W wyniku przeprowadzonych konkursów kandydatem na dyrektora Zespołu Szkół Publicznych nr 2 została dotychczasowa dyrektorka – Pani Gabriela Kreft, natomiast kandydatem na dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 również dotychczasowy dyrektor – Pan Dariusz Kisielewski. Konkurs w celu wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora Przedszkola nr 7 nie został rozstrzygnięty. Nowo wybranym dyrektorom serdecznie gratulujemy i życzymy wytrwałości w realizacji zamierzeń oraz dobrej współpracy na rzecz kościerskiej oświaty. (Informację zredagował Michał Gurowski, przewodniczący KM NSZZ "Solidarność" POiWZK.

===============================================================================================

W środę, 25 maja 2016 r. w Starostwie Powiatowym w Kościerzynie został przeprowadzony kolejny konkurs na stanowisko dyrektora. Naszą KM reprezentował zastępca przewodniczącego Zdzisław Jan Brzeziński. Konkurs wyłonił kandydata na szefa Powiatowego Centrum Młodzieży im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garczynie. Przystąpiło 2 kandydatów, ale jeden miał poważne braki formalne w złożonych dokumentach i został odrzucony. Dziewięcioosobowa komisja wyłoniła Marka Wołoszyka, dotychczasowego dyrektora. Pracami komisji kierował jej przewodniczący - wicestarosta Henryk Ossowski. Członkinią komisji z ramienia powiatu była m.in. również Barbara Piepióra, dyrektor PCO.

===============================================================================================

JUBILEUSZ 200-LECIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ w KORNEM oraz NADANIA IMIENIA ROTMISTRZA WITOLDA PILECKIEGO (25 maja 2016 r.)

Pierwsza część uroczystości miała miejsce w kaplicy parafii Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Kościerzynie przy ul. Konwaliowej 8, gdzie proboszczem jest ks. Bogusław Kwasigroch. Uroczystości obejmowały 200 rocznicę istnienia szkoły w Kornem, poświęcenia sztandaru szkoły i nadania szkole imienia rotmistrza Witolda Pileckiego. Przypomnijmy, że Rotmistrza Pileckiego (1901 - 1948) brytyjski historyk Michael Foot uznał za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi antyniemieckiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. W 1940 r. dobrowolnie trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie opracował sprawozdanie o ludobójstwie w Auschwitz, które przekazał na Zachód. Zbiegł z obozu w 1943 r. W 1947 r. został aresztowany w Warszawie. W areszcie był torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, m.in. przez jednego z najokrutniejszych śledczych Eugeniusza Chimczaka. Ubecy pod względem zadawanych męczarni prześcignęli niemieckich gestapowców. Były więzień obozu w Auschwitz po torturach w ubeckiej katowni powiedział żonie o swoich oprawcach: „Oświęcim przy nich to była igraszka”. 15 marca 1948 rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano dnia 25 maja w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy. Wykonawcą wyroku był Piotr Śmietański zwany „Katem z Mokotowa”.

Nabożeństwo w Kościerzynie odprawiał ks. biskup ordynariusz Ryszard Kasyna i ks. Marian Szczepiński. Zapamiętaliśmy m.in. wypowiedź: bpa ordynariusza: „Zmieniajcie świat Waszą dobrocią i życzliwością.” Od 16.30 do 19.00 trwały uroczystości oficjalne na posesji szkolnej w Kornem. Biskup poświęcił również tablicę patrona szkoły. Wśród licznych gości byli zaproszeni przedstawiciele naszej KM: Michał Gurowski i Zdzisław Jan Brzeziński. Przybyli reprezentanci władz państwowych i samorządowych, w tym senator oraz kilku posłów. Najważniejszym uczestnikiem uroczystości był Andrzej Pilecki (85 lat), syn rotmistrza. Z. Brzeziński wręczył dyrektor Beacie Murglin egzemplarze „Życia Kaszub” dla szkolnej biblioteki, mówiąc, że to co zapisane - pozostanie i podkreślił obecność na uroczystości syna rotmistrza. Te egzemplarze zawierają artykuły o szkole w Kornem i o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Po części oficjalnej był poczęstunek. Stoły uginały się od wszelakiego jadła i napitków. Wszyscy goście otrzymali pamiątkowe upominki. Na uznanie zasługuje perfekcyjna organizacja niezapomnianej uroczystości. Pani Dyrektor, bardzo dziękujemy za niezwykłe przeżycia we wspaniałej szkole w Kornem i życzymy dalszego rozwoju placówki!

 

===============================================================================================

Grzegorz Urowski i Powiatowy Zespół Szkół nr 3 w Kościerzynie

We wtorek, 24 maja 2016 r. siedzibę KM odwiedził Grzegorz Urowski, dyrektor (od 2012 r.) Powiatowego Zespołu Szkół Nr 3 w Kościerzynie przy ul. Kartuskiej 48, wcześniej przewodniczący naszej KM. Przy szkole działa Koło NSZZ „Solidarność”, liczące 5 czynnych nauczycieli z dyrektorem na czele. Przewodniczącym Koła jest Wojciech Cielka. Do Koła należy również Kazimierz Stoltmann, wieloletni zasłużony działacz NSZZ „S”, który w poprzednich latach przez 4 kadencje sprawował funkcję przewodniczącego naszej KM i wchodził w skład ścisłego prezydium Rady Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego.

G. Urowski opowiedział o szkole, w której pracuje od 30 lat. W skład Powiatowego Zespołu Szkół Nr 3 wchodzą: trzyletnia Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 3 i czteroletnie Technikum Nr 3. W placówce funkcjonują: świetlica, biblioteka i Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej (młodzież ma do dyspozycji cztery stanowiska komputerowe ze stałym dostępem do Internetu) oraz warsztaty szkolne. Mini stadion lekkoatletyczny szkoły zapewnia znakomite warunki do zajęć sportowo- rekreacyjnych nie tylko dla uczniów szkoły, ale również dla mieszkańców Kościerzyny i okolic. ZSZ liczy ponad 300, a Technikum około 100 uczniów. Uczniowie ZSZ mają zajęcia praktyczne w warsztatach szkolnych na miejscu lub poza szkołą u pracodawców prywatnych. Poza zajęciami praktycznymi w szkole, uczniowie Technikum odbywają praktyki zawodowe przez 4 tygodnie w całym cyklu kształcenia. ZSZ kształci w klasach sprofilowanych następującymi zawodami: stolarz, fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych i sprzedawca. W klasach wielozawodowych można zdobyć kwalifikacje w wielu zawodach, np. elektryk, elektromechanik pojazdów samochodowych, murarz- tynkarz, ceramik, piekarz, cukiernik, ślusarz, operator obrabiarek skrawających, monter-elektronik. Natomiast Technikum przygotowuje w specjalności technik technologii drewna, technik geodeta, technik usług fryzjerskich i technik ochrony środowiska.

Szkoła współpracuje ze 130 zakładami pracy, w których większość uczniów realizuje praktyczną naukę zawodu. Na podkreślenie zasługuje wysoki współczynnik zdawalności egzaminu zawodowego (egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie), który w niektórych zawodach wynosi 100%. Dyrektor uważa, że PZS Nr 3, popularnie zwany „ Drzewną” jest bardzo dobrą szkołą. Osiąga znaczące sukcesy na wielu polach, np. w tym roku uczniowie zdobyli aż 11 medali w konkurencjach lekkoatletycznych zarówno na szczeblu powiatowym jak i wojewódzkim: I miejsca w rzucie oszczepem uzyskali Kamila Urbaniak i Kamil Cichosz, II miejsce fryzjerek w Otwartym Konkursie Międzyszkolnym Open Hair Cup 2015. Absolwenci szkoły znajdują zatrudnienie w uzyskanych zawodach w Polsce i za granicą, Dyrektor i nauczyciele zapraszają absolwentów gimnazjów powiatu kościerskiego i ościennych do kontynuowania edukacji w Powiatowym Zespole Szkół nr 3 w Kościerzynie. (Notatkę na podstawie wypowiedzi Dyrektora zredagował Zdzisław Jan Brzeziński)

===============================================================================================

Dzień Flagi

Jest obchodzony w Polsce 2 maja od 2004 r. "Magazyn Solidarność" od kilku lat ogłasza konkurs związany z Dniem Flagi. W tym roku pierwsze miejsce w konkursie uzyskało zdjęcie wykonane przez Zdzisława Jana Brzezińskiego (zastępcę przewodniczącego naszej KM). Zostało ono zamieszczone w majowym wydaniu "Magazynu".

 

Nagrodę za najlepsze zdjęcie w postaci książki "PREZYDENT. Lech Kaczyński 2005 - 2010)" z dedykacją współautora Adama Chmieleckiego wręczyła Zdz. J. Brzezińskiemu osobiście Małgorzata Kuźma, redaktor naczelna "Magazynu Solidarność".

Krystyna Chojnowska (z lewej), sekretarz biura Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego zawsze kompetentnie i profesjonalnie doradzi, objaśni i podpowie optymalne rozwiązanie każdego problemu. Alina Hawarra (na zdjęciu z prawej), zajmująca się m.in. marketingiem i kolportażem dwutygodnika "Przegląd Oświatowy". Z wielką wyrozumiałością, życzliwością i subtelnością przypomina osobom zalegającym z płatnościami za prenumeratę o potrzebie ich uregulowania.

===============================================================================================

Uroczystości Święta 3 Maja w Kościerzynie

We wtorek, 3 maja uczestniczyliśmy w uroczystych obchodach Święta 3 Maja w Kościerzynie. Jak co roku, Michał Gurowski, przewodniczący naszej KM i Józef Rymsza, kierownik Oddziału Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” w Kościerzynie złożyli wiązankę kwiatów przy pomniku J. Wybickiego. W poczcie sztandarowym NSZZ Solidarność wzięli udział Krystyna Freda, Elżbieta Brzezińska i Zdzisław Jan Brzeziński – cała trójka należy do naszego Związku od 1980 r. i od początku do nadal opłaca składki członkowskie. Przy okazji apelujemy do naszych członków, aby z większą radością i entuzjazmem zechcieli brać udział w zaszczytnej i honorowej obecności w poczcie sztandarowym. To wielkie wyróżnienie. Niektórzy zapominają, że sztandary i flagi NSZZ Solidarność były zakazane w stanie wojennym, a za ich demonstrowanie groziły dotkliwe represje. W tym roku młode osoby z naszej KM, które przedtem dobrowolnie zgłosiły się do pocztu sztandarowego na lata 2016-2017-2018 zrezygnowały z udziału w uroczystościach. Dlatego  dziękujemy trzem wcześniej urodzonym  osobom, które w ostatniej chwili odwołały swoje wcześniej zaplanowane wyjazdy weekendowe do najbliższych i wybrały obecność przy sztandarze Solidarności.  Szczególne wyrazy wdzięczności i szacunku składamy Krystynie Fredzie.

Pomnik Józefa Wybickiego w Kościerzynie, przy którym odbywają się uroczystości patriotyczne.

W poczcie sztandarowym w uroczystościach trzeciomajowych uczestniczyli: Krystyna Freda (niewidoczna na tym zdjęciu), Elżbieta Brzezińska i Zdzisław Jan Brzeziński

Jan Antczak z małżonką każdego roku indywidualnie składa bukiety kwiatów przy pomniku. J. Antczak (rocznik 1937) jest legendą Solidarności naszego powiatu i województwa

Od pomnika przemaszerowaliśmy na Plac Jana Pawła II, gdzie miało miejsce nabożeństwo z udziałem zebranych wiernych i władz. Ks. Antoni Bączkowski wygłosił niezwykłe, wyjątkowe kazanie. Duch braterskiej zgody, pojednania, odwołań do jedności, cytat ks. kardynała Nycza, nie podziały, nie stosy, ale budowanie na tym, co łączy. - to tylko niektóre wątki wspaniałej homilii. Byliśmy pod głębokim wrażeniem. Ogarnęła nas radość, że mamy takich kapłanów, wielkich kapłanów, którzy potrafią głosić neutralne, pełne troski i miłości słowo Boże bez żadnego zaangażowania politycznego. Podkreślam to ważne wystąpienie Księdza, ponieważ po nabożeństwie na spotkaniu w Strzelnicy więcej osób wyrażało się z uznaniem i wdzięcznością o kazaniu na Placu Jana Pawła II. Takie słowa zapadają w pamięć. Cieszymy się, że duch wielkiego Papieża Franciszka ma swoich naśladowców w naszym Kościele. On dla nas również jest drogowskazem. Natchnione, charyzmatyczne kazanie na długo pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci.

Informacje - kwiecień 2016 r.

Drukuj

Trudna, ale pożyteczna rozmowa z Senatorem o problemach oświaty

W piątek, 22 kwietnia 2016 r. miało miejsce spotkanie senatora Waldemara Bonkowskiego z przedstawicielem naszej KM, Zdzisławem Janem Brzeziński. Do godzinnej rozmowy, mimo napiętego harmonogramu parlamentarzysty, doszło w biurze senatorsko-poselskim przy ul. Gdańskiej 1 w Kościerzynie. To była owocna, chociaż szorstka i do bólu szczera rozmowa o najważniejszych problemach środowiska oświatowego. Pan Senator, zdecydowany zwolennik dialogu ze wszystkimi opcjami politycznymi, również ze związkami zawodowymi, z dużym zrozumieniem odniósł się do naszych postulatów, sformułowanych na Walnym Zebraniu Delegatów w dniu 12 kwietnia br. w Gdańsku.

Zapewnił o swoim dalszym życzliwym wspieraniu środowiska nauczycielskiego, które odgrywa jego zdaniem niezwykle istotną rolę w kształtowaniu lepszej przyszłości naszej Ojczyzny. Przypomnijmy, że Walne Zebranie Delegatów Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego sprzeciwia się mało precyzyjnym zapisom prawnym dotyczącym art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy Karta nauczyciela – tzw. godzin karcianych. Likwidacja godzin karcianych od lat jest naszym postulatem. Domagamy się również niezwłocznej podwyżki wynagrodzeń nauczycieli, które od 2012 roku nie uległy zmianie. Jesteśmy za poprawą systemu szkolnego, nie zaś radykalnymi zmianami. Zwracamy uwagę na koszty ewentualnych zmian, a polska oświata jest znacząco niedofinansowana oraz na zagrożenie zwolnieniami nauczycieli. Stoimy na stanowisku utrzymania gimnazjów. Te najważniejsze postulaty Pan Senator przyjął z należytą powagą. W sprawie tzw. godzin karcianych uważa jednak, że sprawa jest załatwiona pozytywnie przyjętą niedawno nowelą ustawy. Co do podwyżki dla nauczycieli to w obecnej sytuacji realizacji programu 500+ musi być przesunięta w czasie, bo w budżecie brak środków. Zresztą w przyszłym roku rząd przewiduje dodatkowe pieniądze dla najbiedniejszych emerytów. Jeśli chodzi o los gimnazjów, to został on przesądzony jeszcze przed wygranymi wyborami Prawa i Sprawiedliwości. PiS obiecał ich likwidację w swoim programie wyborczym i słowa dotrzyma. Wygaszanie gimnazjów najprawdopodobniej nastąpi od przyszłego roku szkolnego. Przedstawiciel Związku poruszył też problem nadal obowiązującego podatku Belki krzywdzący miliony Polaków. Pod tym względem Pan Senator wykazał pełną zgodność, ale podkreślił, że na spełnienie wszystkich planów rząd potrzebuje pełnych 4 lat. Pierwszy senator Kaszub i Ziemi Kościerskiej nie uważa się za kontrowersyjnego polityka, chociaż przyznaje, że jest za przeprowadzeniem radykalnych zmian w Polsce na lepsze.

......................................................................................................................................................................................................................

W sobotę, 2 kwietnia 2016 r. przy ul. Gdańskiej 1 w Kościerzynie zostało otwarte biuro parlamentarne senatora Waldemara Bonkowskiego i 6 posłów Prawa i Sprawiedliwości. Dotychczasowe biuro poselskie przy ul. Świętojańskiej przestało funkcjonować. Pomieszczenie poświęcił ks. Piotr Stoltmann z parafii Świętej Trójcy. Duchowny zaznaczał, że władza to przede wszystkim służba. W takim tonie wypowiadał się też senator Bonkowski. Waldemar Bonkowski: "Każdy może przyjść, każdy Polak, każdy obywatel, jeśli ma jakąś sprawę. Jeśli będę w miarę możliwości mógł pomóc, to będę pomagał. Zapraszam wszystkich, którzy mają jakieś problemy. Jestem otwarty". Nowo otwarte biuro senatorsko-poselskie to siedziba kilkorga parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. Poza Waldemarem Bonkowskim, można tu również szukać kontaktu z posłami: Dorotą Arciszewską-Mielewczyk, Jolantą Szczypińską, Marcinem Horałą, Januszem Śniadkiem oraz Aleksandrem Mrówczyńskim. Pojawiać się w Kościerzynie będzie również Jan Klawiter z Prawicy RP. Cieszymy się, że Pan Senator zadeklarował służbę oraz pomoc każdemu Polakowi i obywatelowi. Przypomnijmy, że ta służba jest wynagradzana z naszych podatków. Parlamentarzysta (poseł, senator) otrzymuje uposażenie w wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat. W 2012 r. uposażenie to wynosiło 9892,30 zł. Oprócz uposażenia, posłowie i senatorowie otrzymują również dodatek w wysokości 11 150 zł miesięcznie na prowadzenie biura poselskiego. Prowadzenie przez deputowanego działalności o charakterze kierowniczym w ramach komisji sejmowej skutkuje podwyższeniem pensji zasadniczej. Wszyscy posłowie i senatorowie otrzymują dietę, której wysokość stanowi 25% uposażenia. Jest to kwota wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych w granicach określonych w odrębnych przepisach dla diet otrzymywanych z tytułu pełnienia obowiązków obywatelskich. Dieta parlamentarna wynosi 2473,08 zł miesięcznie na rękę. Przepisy prawa gwarantują parlamentarzystom dodatkowe uprawnienia, takie jak: • prawo do bezpłatnego przejazdu środkami publicznego transportu zbiorowego oraz przelotów w krajowym przewozie lotniczym, a także do bezpłatnych przejazdów środkami publicznej komunikacji miejskiej, na terenie kraju, • ryczałtu na prowadzenie biur poselskich, • pokrycia wydatków na paliwo w ramach ryczałtu przysługującego posłom na prowadzenie biura poselskiego, • bezpłatne zakwaterowanie w Domu Poselskim. Posłom niepełnosprawnym dodatkowo przysługuje jeszcze dodatek w wysokości 25%. Senatorowie ponadto raz w roku otrzymują środki na pokrycie kosztów opinii i ekspertyz w wysokości 1500 zł. A także jednorazowo w kadencji dostają środki na remont lokalu biura i wyposażenie biura w meble oraz inne przedmioty w wysokości 10 000 zł dla senatorów nowo wybranych lub 6500 zł dla senatorów wybranych do parlamentu ponownie. [Podstawa prawna: art. 25 i 26 ustawy z 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (DzU z 2011 r. nr 7, poz. 29)]

===============================================================================================

Nowe Koło w Kościerzynie

We wtorek po południu, 12 kwietnia 2016 r., z inicjatywy Michała Gurowskiego (przewodniczącego KM) odbyło się zebranie założycielskie Komisji Koła przy Szkole Podstawowej Nr 2. Spotkanie miało miejsce w naszym biurze przy ul. Traugutta 7. W posiedzeniu uczestniczył również Zdzisław Jan Brzeziński (zastępca przewodniczącego KM). W skład nowo powstałego Koła wchodzą 4 panie: Barbara Burandt, Maria Gliszczyńska-Moroz, Dagmara Korzeniowska i Helena Narloch. Przewodniczącą Koła została wybrana pani Maria, a sekretarzem pani Barbara. Dziękujemy naszym związkowym Koleżankom za podjęcie skutecznego trudu utworzenia Koła i życzymy owocnej działalności na rzecz swoich członkiń i potencjalnych członków.

===============================================================================================

Walne Zebranie Delegatów

Odbyło się we wtorek, 12 kwietnia 2016 r. w sali Akwen w Gdańsku. Kościerzynę reprezentowali Michał Gurowski (przewodniczący KM), Mieczysław Bielawa i Zdzisław Jan Brzeziński. Zdz. J. Brzeziński jako przewodniczący Komisji Rewizyjnej wystąpił z dwustronicowym sprawozdaniem. Komisja Rewizyjna po dokonaniu analizy dwóch lat działalności Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego wniosła o udzielenie jej absolutorium za okres sprawozdawczy.

Członkowie „Solidarności” zrzeszeni w organizacjach związkowych w Sekcji Oświaty i Wychowania Regionu Gdańskiego stanowią aż 10 procent wszystkich członków naszego Regionu. Na zjazd z całego województwa pomorskiego zjawiło się 88 delegatów. Ci, którzy ogłosili zgon naszego Związku nie mają racji. NSZZ „Solidarność” wciąż żyje, a nawet rośnie. W samej Sekcji Oświaty w 2015 r. przybyło ponad 100 osób w stosunku do roku 2014. Przykładowo, w Szkole Podstawowej Nr 81 w Gdańsku Ewa Kuczyńska, przewodnicząca Koła, w ostatnich kilku latach zachęciła do wstąpienia w szeregi NSZZ „S” aż 77 osób. W Zespole Szkół Publicznych Nr 1 w Kościerzynie Mieczysław Bielawa przyciągnął do naszego Związku aż 27 pracowników administracji i obsługi. Łącznie do NSZZ „Solidarność” w naszym województwie należy aktualnie 4798 członkiń i członków (panie mają znaczną przewagę liczebną). Tej licznej grupy żadne władze ani pracodawca nie powinien lekceważyć.

Delegaci przyjęli cztery ważne stanowiska: – w sprawie wynagrodzeń nauczycieli, które nie uległy zmianie od 2012 r., domagając się ich niezwłocznej podwyżki, – dotyczące faktycznej likwidacji „godzin karcianych”, ponieważ nowe zapisy ustawy Karta nauczyciela proponowane przez rząd nie rozwiązują problemu, a jedynie zwalniają nauczycieli z ich liczbowego rozliczania, – w sprawie proponowanych zmian w ustawie o związkach zawodowych, postulując powiadamianie pracodawcy raz na pół roku o liczbie członków, a nie jak mówią przepisy raz na trzy miesiące, oraz – dotyczące ustroju szkolnego, stwierdzając, że „Solidarność” jest „za poprawą systemu, nie zaś radykalnymi zmianami".

Rezolucja

Drukuj

REZOLUCJA w sprawie zachowania neutralności NSZZ "Solidarność"

We wtorek 15 marca 2016 r. Komisja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie na swoim plenarnym posiedzeniu z udziałem 12 przewodniczących Kół i Prezydium podjęła jednogłośnie uchwałę o przyjęciu Rezolucji w sprawie neutralności naszego Związku wobec aktualnej ekipy rządzącej i partii politycznych. Tekst projektu Rezolucji opracował Zdzisław Jan Brzeziński (zastępca przewodniczącego KM). Zdz. J. Brzeziński rozesłał też skany Rezolucji do wszystkich adresatów i osobiście doręczył Rezolucję w formie papierowej do sekretariatów liderów związkowych za potwierdzeniem we wtorek, 12 kwietnia 2016 r.