Statystyki odwiedzin

mod_vvisit_counterDzisiaj12
mod_vvisit_counterWczoraj21
mod_vvisit_counterTen tydzień12
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień153
mod_vvisit_counterTen miesiÄ…c2041
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiÄ…c6248
mod_vvisit_counterWszystkie274014

Konkurs na dyrektora szkoły w Liniewie

Drukuj

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Urząd Gminy w Liniewie zwołał posiedzenie komisji konkursowej do wyłonienia kandydata na stanowisko Dyrektora Zespołu Oświatowego w Liniewie, które odbyło się w piątek, 7 sierpnia 2015 r. (godz. 10.00 - 12.00). Jedynym kandydatem był Zbigniew Werczyński, dotychczasowy dyrektor, sprawujący tę funkcję od 2002 r. W skład Zespołu Oświatowego w Liniewie wchodzą 3 placówki: Przedszkole Samorządowe, Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum. Z ramienia KM NSZZ "Solidarność" w pracach komisji konkursowej uczestniczył Zdzisław Jan Brzeziński, zastępca przewodniczącego, który pracował w Gimnazjum w Liniewie jako nauczyciel języka angielskiego w roku szkolnym 2002/2003. W składzie  komisji konkursowej zabrakło przedstawiciela ZNP. Konkurs został rozstrzygnięty. Ośmioosobowa komisja zaakceptowała kandydaturę Zbigniewa Werczyńskiego.

ZAPROSZENIE na poniedziałek, 31 sierpnia 2015 r.

Drukuj

35 rocznica strajków w 1980 roku i powstania NSZZ „Solidarność”

ZAPROSZENIE (na poniedziałek, 31 sierpnia 2015 roku)

„Solidarność” nie może zaniedbać troskę o tę historię tak bliską, a równocześnie już odległą…” - Jan Paweł II do delegacji NSZZ „Solidarność” – Watykan 11 listopada 2003 r.

Komisja Krajowa i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Miasto Gdańsk i Europejskie Centrum Solidarności Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Gdańsku

zapraszają 31 sierpnia 2015 roku na obchody z okazji

35. rocznicy strajków w 1980 roku i powstania NSZZ „Solidarność”

I. godz. 12.00 – Msza Św. w Bazylice p.w. Św. Brygidy w Gdańsku (Ks. Abp S. L. Głódź – Metropolita Gdański, Ks. Proboszcz L. Kowalski); złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. prałata H. Jankowskiego,

II. Złożenie kwiatów koło Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej, (Uwaga: Delegacje składające kwiaty prosimy o zabranie wizytówek. W miarę możliwości prosimy także o wcześniejsze potwierdzenie udziału: 58/308-43-52, mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )

III. Uroczystość w Sali BHP Stoczni Gdańskiej (m. in. wystąpienia: Andrzeja Dudy – Prezydenta RP, Piotra Dudy – przewodniczącego KK, Krzysztofa Dośli – przewodniczącego ZRG, dra Łukasza Kamińskiego – Prezesa IPN; wręczenie dyplomów-Laudacji członkom opozycji solidarnościowej; Wręczenie stypendiów z Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność” w Gdańsku). (Uwaga – z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc ta część uroczystości w Sali BHP odbędzie się za imiennymi zaproszeniami. Będzie wystawiony telebim na zewnątrz budynku) Serdecznie zapraszamy.

 

FESTYN RODZINNY - SOLIDARNOŚĆ POKOLEŃ, sobota, 29 sierpnia 2015 r.

Wydarzyło się w czerwcu - lipcu 2015 r.

Drukuj

(Po otrzymaniu materiałów już wkrótce poszerzymy informacje o ostatnich wydarzeniach na naszej stronie).

Komunikat o planowanej wycieczce do Torunia i Ciechocinka (sobota, 12 września 2015 r.)

[Za wszelkie sprawy organizacyjne wycieczki słodki ciężar dobrowolnej odpowiedzialności przyjmują na siebie Elżbieta i Zdzisław Jan Brzezińscy (tel. 694-165-019).]

Autokar przy ul. Traugutta 7 w Kościerzynie będzie oczekiwać od 6.15. Odjeżdżamy najpóźniej o 6.30. Przybycie do Torunia planujemy przed 9.30. Zwiedzamy z panią przewodnik Karoliną Rucińską: Średniowieczny Zespół Miejski - Stare Miasto z Rynkiem i Ratuszem Staromiejskim, Dwór Artusa oraz kamienice, średniowieczną Krzywą Wieżę, pomnik Mikołaja Kopernika i Muzeum Kopernika, bazylikę katedralną św. św. Janów Chrzciciela i Ewangelisty. W czasie wolnym możliwość zakupu słynnych Toruńskich Pierników (Muzeum Piernika) i obejrzenia ruin zamku krzyżackiego, Bulwaru Filadelfijskiego nad Wisłą, możliwy podjazd pod siedzibę ogólnopolskiego katolickiego Radia Maryja – Toruń.

Około godz. 14.00 – wyjazd z Torunia do Ciechocinka. W Ciechocinku planujemy konsumpcję zmówionego wcześniej obiadu w cenie do 20 zł. Przewidujemy spacer po Uzdrowisku Ciechocinek w towarzystwie pani przewodnik Barbary: tężnie (opcjonalny wstęp za oddzielnymi biletami), Zegar Kwiatowy, Fontanna Grzybek, Park Zdrojowy, Restauracja Zdrojowa (opcjonalna degustacja wód) Fontanna Jaś i Małgosia, Muszla Koncertowa. Opcja dodatkowa (pod warunkiem dobrej organizacji i sprawnej kondycji) można podejść do Pałacyku Prezydenckiego i Cerkwi w odległości 1 km od centrum). Planowany wyjazd z Ciechocinka przed godz. 18.00. Możliwy szczęśliwy powrót do Kościerzyny przed godz. 21.00.

UWAGA! Dla członków naszego Związku wycieczka jest bezpłatna (przejazd autokarem, obiad, bilety wstępu, opłacenie przewodnika), natomiast osoby towarzyszące płacą po 40,00 zł (dorośli) lub 20,00 zł (dzieci). Wszelkich informacji dot. wycieczki udziela Przewodniczący KM – Michał Gurowski (tel. 600 403 890) oraz Wiceprzewodniczący KM – Zdzisław Jan Brzeziński (tel. 694 165 019).

PS. Do dnia 12 lipca 2015 r. na wycieczkę zapisało się 28 chętnych. Przyjmowaliśmy dalsze zgłoszenia. Do piątku, 11 września 2015 r. zgłosiło się 45 osób, czyli pełen komplet.

 

Wydarzenia bieżące.

Sobota, 4 lipca 2015 r., godz. 12.00. Z okazji 35 rocznicy powstania NSZZ „S” i 15 rocznicy ufundowania sztandaru Oddział NSZZ „S” w Kościerzynie została odprawiona msza św.

W uroczystym nabożeństwie na placu św. Jana Pawła II w Kościerzynie wzięli udział przedstawiciele władz Związku: Krzysztof Dośla, Józef Rymsza i Zdzisław Jan Brzeziński. Na początku słowo powitania wygłosiła Teresa Preis, przewodnicząca Rady Miasta. Nabożeństwo w intencji członków NSZZ S i ludzi pracy trwało do 14.00. Temperatura +30 C w cieniu nie przeszkadzała, bo można było stać pod drzewami. Biskup Wiesław Śmigiel wygłosił charyzmatyczne kazanie o MB i rodzinie. Blisko ołtarza stał poczet (osoby z ZPS Lubiana w Łubianie) ze sztandarem Oddziału NSZZ "Solidarność" w Kościerzynie. Ks. prałat M. Szczepiński podziękował delegatom NSZZ S za złożone na ołtarzu wotum z okazji 35 lecia NSZZ S, zapewniając, że zostanie umieszczone w Sanktuarium przy obrazie MBKR. Od kilku lat mszę świętą w intencji „Solidarności” łączymy z uroczystościami odpustowymi w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin. Nie jest to przypadkowe. Na sztandarze naszego Oddziału widnieje właśnie wizerunek Matki Bożej Królowej Rodzin. W tym roku świętowaliśmy również 15 rocznicę jego poświęcenia – powiedział Józef Rymsza, kierownik Oddziału Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” w Kościerzynie.

 

Piątek, 3 lipca 2015 r., godz. 10.00-11.30 – posiedzenie prezydium NSZZ S w biurze przy ul. Traugutta 7 w Kościerzynie. W przedwakacyjnym zebraniu zwołanym przez Michała Gurowskiego uczestniczyli: 1) Przewodniczący, 2) Mieczysław Bielawa, 3) Zdzisław Jan Brzeziński i 4) Andrzej Stoppa. I) W trakcie obrad podjęto uchwałę o przyjęciu do NSZZ "S" dwóch nowych członków w Szkole Podstawowej nr 2 im. ks. dra Leona Heykego przy ul. Strzeleckiej 1 w Kościerzynie. II) Postanowiono wesprzeć, jak co roku, kwotą 300 zł Fundusz Stypendialny imienia NSZZ „Solidarność” ze środków KM. Niezależnie od wpłat zbiorowych Fundusz można wspierać prywatnie. Spośród naszej KM, od lat do grona darczyńców indywidualnych należą Michał Gurowski oraz Elżbieta i Zdzisław Jan Brzezińscy. III) Ustalono ostatecznie termin wycieczki dla członków KM na sobotę, 12 września 2015 r. Przewodniczący zaproponował, aby organizacją wycieczki zgodnie z wieloletnią tradycją zajęli się E. i Z. J. Brzezińscy, co zostało zaakceptowane przez uczestników posiedzenia. IV) Przewodniczący poinformował o przewidzianym na początku sierpnia 2015 r. konkursie na dyrektora w Zespole Oświatowym w Liniewie (Gmina Liniewo), proponując, aby z ramienia KM udział w pracach komisji konkursowej uczestniczył Z. J. Brzeziński, co spotkało się z aprobatą zebranych. V) W punkcie - sprawy bieżące dowiedzieliśmy się, że Andrzej Stoppa, (wieloletni i zasłużony nauczyciel j. angielskiego w Zespole Szkół Publicznych nr 1 przy ul. M. C. Skłodowskiej 19 w Kościerzynie) z dniem 1 września 2015 r. przechodzi w stan spoczynku. Nasz Kolega zadeklarował, że będzie kontynuował przynależność do Związku w Kole Emerytów, co zostało z aplauzem przyjęte przez obecnych uczestników posiedzenia. Ustalono również godziny otwarcia Biura NSZZ "Solidarność" przy ul. Traugutta 7 w terminie: 6-17 lipca  2015 r. w godzinach 13.00-15.00. Pełnienie dyżurów w ciągu tych dwóch tygodni zadeklarował Z. J. Brzeziński. W sprawach pilnych zawsze można kontaktować się z przedstawicielami KM telefonicznie.

 

Poniedziałek, 29 czerwca 2015 r., godz. 17.00 Udział przedstawicieli Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania Ziemi Kościerskiej: Mieczysława Bielawy, Wojciecha Figla i Andrzeja Stoppy w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku pod hasłem „35 lat blisko ludzi”. Spotkało się tam prawie 800 reprezentantów organizacji związkowych NSZZ „Solidarność” z Regionu Gdańskiego. Na scenie Filharmonii zawisły 23 związkowe sztandary, w tym pierwszy – Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z 1980 r. Związkowe spotkanie zakończył koncert rocka patriotycznego zespołu Contra Mundum. W trakcie uroczystego spotkania część zasłużonych działaczy NSZZ S została odznaczona. W tym roku Odznaki Złote Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność zostały przyznane pięciu członkom naszej KM. Wyróżnieni zostali: Mieczysław Bielawa, Elżbieta Brzezińska, Wojciech Figiel, Krystyna Freda i Andrzej Stoppa. Gratulujemy!

PS. Z powodów organizacyjnych wręczenie Odznak zostało przełożone na późniejszy termin (po wakacjach) w tym roku.

 

Z żałobnej karty

We wtorek, 23 czerwca 2015 r. odszedł na zawsze ś.p. Ryszard Klassa wieloletni nauczyciel historii Zespołu Szkół w Lipuszu, pełen dobroci kolega, pedagog o wielkim sercu dla młodzieży i całej społeczności szkolnej, były radny Gminy Lipusz, działacz Prawa i Sprawiedliwości. Aktywnie uczestniczył w działalności związkowej, pełniąc m.in. funkcję przewodniczącego Koła w swojej szkole i członka Komisji Międzyzakładowej w Kościerzynie. Ostatnio dyskutowaliśmy z nim podczas posiedzenia KM w czwartek, 23 kwietnia 2015 r. Zapamiętaliśmy jego wyważony głos, pogodny uśmiech, koncyliacyjne i zawsze życzliwe podejście do ludzkich problemów. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w piątek, 26 czerwca 2015 r. o godz. 12.00 w kościele p.w. św. Michała Archanioła w Lipuszu. Z ramienia NSZZ „Solidarność” udział wzięli Michał Gurowski (przewodniczący KM) i Andrzej Stoppa (członek prezydium KM). W ostatniej drodze Ryszarda Klassa wziął udział również Janusz Śniadek (przewodniczący NSZZ „Solidarność” od 2002 do 2010 r., w latach 2011-2015 poseł na Sejm VII kadencji). Na mszy świętej pogrzebowej w miejscowym kościele św. Michała Archanioła zebrało się kilkaset osób, w tym ogromna grupa uczniów i wychowanków śp. Ryszarda. Eucharystię sprawował proboszcz, ks. prałat Jan Antoni Ostrowski, który w homilii podkreślił niezwykłe zalety osoby Zmarłego.

 

We wtorek, 9 czerwca 2015 r. zmarła pani Maria Derra, wieloletnia Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowym Klinczu. Do końca dzielnie walczyła z chorobą nowotworową. 31 sierpnia br. skończyłaby 66 lat. Pani Maria zaczęła pracę jako nauczycielka w Szkole Podstawowej w Nowym Klinczu w 1967 roku. Była to jej pierwsza, a zarazem ostatnia praca. Całe swoje życie poświęciła społeczności kaszubskiej, z której sama się wywodziła. Ukończyła Liceum Pedagogiczne w Kościerzynie, potem Akademię Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Odznaczała się wielkim zaangażowaniem i ofiarnością na rzecz wychowanków i placówki, z którą się związała. Dała się również zapamiętać jako oddany współzałożyciel i współmenadżer Zespołu Folklorystycznego „Kaszubskie Nuty”, w którego działalność angażowała się nawet na zasłużonej emeryturze. Od 1980 r. należała do NSZZ „Solidarność”. Po zakończeniu pracy zawodowej kontynuowała swą przynależność do Związku w Kole Emerytów, brała udział w naszych spotkaniach integracyjnych, ostatnio 7 lutego 2014 r. w balu karnawałowym w Zajeździe Myśliwskim "Koala" w Małym Klińczu. Swoją przynależność do NSZZ traktowała bardzo odpowiedzialnie, o czym świadczy m.in. fakt opłacenia składek członkowskich już w styczniu za cały 2015 rok z góry. Uroczystości pogrzebowe śp. Marii Derra odbyły się w piątek, 12 czerwca 2015 r. o godz. 10:00 w parafii p.w. Św. Trójcy w Kościerzynie. Z ramienia NSZZ „Solidarność” udział wzięli Michał Gurowski (przewodniczący KM), Mieczysław Bielawa (zastępca przewodniczącego KM) i Krystyna Freda (Koło Emerytów).

 

Konkursy na dyrektorów w placówkach oświatowych powiatu kościerskiego

W poniedziałek, 11 maja 2015 r. Zarząd Powiatu Kościerskiego ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora:

1) Powiatowego Zespołu Szkół Nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w Kościerzynie, ul. Wybickiego 1, 83-400 Kościerzyna;

2) Domu Wczasów Dziecięcych w Wygoninie, 83-430 Stara Kiszewa, Wygonin 18;

3) Powiatowego Centrum Młodzieży im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garczynie, 83-400 Kościerzyna, Garczyn, 1 skr. poczt. 50.

Serdecznie dziękujemy Panu Tadeuszowi Lipskiemu, dotychczasowemu dyrektorowi Powiatowego Zespołu Szkół Nr 2, za jego wspaniałą pracę, ciepło, które okazywał każdemu, szczery uśmiech, dobre słowo, pomocną dłoń oraz życzliwość. Życzymy mu samych radości oraz wszystkiego co najlepsze.

Z ramienia KM NSZZ Solidarność w pracach komisji konkursowych dla trzech placówek powiatu kościerskiego uczestniczył Michał Gurowski (przewodniczący).

Konkursy przeprowadzono w czwartek, 11 czerwca 2015 r. W Powiatowym Zespole Szkół Nr 2 do konkursu przystąpiły 2 osoby. Komisja zaakceptowała kandydaturę Krzysztofa Sowy (dotychczasowego wicedyrektora). W Wygoninie kandydatem na dyrektora Domu Wczasów Dziecięcych został Andrzej Szala (dotychczasowy dyrektor). O funkcję szefa PCM w Garczynie przed Komisją Konkursową ubiegał się Marek Wołoszyk (dotychczasowy dyrektor), ale konkursu nie rozstrzygnięto.

 

W czerwcu 2015 r. KM Kościerzyna (przewodniczący Michał Gurowski) złożyła pisma-wnioski do budżetu JST (burmistrza, starosty i wójtów) na 2016 rok o podwyżki dla pracowników administracji i obsługi, wzrost dodatku za wychowawstwo, motywacyjnego dla nauczycieli. Pamiętamy o pracownikach oświaty. O ich sytuacji, która często jest dramatyczna nie zapominamy. Przykład: w niektórych pomorskich szkołach - zaledwie 1380 ZŁOTYCH BRUTTO wynosi płaca zasadnicza pań sprzątaczek. Obrona ludzi pracy jest obowiązkiem Związków Zawodowych.

Wydarzylo się w kwietniu - maju 2015 r.

Drukuj

Informacje o tym, co wydarzyło się w dwóch minionych miesiącach zamieścimy już wkrótce.

PIKNIK MIETKA

Jednym z ważniejszych wydarzeń była majówka, która miała miejsce w piątek, 29 maja 2015 r. z udziałem 22 członków Koła NSZZ "Solidarność" przy Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie. Udaną imprezę integracyjną zorganizował jak zawsze niezawodny Mieczysław Bielawa, który niebawem przekaże nam bardziej szczegółową relację z tego niezapomnianego spotkania w Zajeździe nad Stawem Rybaczówka w Grabówku niedaleko Nowej Karczmy. (Kilka zdjęć można obejrzeć w Galerii)

 

We wtorek, 12 maja 2015 r. odbyła się konferencja pt. „Świetlica szkolna – miejsce opieki i wychowania czy przechowania dzieci?, zorganizowana przez Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego. Uczestnicy konferencji przyjęli dokumenty , które później zostały przesłane m. in. do Ministerstwa Edukacji Narodowej, samorządów terytorialnych i szkół w województwie pomorskim. Z ramienia naszej KM w konferencji uczestniczyli: Michał Gurowski, Maria Gliszczyńska – Moroz i Ewelina Hołdys.

 

ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA (= Święto Konstytucji 3 Maja i Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski)

Uroczystości rozpoczęły się na placu przy pomniku Józefa Wybickiego o 12.00 od wysłuchania Hymnu i złożenia kwiatów. Józef Rymsza i Michał Gurowski złożyli wiązanki w imieniu władz kościerskiej "Solidarności". Od Pomnika pomaszerowaliśmy za orkiestrą Begama na Plac Jana Pawła II. W towarzystwie pań: Eweliny Hołdys i Marii Gliszczyńskiej-Moroz reprezentujących NSZZ S oświaty, Zdzisław Jan Brzeziński (zastępca przewodniczącego KM) niósł sztandar Solidarności na czele pocztów honorowych. O 12.30 rozpoczęło się nabożeństwo. Teresa Preis (przewodnicząca Rady Miasta) wygłosiła przemówienie okolicznościowe o Konstytucji 3 Maja. Niektóre zdjęcia są dostępne w Galerii.

 

MANIFESTACJA W WARSZAWIE

We wtorek, 28 kwietnia 2015 r. byliśmy pod URM-em i Sejmem. Kolejny raz protestowaliśmy pod Urzędem Rady Ministrów w Warszawie , tym razem w bardzo dużej liczbie, bo ok. 10 tys. nauczycieli, pracowników oświaty, by zamanifestować swoje niezadowolenie z polityki oświatowej Platformy Obywatelskiej. Chociaż postulaty wciąż te same – podwyżki dla nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi, przywrócenie wcześniejszych emerytur dla nauczycieli, zaprzestanie prywatyzacji szkół, rzeczowej debaty na temat edukacji, to jednak tak duża liczba osób z różnych stron Polski robiła wrażenie. Na gdańskich bannerach mogliśmy przeczytać „Edukacja to nie koszt lecz lokata”. W samo południe do protestujących przemówił Przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda, przekazując poparcie dla postulatów oświatowych, które zostały złożone w kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Co prawda spotkanie z Panią Premier okazało się niemożliwe, ale do protestujących wyszła Pani Joanna Kluzik- Rostkowska – Minister Edukacji. Trzeba przyznać, że wykazała się pewną odwagą wychodząc przed kilkutysięczny tłum, ale to co powiedziała bardzo wzburzyło obecnych. Stwierdziła, że nie ma pieniędzy w budżecie na podwyżki ani w tym, ani w 2016 roku „ …a teraz możecie sobie pokrzyczeć” zakończyła swoją wypowiedź. Zabrzmiało to niegrzecznie, lekceważąco. Ok. 13. 30 wyruszyliśmy pod Sejm, by złożyć petycje do klubów poselskich. Tam również mogliśmy wysłuchać przestawienia „Siłaczka”. Wśród zabierających głos był również Przewodniczący Gdańskiej Sekcji Oświaty Wojciech Książek, który przypomniał, że Karta Nauczyciela nie jest reliktem stanu wojennego, a została wynegocjowana przez ludzi Solidarności na początku lat osiemdziesiątych. Pamiętajmy o tym. Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli trud i wzięli udział w manifestacji. Ziemię Kościerską reprezentował Zdzisław Jan Brzeziński (zastępca przewodniczącego KM). Niektóre zdjęcia są dostępne w Galerii.

Komunikat dla wcześniej urodzonych

Drukuj

Szanowni Państwo Emeryci Uśmiech

Przypominamy, że zgodnie z tradycją spotykamy się

zawsze w ostatni poniedziałek każdego miesiąca o godz. 16.00

w naszym gościnnym i przytulnym lokalu przy ul. Traugutta 7 (I piętro) w Kościerzynie. Panie (jeśli wyrażą takie życzenie) będą delikatnie, czule i z euforią wnoszone na rękach.

Serdecznie zapraszamy wszystkie członkinie, członków, kandydatów, sympatyków i entuzjastów na nasze radosne spotkania przy kawie.

Harmonogram spotkań na 2015 r.:

+ poniedziałek, 30 marca 2015 r.

+ poniedziałek, 27 kwietnia 2015 r.

+ poniedziałek, 25 maja 2015 r.

+ poniedziałek, 29 czerwca 2015 r. PRZEPRASZAMY, to zebranie jest odwołane z powodu wyjazdu do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, ul. Ołowianka 1, godz. 17.30 na IV spotkanie przedstawicieli organizacji zakładowych NSZZ "Solidarność" Regionu Gdańskiego.

PRZERWA WAKACYJNA Spoko

+ poniedziałek, 28 września 2015 r.

+ poniedziałek, 26 października 2015 r.

+ poniedziałek, 30 listopada 2015 r.

+ poniedziałek, 28 grudnia 2015 r.

Uśmiech

Zdzisław Jan Brzeziński (przewodniczący Koła Emerytów NSZZ "Solidarność" POiWZK w Kościerzynie)

Wydarzyło się w lutym 2015 r.

Drukuj

O wydarzeniach, które miały miejsce w lutym napiszemy wkrótce (po otrzymaniu informacji od Przewodniczących).

Wydarzyło się w styczniu 2015 r.

Drukuj

BAL KARNAWAŁOWY, piątek, 16 stycznia 2015 r.

Nasz bal został zamówiony w lokalu o dźwięcznej nazwie *Karczma „u Wiesi” Catering* przy ul. Jeziornej 12 w Nowej Karczmie w pobliżu głównego skrzyżowania z regulacją świetlną. Właścicielką jest Wiesława Mrówczyńska. Tam już zastaliśmy część gości z przewodniczącym Michałem Gurowskim i Mieczysławem Bielawą (głównym organizatorem imprezy) na czele. Przed 19.15 przewodniczący powitał gości i bal karnawałowy się rozpoczął. Przybyła również wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kościerzyna - Helena Kaszubowska z małżonkiem. W zabawie uczestniczyły 42 osoby, w tym 6 emerytów. (Członkowie płacili po 25 zł, niezrzeszeni po 75 zł). Najwięcej, bo aż 14 osób przybyło z Liniewa, w tym 6 członków NSZZ „S” z Wojciechem Figlem na czele i to oni właśnie zarażali pozostałych uczestników imprezy humorem, uśmiechem i zapałem do tańca. Didżej odtwarzał wspaniałe nagrania, po pierwszym posiłku ruszyliśmy na parkiet i przetańczyliśmy radośnie w euforii całą noc. Zresztą w przerwach konsumowaliśmy zmieniane co chwilę wyśmienite dania, bo uprzejme kelnerki zwijały się jak w ukropie. Nasza niezapomniana impreza integracyjna trwała od 19.00 do 3.00 nad ranem. Większość uczestników balu uważa, że to najbardziej udana zabawa w ich życiu. Piszący te słowa w całej rozciągłości potwierdza tę opinię. Wielkie dzięki należą się naszemu niezmordowanemu organizatorowi balów karnawałowych, które z każdym rokiem osiągają wyższe poziomy doskonałości.

Drogi Mieczysławie, bardzo Ci dziękujemy i prosimy o powtórkę za rok lub wcześniej.

Uśmiech

 

PACZKI ŚWIĄTECZNE

Na początku stycznia 2015 r. Michał Gurowski, Zdzisław Brzeziński, Mieczysław Bielawa i przewodniczący poszczególnych Kół w swoich placówkach zakończyli dystrybucję paczek świąteczno-noworocznych. Wszyscy członkowie NSZZ "Solidarność" otrzymali paczki do rąk własnych, również wszyscy emeryci opłacający składki.

Przy okazji zachęcamy do regularnego uiszczania składek członkowskich, które można wpłacać w gotówce za pokwitowaniem KP w naszym biurze przy ul. Traugutta 7 w Kościerzynie, albo przelewem z komputera domowego (laptopa, tabletu, smartfona itp.) na nasze konto w Banku BGŻ (Banku Gospodarki Żywnościowej S.A.), Oddział w Kościerzynie, Rynek 20, tel. (58) 694-40-81.

Podajemy Nr rachunku, na który można wpłacać: 53 2030 0045 1110 0000 0266 7330

Od września do grudnia 2014 r.

Drukuj

MANIFESTACJA w WARSZAWIE, wtorek, 9 grudnia 2014 r.

Do udziału w manifestacji nauczycielskiej "Solidarności' w stolicy przewodniczący Michał Gurowski wydelegował Zdzisława Brzezińskiego (wiceprzewodniczącego KM). O 6.40 wyruszyliśmy spod siedziby NSZZ "Solidarność" w Gdańsku autokarem grupą 36 osób (plus dwaj kierowcy) do Warszawy. Z powodu ruchu wahadłowego (wypadek) nasze opóźnienie wyniosło prawie całą godzinę i do stolicy przybyliśmy pod Urząd Rady Ministrów dopiero o 12.30 (zamiast planowanej 11.45) Uczestniczyliśmy w pikiecie do 14.30. W drogę powrotną wyruszyliśmy o 15.00, po drodze zatrzymując się na obiad w restauracji w Glinojecku. Do Gdańska dotarliśmy o 20.30.

Mimo dość zimnego grudniowego dnia i przedświątecznego nastroju, do Warszawy przyjechało ok 2000 osób, które głośno manifestowały swoje niezadowolenie z powodu bardzo trudnych warunków pracy, braku podwyżek – trzeci rok z kolei, z przepełnionych klas i świetlic, z obciążania nauczycieli wciąż nowymi obowiązkami, a przede wszystkim z powodu braku szacunku władz oświatowych do nauczycieli, nazywanych pośrednio nierobami o najdłuższych urlopach. Wielkie niezadowolenie wzbudził ostatni list minister Kluzik –Rostkowskiej zalecający rodzicom donoszenie na szkoły, które w okresie przerwy świątecznej nie zorganizują opieki nad uczniami. Wszystko to wykrzyczały setki gardeł protestujących osób, a sformułowane na piśmie postulaty w formie petycji przekazali przedstawiciele Sekcji Krajowej z przewodniczącym Ryszardem Proksą na czele. W petycji czytamy: Polska jawi się krajem, w którym edukacja jest wydatkiem, a nie inwestycją w przyszłość. Od paru lat zmniejsza się poziom finansowania edukacji z budżetu państwa. Nauczyciele polscy, którzy pracują ponad 46 godzin tygodniowo i mają jeden z dłuższych czasów pracy w Europie, otrzymują jedno z najniższych wynagrodzeń. Związkowcy nie godzą się z prywatyzacją oświaty, która może doprowadzić do złamania równego dostępu do wykształcenia, domagają się też finansowania oświaty, tak, by możliwa była realizacja zadań państwa w zakresie edukacji.

WYCIECZKA do Łeby - relacja

W sobotę, 20 września 2014 r. tuż przed 7.00 wyruszyliśmy autokarem zwartą grupą liczącą 37 osób (najmłodsza uczestniczka wycieczki miała 7, a najwcześniej urodzona 78 lat) sprzed biura NSZZ „S” przez Sierakowice, Lębork do Łeby. Na początku wyprawy powitał wszystkich ciepło i serdecznie pan Michał Gurowski, przewodniczący K.M. Przed Łebą w Charbrowie zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami dokładnie o 9.00 wsiadł do naszego autokaru przewodnik Jacek Hawruto. Kierowca, też Jacek, okazał się bardzo odpowiedzialny i uprzejmy.

Przewodnik pokazał naszej wycieczce Wydmy Ruchome w Słowińskim parku Narodowym k/Łeby.

Słowiński Park Narodowy –  to jeden z 23 parków narodowych w Polsce, utworzony w 1967 r., trzeci co do wielkości w naszym kraju. Ma powierzchnię 32 744 ha. Obejmuje m.in. morenę czołową z najwyższą kulminacją 115 m n.p.m. na wzgórzu Rowokół oraz szereg jezior, w tym trzecie co do wielkości w Polsce - Łebsko (7,1 tys. ha). W 1977 r. został włączony przez UNESCO (w ramach programu „Człowiek i biosfera”) do sieci Światowych Rezerwatów Biosfery, a w 1995 r. wpisany na listę terenów chronionych konwencją ramsarską o obszarach wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu przyrodniczym. Charakterystycznymi elementami Parku są przymorskie jeziora, bagna, łąki, torfowiska, nadmorskie bory i lasy, a przede wszystkim wydmowy pas mierzei z ruchomymi wydmami. Wydma ruchoma to jeden z rodzajów wydm piaskowych. Charakteryzuje się tym, że mniejsze ziarna, występujące w niewielkich ilościach w piasku nadmorskim, są zwiewane ze szczytu. Ciągłe przesypywanie ziaren piasku nie zatrzymywanych przez roślinność powoduje stopniowe przemieszczanie szczytów wydm zgodnie z kierunkiem dominujących wiatrów. Ruch wydm ustaje w momencie pojawienia się na nich roślin, które je utwierdzają. W Polsce najbardziej znane wydmy ruchome występują właśnie w Słowińskim Parku Narodowym w okolicach Łeby .

Nasz charyzmatyczny przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o florze (roślinności) i faunie (ptakach i zwierzętach) niezwykłego Parku, gdzie zakazana jest jakakolwiek ingerencja człowieka, nie wolno polować ani usuwać przewróconych przez wichury drzew, przyroda sama reguluje tu wszystkie procesy. W czasie rejsu demonstrował nam na statku bryłki bursztynu – kopalnej żywicy drzew iglastych, aktualnie cenniejszego od złota. (Bursztyn powstał w epoce eocenu, czyli około 50 mln lat temu). Przewodnik pokazał nam, że autentyczny bursztyn płonie jasnym żółtym płomieniem.

W trakcie podróży do Wydm - w miejscu zwanym "Wyrzutnią Rakiet" ok. godz. 10.00-10.30 mieliśmy przerwę w barze na kawę, potem zwiedzaliśmy z innym przewodnikiem - Krzysztofem, Muzeum Wyrzutni i spacerowaliśmy na Wydmy.

Co do Wydm, zamiast melexów wybraliśmy opcję ze statkiem w obie strony po Jeziorze Łebsko i doszliśmy przez Wydmy do morza, tam zrobiliśmy przerwę na plaży, kilka osób moczyło nogi w zimnej morskiej wodzie, tym bardziej, że mieliśmy wspaniałą pogodę. Pławiliśmy się zachłannie i bez opamiętania w słonecznym blasku i ostatnim tak ciepłym dniu tego lata (pojutrze zaczyna się jesień). Przewodnik cały czas opowiadał przy pomocy urządzenia nagłaśniającego. Około 15.30 podjechaliśmy do restauracji „Pasja” na smaczny obiad. Tam po otrzymaniu od przewodnika rachunku podziękowaliśmy mu za profesjonalną i wykonaną na wysokim poziomie usługę. Po obiedzie już samodzielnie spacerowaliśmy w czasie wolnym po centrum miasteczka, byliśmy przy Porcie Rybackim, gdzie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia na tle statku.

Na falochron przy Krzyżu Nawigacyjnym, niestety, nie dotarliśmy, bo prowadzono tam roboty hydrotechniczne i falochron od miesiąca jest zamknięty.

Łeba liczy zaledwie 4 tys. mieszkańców, ale w sezonie przyjeżdżają tu masowo turyści z całej Polski i wtedy liczba ta dochodzi nawet do 80 tys.

Po zbiórce wyznaczonej na 17.30 przy autokarze wyruszyliśmy w drogę powrotną. Pod koniec podróży pan Michał Gurowski podziękował Elżbiecie i Zdzisławowi Brzezińskim za optymalne zorganizowanie udanej pod każdym względem wycieczki. Wróciliśmy szczęśliwie do Kościerzyny około 19.30.

PS.

Zapraszam do oglądania fotek z wycieczki. W tym celu wystarczy na stronie głównej w Menu po lewej stronie ekranu najpierw kliknąć zakładkę Galeria, a po otwarciu się strony Galerie wystarczy kliknąć na zdjęcie podpisane "20 września 2014 r." Potem można już oglądać dowolną fotografię spośród aż 50 zamieszczonych zdjęć z naszej wyprawy do Łeby i jej okolic.